2024. július 18., csütörtök

A riporter, az ügyvéd, a drogfutár és a sütőpor

Van az úgy, hogy egyes embereket más emberek egészen egyszerűen nem szeretnek. Van az úgy is, hogy nagyon nagy az ellenszenv, sőt úgy is, hogy a viszonyrendszer simán gyűlölködésnek fogható fel. Ilyesmi kapcsolat az, amit a Hír Tv és a magyar pénzügyminiszter táplálnak egymással szemben. A magyar hírcsatorna szent küldetésének tekinti, hogy bármilyen, a pénzügyminisztert nem a legmakulátlanabb fényben feltüntető eseményt is felfedjen, napokig-hetekig azon rágódjon, tételesen és részleteiben ismertessen.

A csatorna rendszeres nézői pontosan ismerik Veres János családi, baráti kapcsolatainak hálóját, korábbi tevékenységi körét, s már meglehetős egykedvűséggel szemlélik az újabbnál újabb, rendszerint korábbi évekre visszanyúló, bombasztikus „felfedezéseket”. Kezdetben ilyennek tűnt a legújabb ügy is, amelyet a csatorna Célpont című műsorának stábja pattintott ki.

A történet azonban nem ilyen egyszerű. S a következő napokban valószínűleg még inkább bonyolódni fog.

A Hír Tv pénteki műsorában közzétette: egy ügyvéd, bizonyos Helmenczy László megállapodott egy kábítószer-kereskedővel, hogy utóbbi kábítószert rejt el a csatorna két riporterének autójában, majd az autót egy közlekedési ellenőrzés alkalmával a rendőrséggel átvizsgáltatja, s így a riportereket „lebuktatja”. A dolog azon túl, hogy kompromittálja a tévéseket, nem kis büntetőjogi következményekkel is jár: drogbirtoklásért akár több év elzárásra is ítélhető az ember Magyarországon.

A Hír Tv szerint Helmeczy másfél millió forintot ígért a dealernek a végrehajtásért, aki a pénzt csak akkor kapta volna meg, ha az újságírókra tényleg lecsap a rendőrség. Helmeczy László a hangfelvétel hitelességét nem tagadta, de azt állítja: a drogkereskedő valójában a Hír Tv riportereinek kábítószer-szállítója, aki azért kereste meg Veres János egykori kampányfőnökét, Tóth Viktort, mert az újságírók nem fizettek neki a leszállított áruért. A dealer felajánlotta Tóth Viktornak, segít lebuktatni a riportereket, ha a kabinetfőnök kifizeti a tévések állítólagos tartozását, amire ígéretet is kapott.

Akár így, akár úgy történt az eset, az a lényeg, hogy megesett: a tévések elmentek a megbeszélt találkozóra, a dealer be is csempészett némi anyagot az autójukba, a rendőrség (a csatorna bejelentése alapján) rajtuk ütött – mivel azonban kiderült, hogy az „anyag” nem kokain, csupán háztartási sütőpor, a hatóság nem intézkedett.

A Hír Televízió munkatársai koholmánynak minősítik Helmeczy történetét, és visszautasítják a kábítószer-fogyasztás vádját. Szükség esetén mindketten hajlandók önként alávetni magukat drogtesztnek.

Veres János személyes támadásnak tartja a Hír Televízió riportját. A pénzügyminiszter közleményében elismerte, hogy munkatársai kapcsolatban álltak az egyébként büntetett előéletű dealerrel, de állítása szerint az ügyben rendőrséghez fordultak. Arról, hogy miért adott ki egy közleményt olyan eset kapcsán, amelyet nem kötnek hozzá, azt nyilatkozta: nyilvánvaló számára, hogy nem egykori kampányfőnökét, hanem őt akarták lejáratni.

A Hír Tv is a hatóságokhoz fordult. A tényt, hogy a csatorna több feljelentést is tett az ügyben, Bencze József országos rendőrfőkapitány is megerősítette az MTV Nap-Kelte című műsorában. A Nap-Kelte szerkesztői azonban nemcsak a rendőrfőnököt hívták meg a hétfői műsorba, hanem az ügyvédet és a Célpont egyik, az ügyben közvetlenül nem érintett szerkesztőjét is. Aki látta az adást, azon túl, hogy bánhatta, miért nem ivott egy kávéval többet, hogy követni tudja az eseményeket, elgondolkodhatott azon is: Helmeczy vajon miért nem válaszol sem a műsorvezető, sem vitapartnere egyetlen kérdésére sem. Az ügyvéd folyamatosan állította: a Hír Tv rosszindulatú tendenciózussággal vágta meg azt a hangfelvételt, amelyet a dealer juttatott el riportereihez, és hogy valójában a dealer kereste meg a jogász megbízóját. Arról azonban, hogy ha így is történt, miért vállalta a részvételt az ügyben, miért akart fizetni a drogfutárnak, egy szót sem ejtett. A Hír Tv szerkesztője időnként felvetette: tulajdonképpen bosszúhadjáratról van szó, amiért a csatorna egy pitbull csökönyösségével ásta elő a választási csalásokról és egyéb, Tóth Viktorhoz köthető machinációkról szóló eseteket. Egyikük sem mondta ki, de mindketten sejtették: a valódi megbízó nem is Tóth Viktor, sőt, az ügyvéd ígéretet tett rá, hogy ha a ezt engedélyezik számára, közzéteszi a tényleges megbízó nevét is. „Húzgálták a megbízómat” – mondta Helmeczy az Indexnek nyilatkozva, utalva arra, hogy Tóth heteken át a Célpont témája volt. „Ezek után gondolja, hogy nincs olyan megbízói kör, aki fizetne az ezekre az urakra hátrányos információkért?” – kérdezte az internetes portál munkatársát Helmeczy.

Így, teljes egészében, a történet szánalmas. Az amerikai krimik rossz utánzatának tűnik, hogy valaki némi becsempészett droggal akar megszabadulni a számára kellemetlen riporterektől. Kínossá teszi az ügyet ugyanakkor az is, hogy éppen a Célpont riporterei voltak azok, akik korábban nem mindig a legtisztességesebb eszközökkel jutottak hozzá a feldolgozott sztorikhoz (konkrétan éppen a szavazatvásárlási/választási csalási ügyben, amikor az egyik riporter Tóth Viktorként mutatkozva be telefonon érdeklődött, hogy rendben mennek-e a dolgok. Ez azonban senkit sem ment fel, ha valakit koholt vádakkal akar börtönbe juttatni. Hogy mindebbe hogyan keverhetett bele a Magyar Labdarúgó-szövetség jogi alelnöke, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium Jogi Szakvizsga Bizottságának eminens tagja, Helmeczy László, az sem világos.

Az ügy, amely még áprilisban kezdett bonyolódni, most kipattant, a hatóság nyomoz, mindenki sorra teszi a feljelentéseket. A keserű szájíz pedig, ami abból adódik, hogy egyesek maffiamódszerekkel próbálnak lejáratni másokat, marad.