2024. július 18., csütörtök

Száz nap után határidő

Budapest: forróságban langyos csatazaj

Van már annak száz napja, hogy kisebbségben kormányoz az MSZP. A nagy nyári lazulásban ezt a momentumot jó megnyilvánulási alkalomnak érezte minden politikai szereplő. Lehet tartani egy jó kis sajtótájékoztatót, lehet fényképezkedni, nyilatkozni. A dolgot az SZDSZ-en kívül azért olyan nagyon komolyan nem vette senki: a másik „kicsi”, az MDF inkább a liberális elnök szavaira reagált, míg fideszes részről egy helyettes szóvivőt, kormányzati részről egy (honvédelmi!!!) államtitkárt állítottak reflektorok elé, hogy megmondják a tutit.

SZÁMONKÉRÉSEK

Így aztán a szocialista Vadai Ágnestől megtudhattuk: az első 100 napból kiderült, hogy a kisebbségi kormány a biztonság, a partnerség, a szolidaritás és a fejlesztések mentén kormányoz. A kormány kiadott egy 53 oldalas összegzést is saját eredményeiről: ennek első pontja a Mercedes-gyár Kecskemétre települése, de szerepel benne olyasmi is, mint egy vidéki állatkert új kifutója. Szóval a kormány sokoldalú és eredményes. Legalábbis igyekszik ilyennek láttatni magát.

Ezzel szemben Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke szerint „továbbra sincs programja a kisebbségi kormánynak, senki nem tudja, mit akar a kabinet”. Ezért az újdonsült ellenzéki párt a hónap végéig ad haladékot, hogy a kormány bemutassa cselekvési programját, ha pedig ez a program nem lesz támogatható a liberálisok számára, akkor az SZDSZ a szakértői kormány mellett teszi le a voksát, ha ez sem jelent megoldást, akkor el kell kezdeni gondolkozni az előrehozott választásokon. Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője persze élesebben fogalmaz, amikor azt mondja: az eltelt 100 nap is egyértelmű bizonyítéka annak, hogy előrehozott választás a kiút Magyarországon. Hiányolta a programot, a stratégiát, a válságkezelést meg a cselekvőképességet. Dávid Ibolya, az MDF elnöke viszont azt tartotta fontosnak a jeles dátum kapcsán hangsúlyozni: akkor kezdődik majd a kisebbségi kormányzás első napja, amikor az SZDSZ elszámol hatéves kormányzásával és az utolsó SZDSZ-es delegált is lemond állami pozíciójáról.

MDF: VALAMI VÁLTOZIK?

Folytatja tehát a két kis párt egymás finom rugdalását, ami annyira nem is meglepő, hiszen arra istenigazából egyikük sem számíthat, hogy majd a nagyoktól „rabolnak” voksokat egy esetleges választás alkalmával. Egymás szavazóira (is) fáj a foguk, ezerrel folyik a pozicionálás, ami érthető is, hiszen programjaik sok ponton szinte megkülönböztethetetlenek – még akkor is, ha ezt mindkét formáció tagadja.

Az MDF-nél egyébként most kezdődik majd valami hasonló, mint ami az SZDSZ-ben már lezajlott: egy internetes portál megszellőztette, hogy a Demokrata Fórum szeptemberi tisztújításán lehet kihívója az elnök asszonynak. Az Index értesülései szerint Almássy Kornél MDF-alelnöknek elege lett abból, hogy Dávid Ibolya egyszemélyes pártot csinált az MDF-ből, ezért indulni akar az elnöki posztért. Többen háborognak amiatt is, ahogy a jelenlegi pártvezetés be akarja csempészni a Tisztelet Társaságát az MDF-be. Mások viszont úgy látják, hogy Almássy igazából a Fidesz kezére akarja játszani a pártot. Az alelnök esetleges megmérettetése még nem tény, valószínűleg inkább az esetleges ringbe szállás fogadtatásának felmérése van folyamatban, botrány még nincs, de elképzelhető, hogy lassan érlelődik.

ÚJABB HÍREK A HÍR TV-RŐL

Teljes szépségében dúl viszont a csata a Hír Tv vs. Helmeczy László/Tóth Viktor/drogdíler ügyben. Mi több, új szereplő is színre lépett Gaskó István szakszervezeti vezető személyében. Miután a hírcsatorna már egy hete folyamatosan arról számol be, hogyan akarta lejáratni két munkatársát az MSZP szabolcsi tisztségviselője oly módon, hogy drogot akart csempésztetni autójukba, majd a rendőrséggel lebuktatni a riportereket, s hogy mindebben milyen szerepe volt Helmeczy László ügyvédnek, a „sztoriépítés” alapszabályait tiszteletben tartva a televízió a héten azt is közzétette: egy 11 éves kislány hamis vallomása alapján Tóth Viktor és az ügyvéd pedofil botrányba akarta keverni Gaskót. Gaskó szerint az egészségügy átszervezése elleni tevékenysége miatt akartak valakik politikai bosszút állni rajta.

Közben a Hír Tv feljelentése nyomán a Fővárosi Nyomozó Ügyészség kihallgatta Helmeczyt, aki azt mondta: bűnjeleket adott át, amelyek azt bizonyítják, hogy a Hír Tv bűncselekményt követett el. Az ügyben vizsgálatot ígért a Nemzetközi Újságíró-szövetség is. Közben a drogdíler, Barát Miklós a sajtónak azt mondta: őt soha nem fenyítették meg Tóth Viktor megbízásából, és az erről szóló felvételeken nem is ő beszél. Ugyanakkor az is kiderült: amikor a rendőrök lecsaptak rá a riporterek kocsijában (ahová amúgy sütőport dugott el), a férfi Helmeczyt nevezte meg védőügyvédjének. A kormányszóvivő a hét közepén az egész üggyel kapcsolatban azt mondta: Barát Miklósnak hisz, az egész drogügyletet a Hír Tv provokációjának tartja, amellyel a televízió Veres János pénzügyminiszter munkatársát akarta felültetni. Barát amúgy egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat tesz: egyszer azt állítja, a riporterekkel közösen találta ki a kábítószerügyet Tóth Viktor provokálására, másszor azt, hogy Tóth volt a megbízója, egyszer, hogy Tóth kereste meg, másszor, hogy véletlenül futottak össze egy cukrászdában.

ROMARIADÓ

Közben vázolódik egy egészen másfajta ügy is, amelynek ugyancsak Szabolcs a színhelye: egy Piricse nevű településen tegnapra virradóra Molotov-koktélokat dobtak és lövéseket adtak le ismeretlenek két, egymás mellett álló házra, s a lövöldözésben egy nő súlyosan megsérült. Kolompár Orbán, az Országos Cigány Önkormányzat elnöke közölte: a támadás áldozatai a cigány kisebbséghez tartoznak. Az OCÖ elnökének véleménye szerint a Szabolcs megyei eset a múlt hónapi galgagyörki éjszakai támadás folytatása lehet, amikor ugyancsak Molotov-koktélt dobtak és többször rálőttek romák házaira ismeretlenek. „Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy szélsőjobboldali radikális eszme követői, megtestesítői rendszeres támadást intéznek a cigányság ellen, gyújtogatnak, lövöldöznek, gyilkossági kísérleteket követnek el” – jelentette ki, hozzátéve, a cigányok rettegésben tartása, megfélemlítése már hónapok óta tart, „és úgy látszik, most már továbbléptek, a megsemmisítésükre törekednek”. A rendőrség viszont azt közölte: egyelőre olyan adat nem merült fel, amely igazolná, hogy a támadásnak etnikai vonatkozása lenne.