2024. július 18., csütörtök

Ünnepi hangulat, teljes készültség

Soha nem látott tűzijátékelemeket is megcsodálhatunk ma este

Lezárt rakpartok, hidak, utak – a fővárosba látogató már napok óta ilyen jelekből tapasztalhatja, hogy Budapest készül az augusztus 20-i ünnepségsorozatra. Ma reggelre már a helyükre kerültek a zászlók is, minden készen áll tehát ahhoz, hogy turisták és városlakók felszabadultan szórakozzanak.

A magyar fővárosban ma összesen 88 különböző rendezvénnyel emlékeznek meg az ünnepről. Amint azt az utóbbi években már annyiszor, az állami ünnepséget szervezők ezúttal is szükségesnek tartották leszögezni: békés, biztonságos és méltóságteljes ünnepre számítanak, de minden eshetőségre, így katasztrófahelyzetre és esetleges atrocitásokra is felkészültek. Erről a rendezvény lebonyolításáért felelős operatív törzs vezetője, Juhász Gábor beszélt. Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkára közölte: az állami lobogó felvonásától kezdve a tűzijáték befejezéséig minden biztonsági intézkedést elemeztek, kinevezték a felelősöket, az esetleges vészhelyzetekre kidolgozták a megfelelő terveket. A meteorológusok óránként tudatják, mire számíthatnak az ünneplők és a szervezők egyaránt. Senki sem szeretné, ha megismétlődne a két évvel ezelőtti eset, amikor a tűzijáték ideje alatt a fővárosra hirtelen lecsapó vihar miatt öt ember meghalt. A rendőrség azt közölte: még nem érkezett bejelentés esetleges rendzavarási kísérletekről, de a belvárost lefedő térfigyelő kamerákat folyamatosan ellenőrizni fogják. Tegnap óta a Budapesti Rendőr-főkapitányságon működik egy úgynevezett biztosítási törzs, amit kifejezetten a mai rendezvények miatt hívott életre a budapesti rendőrség.

Az állami ünnepségsorozat reggel kezdődik a Kossuth téren: katonai tiszteletadás mellett, közjogi méltóságok jelenlétében vonják fel a Magyar Köztársaság lobogóját. A nap folyamán hét program, köztük több gyermekeknek, illetve családoknak szóló rendezvény kínál majd szórakozási lehetőséget Budapesten. Újdonságnak számít Szent István király udvarának felidézése a Kossuth téren. A nagyszabású történelmi játszóház kereteiben korabeli mesteremberek (vándor kovács, íjkészítő, nemezes, sátorkészítő) jelennek meg, a korabeli vitézek hősi legendáit mai hagyományőrzők idézik fel, és a látogatók Kassai Lajos lovas íjászai segítségével megismerhetik a honfoglalás korának magyar lovasságát is. A Parlament előtt felállított színpadon táncosok mutatnak be és tanítanak korabeli táncokat.

Sok néző érdeklődésére számíthat a délelőtt folyamán az a katonazenekari felvonulás, amelynek az Andrássy út lesz a helyszíne. A Hősök terén haditechnikai bemutató és zenés őrségváltás várja az érdeklődőket: a rendezvény egyik fő látványosságaként a Magyar Honvédség repülőgépei és helikopterei kötelékben repülnek át a tér felett.

Idén a Vajdahunyad vára helyett a Kossuth tér ad otthont a Kenyérfesztiválnak is, amelyet negyedik alkalommal rendeznek meg a Magyar Pékek Fejedelmi Rendjének közreműködésével. A fesztiválon hagyományos kenyérsütés, látványpékség, népi játékok, zenés-táncos produkciók, gasztronómiai műsorszámok várják az érdeklődőket.

A Kossuth téren lesz látható (és talán kóstolható) az ország tortája is: az a szatmári szilvatorta, melynek receptjét a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete alkotta meg az államalapítás ünnepére, az ország születésnapjára.

Este 9 órakor kezdődik a Duna-parton a hagyományos, húszperces ünnepi tűzijáték. Idén nyolc helyről lövik fel a fényjátékot. A budapesti tűzijáték során felhasznált elemek európai gyártóktól és a tűzijátékok hazájából, Kínából származnak. A tűzijáték ebben az évben több szempontból is megújul: a megszokott látvány mellett számos, korábban Magyarországon még soha nem látott elemet csodálhatnak meg a Duna-partra látogatók. Aranyszínű „sárkánytojások”, erre az alkalomra tervezett kaleidoszkópok gazdagítják majd a látványt, és az idei tűzijátékot egyedülálló konfetti-show zárja majd. A tűzijáték emellett egy olyan különleges látványelemmel is gazdagodik, amelyet teljes szépségében a televíziós közvetítés nézői élvezhetnek majd. A rakéták kilövőhelyeihez kapcsolódva, a TűzTánc 2008 keretében a rakpartokon felállított színpadokon több mint száz táncos mutat be az égen kibomló tűzvirágokkal közös koreográfiát, melynek révén tűzijáték és tánc teljes összhangja születik meg az ünnepi műsor során. A koreográfia a honfoglalás és az államalapítás pillanatait meséli el táncképekben.