2024. július 18., csütörtök

A helyzet jó, de nem reménytelen

Mindenki másképp csinálja, mondotta volt anno az LGT, pedig akkoriban nemhogy mást csinálni, de még mást gondolni sem volt ajánlatos, mint amit szabad volt. Hát változott a helyzet, senki sem mondhatja, hogy nem. Pillanatnyilag az MDF parlamentet oszlatna, a Fidesz (és szatellitje, a KDNP) rendkívüli időpontban választana és választatna, az SZDSZ szakértőileg kormányoztatna, az MSZP meg a hatalomban maradna.

Tárgyalgattak is az elképzelések kapcsán a héten a pártok: az MDF meghívta az SZDSZ-t, a Fideszt és a KDNP-t, de oda a liberálisok (időhiány miatt…) nem mentek el. Aztán hívta a szabad demokratákat az MSZP is, s Fodor Gábor pártelnöknek a kezdeti ódzkodás után csak jutott néhány szabad perce, hogy leüljön egyeztetni az egykori koalíciós partnerrel. Az MDF-es összejövetel eredményeképpen a fórumosok tegnapelőtt benyújtották az Országgyűlés feloszlatására irányuló javaslatukat a parlamentnek (a Fidesz meg a KDNP később dönt, hogy támogatja-e az indítványt), míg a szocialista vendéglátással tartott találkozó úgy zárult, hogy majd folytatják az egyeztetéseket.

Csak éppen azt nem tudni, miről. Gyurcsány Ferenc és a szocialista politikusok szerint egy szó nem sok, annyit sem beszéltek a szakértői kormányról a liberálisokkal, a szabad demokraták viszont azt állítják, hogy szakpolitikai kérdések mellett ez az ügy is napirenden szerepelt. A miniszterelnök azt állítja: a szocialisták nyitottak az együttműködés minden formájára, és hogy ez az együttműködés mennyire lesz szoros, az attól függ, mire jut egymással a két párt szakpolitikai kérdésekben. Fodor Gábor azt mondta: személyi kérdésekről most nem volt szó, de a miniszterelnök személyét illető szabad demokrata álláspont nem változott, Gyurcsány Ferencet nem tartják elfogadhatónak.

Nyilatkozataikat hallgatva az ember nem biztos benne, hogy ők ketten ugyanazon a találkozón vettek részt. De nem hiszem, hogy bármelyiküknek is ez lenne a legnagyobb gondja: mindkét pártelnöknek ugyanis éppen elég baja van saját párttársaival is.

A kormányfő-pártelnök előbb a hét elején hangzatosan bejelentette, hogy összehívja az MSZP kongresszusát szeptember 27-ére, s azon döntés születik, hogy a párt a Megegyezés programot és a kormányfőt támogatja mindentől függetlenül, kiáll az SZDSZ által szorgalmazott szakértői kormány megalakítása mellett vagy a Fidesszel együtt követeli a rendkívüli választásokat. Aznap estére már csak két opció maradt, hogy aztán néhány nappal később a pártelnökség jól átalakítsa az elnök szándékait, mondván: lesz majd kongresszus, valamikor szeptember 27-e és október 11-e között, s azon lesz is majd szó valamiről, addig viszont ajánlatos lenne megalkudni a liberálisokkal valamilyen módon.

Fodor Gábor még kínosabb helyzetben van: miközben ő kitartóan szakértői kormányt követel, addig az SZDSZ prominensei időnként kijelentik, hogy lövésük sincs, mit is jelenthet az a szakértői kormány. Politológusok és (szocialista) politikusok szerint nem az a kérdés, hogy szakad-e az SZDSZ a közeljövőben (az MSZP-vel való együttműködést szorgalmazók, illetve az azt ellenzők vonalán), hanem az, hogy ez a szakadás megsemmisíti-e a pártot. Lapzártánk pillanatában is tart a liberálisok kihelyezett frakcióülése, ahol a tagok egy része szóvá tette, hogy a párt ügyvivői testülete az ő megkérdezésük nélkül döntött a szakértői kormány ötletéről. Az MTI úgy tudja, hogy a felszólalók jelentős része a szakértői kormány felvetése ellen foglalt állást és élesen kritizálta a pártelnök utóbbi időben tett nyilatkozatait, amelyek véleményük szerint meggondolatlanok és követhetetlenek voltak. Fodor szerint azonban hiú ábránd azt gondolni, hogy meg lehet osztani az SZDSZ-t. Amely amúgy mindig is az egységéről volt híres…

Annak viszont, aki már beleélte volna magát a parlament önfeloszlatásába és az előrehozott választások urnái is már ott lebegnek lelki szemei előtt, gyorsan szólunk: matematika, második osztály, összeadás-kivonás 100-tól 1000-ig. A Fidesznek, a KDNP-nek és az MDF-nek egészen egyszerűen nincs meg az ahhoz szükséges számú képviselője, hogy egy ilyen indítványt elfogadtasson az SZDSZ nélkül. Az önfeloszlatáshoz a parlamenti ülésen jelen lévő képviselők többségének voksaira van szükség, s teljes létszám esetén, ha megfeszül, az ellenzék akkor sem tudja kiállítani a szükséges számú szavazatot. Dőreség lenne viszont azt gondolni, hogy egy ilyen horderejű ügyben a szocialisták tömegesen kávéznának a büfében. Azt meg még nagyobb dőreség lenne hinni, hogy a liberálisok ilyen erőviszonyok és a népszerűségi index ilyen alakulása esetén odaállnak az ellenzéki javaslat mellé.

Úgyhogy maradnak az egyeztetések meg a nagy kinyilatkoztatások. Legalábbis még egy ideig.