2024. július 18., csütörtök

Szombat esti könnygázparti

Budapesti tudósítónktól

Rendezvénynap volt szombaton a magyar fővárosban: Budapest egyszerre négy demonstráció színhelye volt, s ahogyan az már az utóbbi években megszokottá vált, a nap könnygázfelhőben, oszlatással ért véget.

Elég volt! – szólnak a plakátok (Mihájlovits Klára felvétele)

Először a korán kelő Nemzeti Érzelmű Motorosok gyűltek össze reggel a Hősök tere melletti Műjégpályánál. A mintegy félszáz járgány először tett egy kirándulást Balatonőszödig, majd visszatértek a fővárosba, hogy délután csatlakozzanak a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom rendezvényéhez.

A Magyarországi Cigány Szervezetek Fóruma Békemenete délután kettőkor kezdődött a Duna partján, a Képviselői Irodaház melletti parkban. Erre az eseményre többen érkeztek vidékről szervezett buszokkal. Az egyik felszólaló, Kolompár Orbán, az Országos Cigány Önkormányzat elnöke elmondta: feltámadott a szélsőségek tengere, a halált hozó ciklonok ellen gátat kell építeni, mert az ár elsodorhatja egész Magyarországot. Ezt követően a résztvevők elvonultak a Duna-parti holokauszt-emlékműhöz, ahol Kolompár kimosott egy árpádsávos zászlót, mondván, hogy történelmi lobogóról van szó, melyről le kellett mosni a gyalázatot.

A Duna túloldalán, a Lánchíd budai hídfőjénél közben a Magyar Demokratikus Charta által megszervezett, a szélsőségesség és kirekesztés elleni megmozdulás résztvevői gyülekeztek. Több szocialista és szabad demokrata politikus, miniszter, államtitkár, polgármester mellett mintegy 500-600 demonstráló érkezett a Clark Ádám térre, ahonnan az egybegyűltek átsétáltak a Kossuth térre. A parlament előtt a tömeg már több ezer fősre duzzadt. Hogy ki osztotta ki és mikor, arra nem sikerült fényt derítenünk, de attól a tény még tény marad: a Magyar Demokratikus Charta tüntetőinek döntő többsége vicces kis piros, www.kapcsolat.hu feliratot viselő sapkában tapsolta végig Demszky Gábor főpolgármester, Gyurcsány Ferenc kormányfő és a többi szónok szavait. A miniszterelnök arról beszélt, hogy az ország erejét csak a sokszínűség biztosíthatja, a jobboldaliakat testvéreinek nevezte. Közölte: a magyarok egymásnak nem ellenfelei, hanem bajtársai, testvérei, s ezért magyar nem háborúzhat magyarral. Azt is hangsúlyozta: van egy erős jobboldali politikai közösség, tagjainak azt üzeni, hogy ők is a honfitársai és a barátai.

Eközben a Hősök terén is egymást váltották a szónokok. Vona Gábor, a Jobbik elnöke arra figyelmeztetett: mozgalmuk elérte azt a méretet, hogy beszivárgókkal próbálják szétverni. Hasonló hangnemben nyilvánult meg Kakukk Attila, a Magyar Önvédelmi Mozgalom képviseletében, aki arról beszélt: a szélsőséges kuruc.info portál szerkesztői a Nemzetbiztonsági Hivatal ügynökei. Toroczkai László arról beszélt: az országot megszállás alatt tartják, javasolta, hogy Kolompár Orbán turkáljon dögkútban. Felvetette annak lehetőségét is, hogy a rendezvény résztvevői ne az előre tervezett helyre, a Szabadság térre menjenek, hanem inkább válasszák a Kossuth teret. Budaházy Györggyel egyetemben csuklyákat osztogatott a Magyar Gárda egyenruhásainak, a csikósgúnyába öltözötteknek és a mezei szkinhedeknek egyaránt. Budaházy egyébként az előtte szólókkal abban nem értett egyet, hogy soraikban ügynökök vannak, mondván, őt is nevezték már számtalanszor provokátornak.

Aztán ez a társaság meg is kezdte a sétát. Rendőrségi felvezetéssel haladtak az Andrássy út teljes hosszában, előre megszabott útvonalon a Szabadság térre. Ez az a hely, ahol az MTV székháza és a szovjet emlékmű is található. A menet még nem ért céljához, amikor a Charta rendezvénye véget ért. A több ezer piros sipkás résztvevő alig negyedóra alatt tűnt el a parlament előtti területről (kizárólag olyan útvonalakon, ahol még véletlenül sem találkozhattak a gárdistákkal), így aztán a szélsőségesek nyugodtan masírozhattak be a kordonokkal szinte teljesen körbezárt térre. Az itt felállított emelvényen Toroczkai felmutatta Szögi Lajos tanár cipőjét, amelyet a szovjet emlékművön akart elhelyezni a „cigánybűnözés áldozatainak emlékére”. Miközben azonban ő a tragikusan elhunyt tanár képét mutogatta a tér egyik felében, a másik oldalon már meg is kezdődött az oszlatás, miután a felvonulók egy része egy negyedórán át lelkesen hajigálta cipőkkel, kövekkel, üvegekkel a rendőrkordont. Habár alulírottat ismerősei szépen figyelmeztették, hogy nem elegáns meghívó nélkül részt venni egy olyan szombat esti belvárosi partin, ahol a résztvevők Molotov-koktéllal gyújtanak rá, a szép szó nem használt, így aztán közvetlen közelről vehettük szemügyre az akciót, amely épp azt követően kezdődött, hogy az első lángok fellobbantak. A rohamrendőrök irdatlan számban voltak jelen a Szabadság téren, a környező utcákban, de még a metróállomásokon is, igen higgadtan tűrték az őket szidalmazó demonstrálók beszólásait, s aki távozni akart, azt igazán nem akadályozták. Feleslegesnek bizonyult a gyakorlott randalírozók ügyesen alkalmazott „beolvadós trükkjének” alkalmazása is, melynek során az árpádsávos kendők, fekete csuklyák, Nagy-Magyarország-emblémás pólók, táskák a pillanat törtrésze alatt kerülnek zsebbe, kiskockás kabátka hajtókája alá.

A tömeg egy része a Szabadság téren álló Hazatérés templomába menekült be a könnygázfelhő elől, a nagyobbik rész azonban prüszkölve, ellenállást fogadva menekült.

Közelharc (Az Index.hu felvétele)

A templomban ragadtakkal szemben hosszú ideig állt az igen erős különleges osztag, de mivel érdemi történés nem volt, alulírott is jobbnak látta, ha a város más részei felé veszi az irányt, ugyanis a térről távozottak még néhány helyen megpróbáltak barikádot építeni, gyújtogatni. Mivel a környező utcákból már előző nap kitiltották a parkoló kocsikat, s a kukák nagy része is szőrén-szálán eltűnt, gyújtogatni nem igazán volt mit, ahol pedig kéttucatnyinál többen gyűltek, oda perceken belül megérkeztek a rendőrök is, komolyabb károkozás nem történt. (Jó, egy rendőrautó egy picit lángolt, de egy kiadós festés valószínűleg feledteti a malőrt.) Jobb híján így a visszavonulók az Andrássy úton lévő tűzcsapokat verték le, aminek ugyan nem volt sok értelme, de legalább a tűzoltóság ügyeleteseinek is adott némi munkát a csapok elzárása. A rohamosztagosok még egy ideig kergetődztek a kisebb utcákban a nyughatatlanabb legényekkel, könnygáz is szállt, már csak a megszokás kedvéért, de nyolc órára már mindennek vége volt.

Epilógus: öt sérült rendőr, 15 előállított, akiket az éjszaka folyamán már el is engedett a rendőrség, az eljárás ellenük tovább folytatódik. A tucatnyi tüntetőt garázdaság, hivatalos személy elleni erőszak, tiltott önkényuralmi jelkép viselése, közbiztonságra különösen veszélyes eszközökkel kapcsolatos szabálysértés, valamint jogszerű intézkedéssel szembeni engedetlenség miatt állították elő, két személy ellen feljelentést tettek. Egy feltört rendőrségi autóból 11 pajzsot loptak el, ezek közül hét megkerült még az este folyamán. A közterület-fenntartók szerint a korábbi összetűzésekhez képes sokkal kevesebb volt a takarítanivaló.

S habár a demonstrációkról a média igen terjedelmesen számolt be, azt azért nem árt tudni: a mintegy kétmillió lakossal bíró fővárosban néhány száz tüntetőt és néhány ezer rendőrt érintett közvetlenül a focimeccsnyi ideig tartó fogócska. Az ugyanakkor tartott Kulturális Örökség Napjaihoz kapcsolódó események, az egyébként a nyilvánosság számára zárt épületek látogathatósága és az egyéb szórakoztató rendezvények, koncertek, sokkal több embert vonzottak.