2024. július 18., csütörtök

Ha magyar, akkor tarka

Rendőri felvezetéssel az erőszakmentességért

Hát ez is megvolt. A verőfényes, kellemes péntek és a verőfényes, kellemes vasárnap közé ékelődött, hideg, csúnya, esős szombaton megtartotta erőszak- és kirekesztésellenes felvonulását Budapesten a Tarka Magyar.

Felvonulók – rendőri kísérettel (Mihájlovits Klára felvétele)

A szervezők, a több tíz civil szervezet százezres tömeget várt. Hát ez nem jött be. Még a nagyon jóindulatú tudósító sem merné (felfelé kerekítve) megkockáztatni az ötezres létszám tényként való közlését. A magyar, akár jobb-, akár baloldali pártállású/hitvallású, nem szeret demonstrálni, amikor esik meg hideg van, ez többször bebizonyosodott már. De talán mégsem lehet mindent az időjárásra fogni. Sokakat elriasztott a részvételtől, hogy az egyébként politikamentesnek hirdetett rendezvényen (idejekorán bejelentve szándékát) részt vett a miniszterelnök-pártelnök is. De lehet, hogy egy ilyen demonstráció egyszerűen ennyi embert képes megmozgatni, s lehet, hogy ezt kell elfogadni. Végül is a résztvevők több ezren voltak, s ezek az emberek valóban önként, pártutasítás nélkül sétálták végig az Erzsébet tér és a Hősök tere közötti, meglehetősen hosszú távot.

Dobszóra könnyebb lépni

Az már pénteken kiderült, hogy (a korábbi bejelentések ellenére) nem lesz ellendemonstráció a Tarka Magyarral szemben. A szervezők ezért arra kérték a rendőrséget, ne szorítsa kordonok közé a rendezvényt, részben, mert felesleges, részben pedig azért, mert nem egyeztethető össze a felvonulás békés, kirekesztés- és erőszakellenes jellegével. Kordon végül nem lett, ez tény, de a demonstráció elképesztő mértékű rendőri biztosítás mellett zajlott. Az Andrássy út teljes hosszában rendőrautó-, mögötte pedig rendőrsorfal vezette fel a tömeget, az úttesten sétáló demonstrálók mellett kétoldalt méterenként egy-egy rohamosztagos haladt, s a menetet is egy rendőrsorfal zárta. Akárha a Fradi és az Újpest valamely meccsének szurkolóit vezetnék végig a városon…

Ráadásul az Andrássy út mentén minden egyes kereszteződésben rohamosztagos egységek, rendőrautók zárták el a vonulás színterét mindenki elől. A menethez csak az Erzsébet téren lehetett csatlakozni, aki szerette volna megspórolni a hosszú sétát, nagy valószínűséggel lemaradt a rendezvényről.

Igaz ugyan, hogy ellendemonstráló így is akadt: a menet indulásakor egy árpádsávos zászlót lengető, idősebb ember kolompolt és abrakot szórt a tüntetők elé, a fotósok legnagyobb örömére, más ugyanis nagyon nem törődött vele. A rendezvény végén, immár a Hősök terén pedig megjelent Gonda László, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 vezetője hat hívével egyetemben, hogy közölje a hazaindulókkal: eladták az országot.

A hosszú séta teljes békében, nyugalomban, akár azt is mondhatnánk: kissé unalmasan zajlott. A beszédek, nagy megnyilatkozások nem hiányoztak ugyan, de egy kis élet, vidámság azért elkelt volna. (Aki valaha is részt vett valamely vajdasági vagy szerbiai városban valamely tüntetésen a kilencvenes években, az pontosan érti, mi hiányzott.) A menetben volt ugyan néhány dobos, s körülöttük vibrált is kissé a levegő, de hangjuk nem hallatszott messzire.

A vonulók között volt Novák Péter zenész, Bódis Kriszta filmrendező, Gerendai Károly, a Sziget Fesztivál szervezője, Heller Ágnes filozófus, Bródy János, Geszti Péter, Eörsi Mátyás, az SZDSZ képviselője, Kolompár Orbán, az Országos Cigány Önkormányzat elnöke is. A miniszterelnök csak a Hősök terére ugrott ki feleségével és gyermekeivel, a sétát nem vállalta be. A „magánember” érkezését fotósok hada leste, s érkezése pillanatától a vakuk zöme már csak rá irányult, habár ezen a helyszínen olvasta fel Bódis Kriszta az Alkotmány 70. paragrafusát, amit, mint egy avatáson, a tömeg megismételt vele, mintegy hitet téve az egyenlőség mellett, a bármiféle kirekesztés ellen.

Ezzel véget is ért a rendezvény, könnygáz, gyújtogatás és atrocitások nélkül. A hír, hogy Sólyom László köztársasági elnök egyetért a Tarka Magyar demonstráció célkitűzéseivel, csak este érkezett. Az államfő az Összefogás az Erőszak Ellen Mozgalom ügyvivőjének írt levelet, amelyben közölte: már korábban is leszögezte, hogy elfogadhatatlannak és veszélyesnek tartja a radikális jobboldal eszméit és tetteit. Üdvözölte azt is, hogy a demonstrálók fellépnek a rendőri erőszak és a falvakban kialakult helyzet ellen, ami a közrend felbomlása és az önbíráskodás felé tart.

S ha nehezen térünk napirendre afelett, hogy milyen keveseket érdekelt a rendezvény, érdemes idézni, mit nyilatkozott Gerendai Károly az Indexnek. A Sziget Fesztivál szervezője azt mondta: amikor 100 ezer ember részvételét várták, nem számoltak azzal, hogy nem lesz jó idő, illetve, hogy a politika rátelepül a rendezvényre. „Az azért mindenképpen pozitív jelzés, hogy többen vannak, mint mondjuk egy gárdaavatáson” – tette hozzá.

Maradjunk ennyiben.