2024. július 18., csütörtök

A KMKF nem érti a támadásokat

A vajdasági helyzet is figyelmet érdemel

Budapesti tudósítónktól

A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma Külügyi és Európa-ügyi albizottságának tegnapi budapesti ülésén a résztvevők a legnagyobb figyelmet a Szórvány Munkacsoport felállításának szentelték.

A grémium értekezletét követően az albizottság társelnökei, a fideszes Németh Zsolt és az MSZP-s Kocsi László kijelentették: a KMKF-et ért közelmúltbeli szlovákiai támadásokat az albizottság értetlenül nézi. „Komoly európai kisebbségvédelmi fellépésre van szükség a jövőben, s ezzel kapcsolatban az albizottság vállalta egy jelentés elkészítését, amely számba veszi, hogy milyen diplomáciai lehetőségek rejlenek a nemzetközi kisebbségvédelem területén” – mondta Németh Zsolt. Készül egy jelentés a szomszédos országokban tapasztalt kisebbségpolitikai-jogi helyzetről is, amelyet a KMKF plenáris ülése fog megvitatni.

A Kárpát-medencei magyarság többsége immáron szórványban él, s a szórványban élők helyzetére ugyanúgy oda kell figyelni, mint a tömbmagyarság gondjaira. Ezen ügy érdekében igyekszik majd tevékenykedni a Duray Miklós kezdeményezésére megalakult Szórvány Munkacsoport”– emelte ki Németh.

Kocsi László elmondta: az albizottság támogat minden érdemi párbeszédet Szlovákia és Magyarország között, s készen áll tapasztalatai megosztására is. A szocialista politikus leszögezte: nagyon egészséges politikai folyamat látszik kirajzolódni Szerbiában, ami a vajdasági statútumtervezet minapi elfogadásában nyilvánul meg. „Nem csak a felmerülő aktuálpolitikai kérdésekben szeretnénk egyetértést és cselekvési készséget megteremteni, hanem stratégiai tervezés helyszínének is tekintjük az albizottságot” – szögezte le Kocsi László.

Bús Ottó, a VMSZ képviselője arról számolt be, hogy a vajdasági képviselőház elfogadta a tartomány új statútumtervezetét. „Az illetékes tárca vezetője már bejelentette: ugyanazon a napon, amikor a szerb parlament a statútum-tervezetet vitatja meg, eljárásba veszik azokat a törvényeket is, amelyek a hatáskörök átruházására vonatkoznak”. László Gyula, a VMDP képviseletében arról beszélt: Magyarország minden olyan ügyben támogathatná a kisebbségben élő magyarokat, amely „az anyaországiaknak nem árt, a kisebbségben élőknek meg használ”.