2024. július 18., csütörtök

Ünnep a fővárosban

Tavaly igen „mozgalmas” volt az ünnep

Az 1956-os forradalom évfordulója alkalmából a magyar fővárosban mintegy 100 rendezvényt jelentettek be. Ezek között vannak megemlékezések, koszorúzások, felvonulások, családi programok, s bizony, akadnak demonstrációk is.

Habár megemlékezések már tegnap is voltak, a hivatalos állami ünnepség programja ma reggel veszi kezdetét a Magyar Köztársaság lobogójának katonai tiszteletadással történő felvonásával a Kossuth téren. Ezt követően a Vértanúk terén a közjogi méltóságok és az ’56-os szervezetek képviselői helyezik el az emlékezés virágait Nagy Imre miniszterelnök szobra előtt. A délelőtt folyamán az ’56-osok terén álló emlékműnél ünnepi műsorral egybekötött koszorúzáson vesznek részt a közjogi méltóságok, az ’56-os szervezetek képviselői, Nagy Imre családjának tagjai, valamint a Nagy Imre Alapítvány és Társaság képviselői.

20 órakor kezdődik a hagyományos ünnepi gála a Magyar Állami Operaházban. Az idei műsor különlegessége, hogy a hagyományoktól eltérően dalok és sanzonok csendülnek fel, ismert színészek előadásában. A műsorban az 1956-ban énekelt dalok, valamint későbbi szerzemények is szerepelnek, amelyek közvetlen tartalma, gondolatvilága a forradalmi eseményekhez és azok következményeihez kapcsolódik. Emellett a mai előadáson lesz a premierje több olyan, erre az alkalomra született új dalnak is, amelyek 2008-ból visszatekintve fogalmazzák meg az 1956-os forradalom üzeneteit. A műsor előtt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, valamint az 1956-os szervezetek képviseletében Mécs Imre mond majd köszöntőt.

A nap folyamán Forradalmi Villamos közlekedik a 4-es 6-os villamos vonalán a budapesti Nagykörúton. A korhű, ’56-os képekkel díszített járművön közlekedni ugyan nem lehet, de a személyzet korabeli ruhákba öltözve osztogatja az ’56-os emlékfüzeteket. Ma és holnap az 56-osok terén a Nyitott Múzeum ’56 programsorozat várja a családokat és gyerekeket. A helyszínen történelmi élőképsorozat és interaktív színházi programok idézik meg az 50-es évek és 1956 forradalmi napjait, korabeli járművek kiállításával. A program során színművésznövendékek és statiszták elevenítik fel egy-egy előadásban a forradalom hétköznapjainak eseményeit és korabeli divatbemutatón keresztül mutatják be 1956 mindennapjait. A téren felállított nyitott filmstúdióban díszletfalak és korabeli járművek között gyerekek forgathatják le „saját” ’56-os filmjüket. Ugyanezen a helyszínen minden nap más valódi forradalmárral (ma Bocskay T. Józseffel, holnap Mécs Imrével, 25-én Donáth Lászlóval, 26-án Fónay Jenővel) beszélgethetnek az érdeklődők az 52 évvel ezelőtt történtekről.

Az idén nem tart október 23-i központi nagygyűlést a Fidesz. Orbán Viktor pártelnök viszont részt vesz és beszédet mond a budai polgármestereknek a Várban tartandó megemlékezésén ma délután.

Rendőrségi források azt állítják: a mintegy húsz, kiemelt biztonsági kockázatú mai rendezvény között szép számmal vannak olyanok, amelyek esetében nemcsak megemlékezésre, hanem „rendkívüli eseményekre” is készülni kell, ugyanis vannak olyan csoportok, amelyek különösebb politikai motiváció nélkül, kifejezetten a balhé kedvéért vonulnának az utcára.

A radikális csoportok is felvonulnak az ünnepnapon: a Rendszerváltó Fórum a Corvin közbe várja szimpatizánsait, ahonnan előbb Budára, a Széna térre, majd onnan az Alkotmány utcába vonulnak, ahol csatlakoznak a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 rendezvényéhez. A Jobbik és a Magyar Gárda a Deák téren, Budaházy György és Toroczkai László a „radikális hazafiakkal” az „ávóspalotánál”, vagyis a rendőrség Teve utcai székházának közelében szándékozik megemlékezést tartani.