2024. július 18., csütörtök

Parlamenti együttműködés

Magyarország segíteni fogja Szerbia uniós csatlakozását – Keretmegállapodást írtak alá a házelnökök
„Nagyon konkrét elemei is vannak a megállapodásnak” (Mihájlovits Klára)

Tegnap Budapesten Szili Katalin, a Magyar Országgyűlés elnöke és vendége, Slavica Đukić-Dejanović, a Szerb Képviselőház elnöke keretmegállapodást írt alá a két parlament közötti együttműködésről.

A szerb házelnök a szomszédos országok közül elsőként Magyarországra látogatott el. Az őt kísérő delegáció tagjai között volt Judita Popović házalelnök és Svetlana Vrga tanácsadó, míg a magyar felet Szili Katalinon kívül Szirbik Imre képviselő, a Magyar–Szerb Baráti Tagozat elnöke, és Alexov Lyubomir, a Szerb Országos Önkormányzat elnöke képviselte. Budapesti látogatása kezdetén Đukić-Dejanović asszonyt először Sólyom László köztársasági elnök fogadta, majd a delegáció az Országgyűlés épületében előbb Szili Katalin házelnökkel, majd Kiss Péter kancelláriaminiszterrel találkozott. A küldöttség találkozott a Szerb Kisebbségi Önkormányzat tagjaival is Szerbia budapesti nagykövetségén.

Az együttműködési keretmegállapodás aláírását követően a két házelnök közös sajtótájékoztatót tartott. Szili Katalin elmondta: különleges öröm számára, hogy szerb kollégája a szomszédos államok közül elsőként Magyarországot kereste fel. „Több mint gesztusértékű, hogy első útja Budapestre vezetett, ráadásul egy olyan pillanatban, amikor lehetőségünk nyílott egy keretmegállapodás aláírására. Ebben a megállapodásban megfogalmaztuk mindazt, amit a következő esztendőkben a parlamenti együttműködés keretében szeretnénk megvalósítani annak érdekében, hogy Szerbia európai uniós felzárkózását a Magyar Országgyűlés elősegítse” – hangsúlyozta a magyar házelnök.

Szili Katalin úgy látja: az EU-val való szerb stabilitási és társulási megállapodás aláírása igen jelentős lépés az uniós integráció szempontjából. „Remélem, 2009-ben már uniós tagjelöltként köszönthetjük Szerbiát” – tette hozzá. Elmondása szerint Magyarországnak is érdeke, hogy déli szomszédja megfeleljen mindazon elvárásoknak, amelyekre ehhez szükség van. Ezért is került sor annak a megállapodásnak az aláírására, amely a két parlament szakbizottságainak együttműködését foglalja keretbe. A megállapodás értelmében a Magyar Országgyűlés segíteni fogja a szerb parlament hivatali apparátusának felkészítését az uniós integrációra.

A magyar házelnök közölte: vendégével szót ejtettek a két országban élő kisebbségekről is. „Megállapodtunk abban is, hogy a kisebbségi jogok normáinak bővítésében is együttműködünk” – mondta Szili Katalin, akit Slavica Đukić-Dejanović tájékoztatott a vajdasági statútum köztársasági parlamenti elfogadásának menetéről is. A magyar házelnök tájékozódott a szerbiai igazságügyi reform ügyében is; vendége biztosította róla: az átalakítás csak úgy történhet meg, hogy az nem csorbítja a kisebbségek jogait.

„Ma tulajdonképpen csak hivatalossá tettük azt a rendkívüli jelentőségű együttműködést, amely a szerb és a magyar parlament között jelen van. Értékelésünk szerint ez a kapcsolattartás a jövőben az eddiginél is intenzívebb lesz” – mondta Slavica Đukić-Dejanović, aki szerint a parlamentáris demokrácia erősítését szolgálja ez az együttműködés. „Emellett Magyarország segítségünkre lesz Szerbia gyorsabb és kedvezőbb integrációs folyamataiban is” – tette hozzá. A szerb házelnök közölte: azért látogatott elsőként Magyarországra a szomszédos államok közül, mert meggyőződése, hogy az a kommunikációs modell, amelyet a magyar féllel kidolgoznak, példaértékű lesz a többi szomszédos állammal való együttműködésben is. „A demokrácia fejlesztésével, a határ menti együttműködéssel és a nemzeti kisebbségek helyzetével kapcsolatos kérdések soha nem olyan jól rendezettek, hogy ne lehessen rajtuk tovább javítani. Meggyőződésem, hogy a most aláírt megállapodás és a Budapesten lefolytatott tárgyalások éppen ennek a hozzáállásnak a bizonyítékai” – emelte ki Slavica Đukić-Dejanović, aki a Szerb Képviselőház és a saját nevében meghívta Szili Katalint egy belgrádi látogatásra, melynek a magyar házelnök várhatóan a jövő év őszén tesz eleget.

A Magyar Szó kérdésére válaszolva a szerb parlament elnöke leszögezte: a keretmegállapodás nemcsak általánosságokat tartalmaz: „Nagyon konkrét elemei is vannak a megállapodásnak, amelyek elsősorban a két parlament bizottságainak kapcsolattartására, együttműködésére irányulnak. Pontosan meghatároztuk, melyik lesz az a nyolc bizottság, amelynek esetében Magyarország segíti az uniós felzárkóztatást, azaz amelyek szorosabb kapcsolatokat ápolnak majd egymással. A keretmegállapodás külön foglalkozik a kisebbségek helyzetével, továbbá az igen konkrét határ menti együttműködések ügyével is. Lehetőséget igyekeztünk teremteni arra, hogy ez a kapcsolattartás a jövőben az eddiginél is magasabb szintre emelkedjen” – emelte ki a szerb házelnök, és azt is hozzátette: a szerb fél részéről a közvetlen együttműködéssel Judita Popović alelnököt bízták meg.