Brassói tudósítónktól
Az erdélyi magyarok mintegy ötöde lett kettős állampolgár az elmúlt csaknem két és fél évben. Néhány kérelmezőt azonban visszautasítottak.
Több mint 422 ezer magyar állampolgársági kérelem érkezett 2011 januárja óta, ennek több mint fele román állampolgároktól. Romániában a kolozsvári, csíkszeredai és bukaresti konzulátuson 149 449 kérvényt nyújtottak be, de volt, aki Magyarországon, Nyugat-Európában vagy a tengerentúlon kérelmezte a visszahonosítását, így a másfél millió erdélyi származású magyar közül mintegy 284 ezer nyújtott be kérelmet, zömében középkorúak és kiskorúak.
A nemzetpolitikai államtitkárság szerint a Romániában benyújtott kérvények és a kérelmezők teljes száma közötti különbség abból fakad, hogy egy adott állampolgár állandó lakhelye bárhol lehet, és bárhol beadhatta magyar állampolgárság iránti igényét. (Például: egy eredetileg román állampolgár nemcsak Romániában élhet, hanem Magyarországon, Nyugat-Európában vagy a tengerentúlon is.) Ezért nem lehet ezekből az adatokból következtetni, hogy hány magyar állampolgár él Romániában.
Nem mindenki kapja meg azonban a magyar állampolgárságot. Két év alatt mintegy 2500 állampolgársági kérelmet utasítottak el, a legtöbb közülük, 972 Romániából érkezett – derült ki Navracsics Tibor magyar közigazgatási és igazságügyi miniszternek egy írásbeli kérdésre adott válaszából.
A tárcavezető jelezte: a kedvezményes honosítási kérelmekről a magyar köztársasági elnök kizárólagos jogkörben, indoklás nélkül dönt. A kérelmek elutasításának indokáról így nem tud tájékoztatást nyújtani.
Az azonban nyílt titok, hogy román nemzetiségű román állampolgárok közül néhányan igyekeznek az egyszerűsített eljárással magyar állampolgárságot is megszerezni, mivel azt tapasztalták, hogy nyugat-európai munka- vagy szállásadóik szívesebben fogadják a magyar állampolgárokat. Sőt eltanácsolják azokat, akiknek útlevele vagy személyi kártyája román. (A románok nagy része a kulturális rokonság okán választotta második hazájának Spanyol- vagy Olaszországot. Nagy részük már odakint telepedett meg, alapított családot és keményen dolgozik. Elfogadottsági arányuk mégis alacsony, mert velük egy időben számos koldus és zsebtolvaj is kirajzott Romániából Nyugat-Európába.)
Az erdélyi demokráciaközpontok adatai szerint a magyar állampolgárság iránti érdeklődés folyamatos. A visszahonosítást a legtöbben erkölcsi jóvátételnek tekintik.