2024. november 23., szombat

Pénzen oda az ember!

Brassói tudósítónktól

Szinte egy időben azzal, hogy Kolozsvárt ülésezett az Erdélyi Magyar Néppárt pénzügyeit ellenőrző cenzori bizottság, és mindent rendben talált, a Transindex című portál terjedelmes cikket közölt arról, hogy a tavalyi választási évben közel egymillió euró támogatást kaptak a magyar költségvetésből és állami tulajdonban levő magyarországi vállalatoktól az Erdélyi Magyar Néppárthoz (EMNP) és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanácshoz (EMNT) kötődő civil szervezetek.

Az írás szerzője tényfeltárónak nevezte az összeállítást, amely a Freedom House Romania Alapítvány által szervezett Grants for Investigative Journalism program keretén belül készült, az amerikai külügyminisztérium és Franciaország bukaresti nagykövetségének anyagi támogatásával.

Valójában semmi rendkívüli tényt nem tárt fel Sipos Zoltán, Erdélyben és Magyarországon is mindenki tudta, hogy az EMNP és az EMNT kiemelt és soron kívüli támogatást kap a magyar államtól, ahogyan korábban a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) is kapott. Ami újdonság, hogy először teszi ezt közzé a sajtóban valaki, s ennek, mint később látni fogjuk, akár büntetőjogi vonatkozásai is lehetnek. Mármint az EMNP és az EMNT ellen indíthatnak eljárást, nem az újságíró ellen.

Az EMNP elnöke, Toró T. Tibor korábban a közösségi médiában jelezte: megkereste őt Sipos Zoltán, és közölte, hogy cikket ír a párt finanszírozásáról, interjút kért tőle. Toró T. Tibor azonban visszautasította az újságírót, azt felelte, hogy csak az RMDSZ-elnökkel egy asztalnál ülve hajlandó válaszolni a felmerülő kérdésekre. Sipos Zoltán ezek után megjelentette írását, amely szerint a támogatott civil szervezetek mindenikét 2011-ben vagy 2012-ben alapították szinte kivétel nélkül az EMNT-ben és/vagy az EMNP-ben tevékenykedő politikusok, és egyiknek sincs olyan kiterjedt tevékenysége, amely indokolttá tenné a támogatási összegeket. Például egy székelyudvarhelyi szervezet az EMNT-vel közösen rendezte meg a Magyarul csak helyesen, szépen akciósorozatot, mely révén Székelyudvarhelyen cégeket, intézményeket igyekeztek a magyar nyelv tudatos használatára ösztönözni. A Szerencsejáték Zrt.-től 100 ezer eurót, a Magyar Fejlesztési Bank Zrt.-től 34 ezer eurót, a Magyar Villamos Művek Zrt.-től 34 ezer eurót, a Bethlen Gábor Alaptól 34 ezer eurót, azaz összesen 202 ezer eurót kaptak – állítja Sipos Zoltán. Aki azt állítja, hogy az erdélyi a demokrácia-központok megannyi EMNP-politikusnak biztosítanak megélhetést. Sipos Zoltán kitért az EMNT–EMNP-közelinek tartott Udvarhelyi Híradó Kft. magyarországi támogatására is. A kft. kiadásában megjelenő lapok két év alatt 1,86 millió eurós támogatást könyvelhettek el magyar állami forrásokból, miközben tavaly a Bethlen Gábor Alap az erdélyi magyar sajtót nulla forinttal támogatta.

Az EMNP azt állítja, a cikk politikai megrendelésre készült (a Transindex portál tulajdonosa ugyanis az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor). „A politikai megrendelést bizonyítja a cikk közzétételének időzítése is: egyértelmű, hogy a két nappal a Néppárt országos küldöttgyűlése előtt publikált írás célja RMDSZ-vezénylettel lejáratni a politikai ellenfelet, és megzavarni a Néppárt kongresszusát.” Az RMDSZ elnöke határozottan visszautasította a vádat, figyelmeztetett, hogy az újságíró munkáját az amerikai és a francia állam támogatta.

Az írás rövidített változatát a bukaresti román nyelvű napilap, az Adevărul internetes kiadása is közölte. Ennek nyomán a kormánykoalícióban részt vevő Konzervatív Párt a korrupcióellenes ügyészséghez, a választási hatósághoz és a hírszerzéshez fordult, mert a pártfinanszírozási törvény értelmében Romániában tilos a pártok külföldi támogatása.

Követ dobott az állóvízbe Sipos Zoltán, hogy mekkora hullámokat ver, és kit áztat el jobban, a megvádolt EMNP- és EMNT-vezetőket vagy a pénzügyi fegyelemre mára nagyon érzékennyé vált RMDSZ-t, hamarosan kiderül.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás