2024. július 18., csütörtök

Nem sokan demonstráltak a törvény ellen

Ismét megszavazták a magyarországi kormánypártok az egészségbiztosítási törvényt

Alig néhány százan tüntettek tegnap Budapesten, a Magyar Országgyűlés előtt az egészségbiztosítási törvény megismételt végszavazásának napján. A demonstrálók száma azt követően sem duzzadt meg számottevően, hogy a parlament elfogadta a sokak által vitatott jogszabályt.

A rendőrség három bejelentett megmozdulást vett tudomásul tegnapra, egy megtartását pedig elutasította. A Kossuth tér közvetlen szomszédságában lévő Vértanúk terére magánemberek jelentettek be különböző demonstrációkat, a Kossuth térrel nyíló Alkotmány utcát pedig a Gonda László vezette Magyar Nemzeti Bizottság 2006 „foglalta le”. Az egyik, a Vértanúk terére bejelentett megmozdulás valójában egy felvonulás vége volt: a Tb-mentő demonstráció néven meghirdetett akció résztvevői a Blaha Lujza térről, illetve az Oktogontól indultak. Ehhez a csoporthoz csatlakozott a Magyar Nemzetért Mozgalom és a Magyar Önvédelmi Mozgalom is. Utóbbi érdekessége, hogy ennek a Kossuth téri demonstrációját tiltotta be a rendőrség a „népképviseleti szervek működésének akadályozása miatt”.

Az első demonstrálók már délelőtt, fél tizenkettő körül megjelentek a Vértanúk terén: a mintegy 150-200 egybegyűlt több ízben összeszólalkozott a kordon mögött álló rendőrökkel, de incidensre nem került sor, s később ez a csoport fel is oszlott. A rendőrség vasárnapról hétfőre virradóra kettős kordonnal zárta le az egész Kossuth teret, annak parkolójával egyetemben. Az ismételt kordonállítás felháborította a tüntetőket és a parlament ellenzéki képviselőit is. Utóbbiak a Szabadság Körbe tömörülve tiltakoztak.

Balog Zoltán fideszes országgyűlési képviselő, a parlament emberi jogi bizottságának elnöke a Szabadság Kör tagjaként mondta el: az emberi és szabadságjogok súlyos sérelme, hogy újból teljesen törvénytelenül áll a kordon. Hegedűs Zsuzsa szociológus úgy látta: a képviselők magukat kerítették be a ketreccel, nem az embereket zárták a ketrec túloldalára.

A parlament elé vezényelt rendőrök a nap folyamán fokozott biztonsági intézkedéseket léptettek életbe: tükrökkel és bombakereső kutyákkal fésülték át a parlamenti parkoló autóit, illetve így ellenőriztek minden behajtó járművet.

Az egészségbiztosítási törvény elfogadása ellen tiltakozó demonstrálók egyik csoportja négy órakor indult el a Blaha Lujza térről a parlament elé: alig ötvenen voltak, s ugyanennyien lehettek azok, akik az Oktogontól indultak. A két csoport már együtt ért a Kossuth térre – közülük többen a Gyurcsány, takarodj! és a Vesszen a kormány! jelszavakat skandálták. Hat óra körül már mintegy 600 demonstráló gyűlt össze az Alkotmány utca és a Vértanúk tere közötti útszakaszon. Mindkét helyszínen szónoklatok hangozottak el, a tüntetők közben rádión hallgatták a parlamenti szavazás közvetítését. A tömegben nemzetiszín és árpádsávos lobogó egyaránt volt szép számban. Az Alkotmány utcánál az a Gonda László bírálta folyamatosan a kormány eddigi tevékenységét, akit még a Kossuth téri tüntetésekkor ismert meg a nyilvánosság. Hét óra körül a demonstrálók száma már ezerre duzzadt: ekkor már időnként egyesek a kordont is megpróbálták ledönteni, azonban a vaskerítés túlsó oldalán álló rohamrendőrök ezt nem engedték. Fél nyolc körül, abban az időben, amikor a képviselők kezdtek távozni a parlamentből, néhány, csuklyát viselő, az arcát eltakaró tüntető ledöntötte a vaskerítés néhány elemét, de az igen nagy számban jelen lévő rendőrök résen voltak, és gyorsan elállták a szabaddá vált rést. Ez volt az a pillanat, amikor előkerültek a könnygázsprék is, és negyed órán belül megkezdődött előbb távozásra való felszólítás, majd a kordon közeléből való kiszorítás, végül az oszlatás is. Nyolc órakor már üres volt a Kossuth tér, a rendbontók és a rendőrök azonban még egy ideig „fogócskáztak” a belvárosban.