2024. július 18., csütörtök

Helyben topogás

Gazdasági csomagot, költségvetést, meg más ilyen nagy volumenű, a köznép számára kevéssé érthető, átfogó akármit készíteni évente egyszer is bőven elég egy kormánynak. Éppen ezért valószínűsíthetjük, hogy Gyurcsány Ferenc és stábja sem ráérő jódolgában áll neki szinte havonta újraszámolni bevételt, kiadást és egyebeket. Főleg azért, mert Magyarországon manapság már csak akkor érdemes ilyesmibe belekezdeni, ha az ember nagyon tisztában van vele: költségcsökkenteni nem elég: nagyon meg kell szorítani.

A miniszterelnök hétfőn a parlamentben ismertette a kormány új csomagját, ami átszabná az adó-, a nyugdíj- és szociális rendszert. Első látásra legalábbis. És elég biztatónak/ijesztőnek tűnt. Aztán a hét folyamán sorban megszólaltak a mindenféle elemzők és kiderült: a nadrághúzás nem olyan erőteljes, hogy nagy tömegek érezzék meg, de a könnyítések sem hoznak majd látványos eredményeket. A kormánynak ráadásul sikerült megint olyan helyzetbe lavírozni magát, hogy intézkedési elképzelései egy-két napig éljenek. Ennek egyik elragadó példája az üdülési csekkek ügye: ez egy olyan juttatás, amit a munkáltató eddig (afféle fizetéskiegészítésként) adómentesen adhatott a dolgozóinak, akik aztán ezeket a bonokat szállodákban, éttermekben, fesztiváljegyek vásárlásakor (stb.) válthatták be. A kormányfő hétfőn elmondta, hogy ez a juttatás a jövőben adókötelessé válna. Két nappal később kiállt az újságírók elé az önkormányzati ügyekkel megbízott miniszter (akinek fennhatósága alá tartozik az idegenforgalom is) és elmondta: hát, ha megadóztatják az üdülési csekket, a munkáltatók majd nem osztogatnak belőle annyit, mint eddig, a dolgozóknak meg eszük ágában nem lesz csekkek nélkül wellnessezni, étteremben ebédelni, tehát (még jobban) visszaesik majd a hazai turizmus. Szóval: valami mást kéne tenni ezekkel az üdülési csekkekkel, és hát ő majd megvizsgálja, meg javaslatot tesz a miniszterelnöknek… Ami nagyon szép és nemes dolog, de hol volt addig, amíg a csomag készült? Addig nem tudott szólni, hogy ez így nem lesz jó, hogy ami bejön a vámon, annak kétszerese megy el a réven?

És így tovább, az üdülési csekk csak az egyik, de nem az egyetlen példája annak, hogy a kormány által szigorúnak szánt lépéseket perceken belül vonatja vissza valamelyik tárca.

Ugyancsak hétfőn jelentette be a miniszterelnök a nyugdíjrendszer átfogó átalakítását. Ami ugyancsak nagy port kavart a korhatár-emelési elképzelésével. Jó nagyokat kérődznek most sokan ezen, közben csak azt felejtik el, hogy az intézkedés 2016-tól lépne életbe. Hol lesz akkor már a Gyurcsány-kormány?

Hasonló a helyzet a csomag adózási rendszert érintő lépéseinek egy részével is. A módosítások részben idén júliusban, de többségében jövő év januárjában lépnek majd életbe. Na de meddig fognak élni?

Mindent összevetve: elég faramuci a helyzet. Tenni kell valamit, méghozzá gyorsan, mert ez a válságdolog nagyon itt van, s a kormány különböző tűzoltó intézkedéseket meg is hoz ilyen-olyan formában (uniós pénzek gyorsabb és egyszerűbb lehívása stb.), de amikor szerkezeti átalakítást ismertet, az legalábbis közép-, de inkább hosszú távú lépéseket tartalmaz. Ráadásul mindenki tudja, hogy nagy valószínűséggel nem lesz alkalma a mai kormánypártnak ezeket az elképzeléseket megvalósítani. Az egész a mindenféle nemzetközi megmondóbankárok megnyugtatását szolgálja, egyébként meg nagy helyben topogás zajlik.

Ilyen körülmények között egyre inkább érdekel egyre többeket, hogy mit is mond majd Orbán Viktor évértékelőjében. A Fidesz-vezér szokásos évindító beszédét az első tervek szerint két nappal a kormányfői bejelentések után, 18-án tartotta volna. Aztán módosítottak a dátumon, mondván, hogy igazából a péntek, a 20-a lenne a tuti nap egy jó kis értékelésre. Aztán szerdán a Fidesz bejelentette, hogy Orbánnak bizony halaszthatatlan Varsóba utaznivalója van, így a nagy beszéd megint elmarad. A rossz nyelvek szerint az ellenzéki vezető időt akart nyerni, mert hát a kormányfő a héten (így tegnap és ma is) még igen jelentős gazdasági tényezőkkel egyeztetett programjáról, s az ezeken a megbeszéléseken elhangzó reakciók kimaradtak volna egy tegnap délutáni értékelésből. Jó lenne végre megismerni a Fidesz válságkezelő elképzeléseit. Különösen azért, mert a közvélemény-kutatók mérései szerint a mostani ellenzéki pártnak kétharmados többsége lesz majd a parlamentben a jövő tavaszi választásokat követően. Akkor pedig nem lesz elég szidni a Gyurcsány-kormányt, hanem kormányozni meg intézkedni kell majd. És jó lenne tudni, hogy mire számítson az ország.