2024. július 18., csütörtök

Sokak fájdalma – így vagy úgy

Magyarországon alig kételkednek abban, hogy a Fidesz kerül (előbb-utóbb) hatalomra – De a gondokat ők sem tudják megszorítások nélkül megoldani
Budapest: Orbán nyilván nyer, de nem lesz könnyű dolga…

A héten a Fidesz, illetve a körülötte és vele kapcsolatos események uralták a közvéleményt. Kedden Orbán Viktor elnök „helyzetértékelésre” hívta össze a párt választókerületi elnökeit, polgármestereit meg a frakciótagokat. A média szerint Orbán ezzel megkezdte a választási felkészülést. S lehet, hogy ezúttal a kollégák nem álltak messze az igazságtól, hiszen elég volt idézniük a pártvezér szavait, miszerint „a dolgok nem mehetnek így tovább Magyarországon, a változás a küszöbön van, fel kell rá készülni”.

S ha ez nem volna egyértelmű, az is elhangzott: „a Fidesznek keddtől vagy szerda reggeltől meg kell kezdenie a választásokra való felkészülést”.

Már ez is elég okot adott volna a spekulációkra, találgatásokra, pártszóvivői és egyéb reakciókra, de az igazán jó alapot mindehhez az Indexnek az egyik értesülése jelentette. Eszerint néhány héttel ezelőtt Orbán Viktor egy zártkörű, de „civilek” előtt tartott előadáson beszélt kormányzati terveinek gyakorlati pontjairól. Az Index beszámolója szerint az összejövetelen elhangzott: Orbánnak „meglepően részletes beruházásbarát tervei” vannak. Kiderült, hogy a pártelnök pillanatnyilag az egykulcsos adó híve, de a Fidesz-vezetés több tagja a családi adórendszerre esküszik. Az adózás rendszerének átalakításáról még nem született döntés. Az viszont kikristályosodni látszik, hogy Orbánék nem akarják ismét ideológiai, főként keresztény befolyással terhelni a kormányzást. A majdani Fidesz-kormány első két évének tervezett lépéseiről szólva Orbán közölte: két évig „sokaknak sok minden fog fájni”. Hozzátette: a költségvetést megbillentő nagy állami beruházásokat le fogja állíttatni. A 4-es metró és az autópálya-építések kifizetéseinek befagyasztását konkrétan is említette. A pártelnök a Magyar Gárdáról szólva állítólag azt mondta: hakormányra kerül, úgy fog tenni, mint Horthy a nyilasokkal: kioszt nekik két pofont, és hazazavarja őket.

De nem ez utóbbi, hanem inkább az előbbi megnyilatkozás adott okot a reakciókra. Most azzal annyira nem érdemes foglalkozni, hogy a beszélgetést szervező Kéri „cáfolatra is méltatlannak tartja” az Index értesüléseit. Demszky Gábor főpolgármester azonnal lecsapott a 4-es metró leállítására vonatkozó részre, Tarlós István, a fővárosi Fidesz-frakció vezetője szerint Orbán nem az építést akarja leállítani, hanem a közpénzek felhasználását akarja erősíteni, Varga Mihály Fidesz-alelnök szerint a Fidesz nem tervez megszorításokat. Hogy csak néhányat említsünk.

De az igazi móka nem ebben van. Hanem abban, hogy bizony-bizony, a majdani Fidesz-kormány idején sem lesz Magyarország tejjel-mézzel folyó Kánaán, fájni fog a dolog, nem kicsit, nagyon. Egyesek a Kéri-féle előadást már Orbán „őszödi beszédének” nevezik, ami nem is meglepő, hiszen a Fidesz prominensei eddig (főleg nyilvánosan) csak nagy általánosságokban beszéltek arról, hogy majd mit tesznek, ha kormányon lesznek. Munkahelyteremtést, adókönnyítést, korrupciócsökkentést helyeztek kilátásba, mindenféle pontosabb számadat nélkül. S miután már a gazdasági élet főbb szereplői, a nagyvállalkozók és mások is elkezdtek komolyan érdeklődni, hogy akkor a közeli jövőben százalékosan kimutatva mire is kellene számítaniuk, lassacskán elérkezett az ideje némi konkrétum megfogalmazásának is. Ki kell rövidesen mondani, hogy bizony, a tervezett (és nagyon szükséges) adócsökkentés csak akkor lehetséges, ha közben az állami kiadásokat csökkentik. Ez kevesebb juttatást jelent. Konkrétan: a pótlékokhoz, a segélyekhez való nyúlkálást, az oktatás, az egészségügy és más ellátórendszerek működésének racionalizálását, a közszférában dolgozók egy részének elbocsátását – csupa olyan dolgot, amit a választópolgár nem akar hallani, vagy ha meghallja, nem akar érteni.

A legnagyobb ellenzéki párt háza táján több műhely készítette már el saját gazdasági tervét arra vonatkozóan, hogy mit kellene tenni az országgal ha a Fidesz megnyeri a 2010-s (vagy talán előbbi) választásokat. Tervezetírásra adta a fejét Matolcsy György egykori gazdasági miniszter, Járai Zsigmond, a jegybank korábbi elnöke, vannak elképzelései Varga Mihálynak, de Széles Gábor vállalkozó is meghirdette már programját. És a gazdasági szféra szereplői most azt figyelik árgus szemekkel, hogy melyik verzióra lesz vevő Orbán Viktor.

Mert nem lesz mindegy.