2024. július 18., csütörtök

Kevesen igénylik a támogatást

Több támogatásra volna lehetőség – hangzott el Budapesten

Tegnap Budapesten ülésezett a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának külügyi és Európa-ügyi albizottsága. A tanácskozás keretében a résztvevők megvitatták a schengeni övezethez való csatlakozást követően a magyar–magyar kapcsolattartás első tapasztalatait, az eljárási szabályok és támogatási formák alkalmazását, Szerbia uniós integrációjának lehetőségeit, valamint a tavaly szeptemberben elfogadott nemzetpolitikai koncepció nyomán folyó munka aktuális fejleményeit.

A külügyi albizottság elnökei, a fideszes Németh Zsolt és a szocialista Kocsi László a tanácskozás szünetében tájékoztatta a sajtót. Elmondásuk szerint az összejövetelen kiderült: nehézségek mutatkoznak a magyar–magyar kapcsolattartási támogatás gyakorlati alkalmazásában. „A schengeni rendszer bevezetése a kárpátaljai és a vajdasági magyarok számára egyfajta schengeni vasfüggöny-élményt eredményezett. Rendkívül komoly anyagi terhet jelent a magyarországi beutazási vízum beszerzése az ott élő magyarok számára, ezért kezdeményezni fogjuk egy ötpárti egyeztetés összehívását, amelyen meg kell találnunk a módját annak, hogy vízumdíjmentességet biztosíthassunk mindazoknak, akik magyarigazolvánnyal rendelkeznek. Hasonlóan fontosnak tartjuk, hogy a kapcsolattartási támogatás egyelőre döcögősen működő rendszerét áttekintsük, hiszen ilyen fajta támogatást csak néhány százan vettek igénybe, miközben vízumot több tízezren igényeltek” – szögezte le Németh Zsolt. Kocsi László hozzátette: megkezdődött a parlamenten belül egy törvényhozói tevékenység, amely a magyar nemzetpolitikát foglalná törvénybe. „Ennek a törvénytervezetnek a normaszövege elkészült, s ezt most egy ötpárti egyeztetésen szeretnénk megvitatni a közeljövőben” – mondta, majd hozzátette: a KMKF tevékenységének eredményeképpen a határon túli magyarok hamarosan képviseleti irodát kapnak Brüsszelben.

László Gyula, aki a Magyar Koalíció képviseletében vett részt az albizottság ülésén, a Magyar Szónak nyilatkozva elmondta: korábban, a jogi albizottság ülésén már született egy döntés, amelynek értelmében a KMKF szorgalmazza, hogy a vajdasági és kárpátaljai magyarok számára ne csak ingyenes legyen a magyarországi beutazási vízum, hanem azt a kérelmezők a magyarigazolvány bemutatásával automatikusan meg is kapják. „Az erre vonatkozó törvénymódosítási indítványt a Magyar Országgyűléshez már be is nyújtotta közösen egy fideszes és egy MSZP-s képviselő. Hogy azonban ebből a kezdeményezésből mikor lesz konkrétum, egyelőre nem tudjuk” – mondta László Gyula.

A vajdasági képviselő elmondta: kollégájával, Bús Ottóval egyetemben a KMKF albizottsága előtt beszámoltak a minap lezajlott szerbiai köztársasági, tartományi és önkormányzati választások eredményeiről, elemezték a Magyar Koalíció választási eredményeit. „A tanácskozás résztvevői üdvözölték a Magyar Koalíció létrejöttének tényét, s ez az állásfoglalás a zárónyilatkozatban is helyet kap” – hangsúlyozta a politikus. A vajdasági delegáció kezdeményezte: a zárónyilatkozatba ne csak az kerüljön bele, hogy a magyar kormány támogatja a határon túli autonómiatörekvéseket, hanem az is, hogy ezeket az elképzeléseket Szerbia és az Európai Unió irányában is képviseli.

Bús Ottó elmondta: a szerbiai választási eredmények minden bizonnyal visszaköszönnek majd a KMKF albizottságainak összetételében is a jövőben, hiszen az eddigi három parlamenti képviselő helyett négy jutott be a köztársasági döntéshozók közé, míg a tartományi képviselők száma csökkent. „A KMKF külügyi albizottságának ülésén Fekszi Márta, a Magyar Külügyminisztérium államtitkára értékelte a magyar–magyar kapcsolatok alakulását, s beszámolt a vízumrendszerről is. Megállapítottuk, hogy a kapcsolattartási támogatás igénylése egyelőre nehézkesebb, mint ahogyan azt szeretnénk. Vajdaságban eddig 3200-an igényelték ezt a fajta támogatást” – mondta Bús Ottó, aki szerint ez a szám lehetne jóval nagyobb is.

Ma a KMKF gazdasági albizottsága ülésezik a Magyar országgyűlés Delegációs termében.