2024. július 18., csütörtök

A „nyugdíjbefagyasztástól” a kivárásig

Az MDF lépeget előre, az SZDSZ csak a Jobbik szintjén
Budapest: Ki mit gondol komolyan? (Fodor István)

Ismétlés a tudás anyja, tartja a régi szállóige. S mint mindennek ebből a műfajból, ennek az állításnak is nagy igazsága van. Így aztán nem csoda, hogy a héten ezen megállapítás szellemében a csapból is az folyt, hogy Orbán be akarja fagyasztani a nyugdíjakat!/Orbán le akarja állítani a nagyberuházásokat! Az ügyesebbje levegőt sem vett a két mondat között, ismétlés közben.

A betelefonálós műsorok vonalai izzottak, az idős emberek aggódva, felháborodva tárcsázták a stúdiókat és vallották meg nagy meggyőződéssel, hogy bizony, Orbán már megint a nyugdíjasoktól sajnálja a kis járandóságukat/rágalom, Viktor soha nem tenne ilyet. A Fidesz vezérkara pedig csak állt, tette az egymásnak némileg ellentmondó nyilatkozatokat, igyekezett hangsúlyozni, hogy a nyugdíjasmondathoz hozzátartozik a „reálértéken való befagyasztás” szándéka, ha ilyesmi elhangzott, de az sem biztos, hogy elhangzott, vagy mégis, mert nem cáfolják... Navracsics Tibor, a legnagyobb ellenzéki párt frakcióvezetője pedig megtette azt a sajátos megállapítást is, hogy a reálértéken való fagyasztás gyakorlatilag növelést jelent. Sajtómunkások gőzerővel számoltak, hogy ha van fagyasztás, akkor az havonta-évente mekkora veszteség a nyugdíjasoknak (nem kis összegek születtek; a Népszava kalkulációi szerint 4 év alatt 170 ezerrel kapna kevesebbet egy-egy jogosult), mások meg azon értetlenkedtek, hogy miért éppen megint a nyugdíjasok, amikor Orbán kormányon egyszer már csúnyán összerúgta velük a port.

Akik pedig egy kicsit is értenek a makrogazdasági kérdésekhez, bölcsen hallgattak, ha már nem mondták, hogy valamit tényleg kezdeni kellene a járandóságokkal.

Közben a közvélemény-kutatók is közzétették legújabb jelentéseiket. Ezek általános jellemzője, hogy a Fidesz népszerűsége a kemény kétharmad körül szárnyal, az MSZP a 21 százalék körül mozog, az MDF éppen csak, de benn van a parlamentben, az SZDSZ pedig a Jobbikkal van egy szinten támogatottság ügyében, a még mérhető 1 százalékon. A Medián arra figyelmeztet: áprilisban még csak a megkérdezettek fele, májusban már 56 százaléka látta az előrehozott választásokban a helyzet megoldásának kulcsát.

Nem biztos azonban, hogy a nép akarata megegyezik Orbán Viktor akaratával: meg nem nevezett fideszes politikusok szerint a pártelnök még nem is akarja átvenni a kormányzást, korainak tartana egy ilyen lehetőséget. Hozzáteszik viszont, hogy igazából csak kevesen tudják, mit akar Orbán, aki gondolatait csak kevesekkel osztja meg, a kevesek pedig nem nyilatkoznak név nélkül a sajtónak. Lehet keresni a delphoi jósda címét…

Ennek hiányában bele lehet kapaszkodni Tölgyessy Péterbe, aki ugyan nem adja meg a meleg víz receptjét, de legalább érthetően megfogalmazza azt, ami mindenkiben kavarog. Az elemző szerint „nagy a baj Magyarországon: olyan cselekvőképes kormányra lenne szükség, amely szembe tud nézni a problémákkal”. Úgy látja: a jelenlegi helyzetben az egyik lehetőség, hogy a kisebbségi kormány stabilizálja magát, a másik, hogy akár már ősszel választásokat kell tartani, habár utóbbinak nem sok esélyt ad. „A politikai élet minden szereplőjének tisztában kell lennie azzal, hogy ősztől napirendre kerülnek az adó- és a költségvetési törvények, amelyek elől nem lehet kimenekülni a folyosóra” – figyelmeztet, hozzátéve: most minden az SZDSZ-en múlik. A liberális párt viszont még nem döntötte el, hogy mit tegyen. Nincs egyedül: Tölgyessy szerint a Fidesz sem tudja, hogy mit csináljon. „Mondogatják, hogy előrehozott választásra van szükség, de nem sokat tesznek ennek az érdekében” – emlékeztet az egykori politikus, aki szerint a Fidesz most kivárásra játszik, stratégáik szerint süllyedhet még mélyebbre a kisebbségi kormány támogatottsága.

Mindeközben pedig az MDF oly szépen építkezik, hogy öröm nézni. Sikerült tető alá hoznia egy ötpárti megegyezést a számára oly fontos örökösödési illeték részbeni eltörléséről – a javaslat hétfőn a parlament elé kerül, s mivel egyeztetett, esélyes, hogy a képviselők el is fogadják. A kis párt következő nagy játszmája az egykulcsos adó bevezetése: erről is lelkesen egyeztet ötpárti találkozókon, s ügyesen kapaszkodik abba a tézisbe, amelyet a most ellenzékinek számító pártok mindegyike oly lelkesen hangoztat. Nevezetesen, hogy adócsökkentésre lenne szükség. És ez nagy igazság abban az országban, ahol a népesség egy része semmit sem utal az APEH számlájára, a másik része meg belerokkan az adózásba. Dávid Ibolya pártelnök arra is szokott figyelmeztetni: most az ellenzék a többség a Magyar Országgyűlésben, s ha ezt a szerepet mindenki komolyan gondolja, akkor érdekes dolgokat lehet ám csinálni.

Kérdés viszont, hogy ezt mások is így gondolják-e.