2024. július 18., csütörtök

A statútum elfogadását hiányolja

KMKF ALBIZOTTSÁGA

Tegnap tartotta ötödik ülését Budapesten a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának külügyi és Európa-ügyi albizottsága, amely áttekintette a Kárpát-medencei magyar közösségek helyzetének aktuális kérdéseit.

Németh Zsolt, az albizottság fideszes társelnöke az ülést követő sajtótájékoztatón elmondta: a testület elfogadott egy, a magyar nemzetpolitika nemzetközi megjelenítésére vonatkozó stratégiai koncepció-tervezetet, amely A magyar-magyar együttműködés a nemzetközi színtéren címet viseli. Az elképzelések szerint ezt a tervezetet a KMKF május közepéig véglegesíti, majd az Állandó Bizottság, végül a KMKF szeptemberi, plenáris ülésének napirendjére kerül.

A társelnök elmondása szerint az albizottság foglalkozott azzal a folyamattal, amely a szlovák–magyar viszonyrendszert jellemezte az elmúlt hónapokban. Az albizottság aggodalmának ad hangot amiatt, hogy Szlovákia szigorítani kívánja a nyelvtörvényt és elvárja, hogy Pozsony nemzetközi kötelezettségeivel összhangban hajtsa ezt végre oly módon, hogy ebből a felvidéki magyaroknak ne származzon kára. Németh Zsolt emlékeztetett, hogy Sólyom László köztársasági elnök márciusi romániai utazása elé a román hatóságok akadályokat gördítettek, s ennek kapcsán az albizottság megállapította: Romániában erősödőben van a nacionalista hangvétel, s ez elfogadhatatlan a KMKF számára. „Romániától elvárjuk, hogy kövesse meg a magyar köztársasági elnököt és adjon garanciát arra, hogy ilyen eset nem ismétlődik meg” – hangsúlyozta a társelnök. A KMKF albizottságát megdöbbenti a kárpátaljai emlékmű-rongálás és felkéri a magyar kormányt: hasson oda, hogy az ukrán hatóságok mindent megtegyenek annak érdekében, hogy ezeket az eseteket felderítsék.

Vajdaságról szólva az albizottság óvatos aggodalmának adott hangot a tartományi statútum elfogadásának elhúzódása miatt. Emiatt a testület felkéri a magyar kormányt: továbbra is kövesse figyelemmel Szerbia viszonyulását az európai integráció alapját képező értékekhez, s foglalkozzon kiemelten Vajdaság státusának alakulásával.