2024. július 16., kedd

Kinek az útját tisztogatták?

Szász Jenőnek, a Magyar Polgári Párt (MPP) elnökének kijelölése a budapesti Nemzetstratégiai Intézet létrehozására és irányítására élénk vitát váltott ki Erdélyben.

A politikai elemzők a kinevezés hallatán szinte egybehangzóan úgy értékelték, hogy Orbán Viktor miniszterelnök valószínűleg azért kérte fel Szász Jenőt a Nemzetstratégiai Intézet létrehozására, mert a Magyar Polgári Párt elnöke számít Tőkés László és a politikai alakulat, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) legnagyobb ellenfelének a decemberi 9-i romániai parlamenti választásokon.

A közvélemény-kutatások szerint a magyar–magyar versenyt az RMDSZ nyeri, az MPP és az EMNP a futottak még kategóriába kerül, nem éri el a választási küszöböt. Ha azonban az MPP nem indít külön listát, hanem jelöltjei az EMNP listáján szerepelnek, valamiféle értékelhető eredményt jegyezhetnek. Az RMDSZ elleni protestszavazatok összeadódnak, és – amit a magyar versenypártok maximálisan remélhetnek – az RMDSZ-t az ötszázalékos küszöb alá szoríthatják. Ez muníciót adna az RMDSZ ellenzékének a következő évekre. Viszont azt is jelentené, hogy csak a tömbmagyar megyéknek lenne képviselőjük a román parlamentben. A hatszázezer magyart számláló szórványnak nem.

Sokak szerint Szász Jenőt felfelé buktatta a Fidesz, felszabadítva az utat a volt püspök előtt, lehetővé téve a két párt egyesülését. Szász Jenő és Tőkés László között ugyanis régen megromlott a viszony. Előbbi így nyilatkozott: „Már tudjuk, hogy nem volt forradalom, (Tőkés) az akkori forgatókönyvet megíró puccs szervezőitől kapott szerepet, és elkövette azt a hibát, hogy posztkommunistákkal alapított pártot, ami egyfajta azonosulást is jelent ezekkel az emberekkel.”

Szász Jenő azonban az elmúlt napokban igyekezett fokozni a kinevezés körüli homályt. Kijelentette, egyáltalán nem biztos, hogy lemond az MPP elnöki tisztségéről a mai – eredetileg tisztújítást elő nem irányzó – kongresszuson. Noha korábban azt mondta, a Nemzetstratégiai Intézet irányítása egész embert követel.

Amennyiben a magyar miniszterelnök szándéka valóban az volt, hogy a két erdélyi zsebpártot egyesítse, Szász Jenő kinevezésével ez még nem oldódik meg automatikusan. Az MPP-vezetők közül sem mindenki olvadna be az EMNP-be, amely a helyhatósági választásokon hajszálnyival gyengébb eredményt ért el, így pillanatnyilag a kisebb párt. A mai kongresszuson azonban sok minden eldől!

Vannak, akik Szász Jenő kinevezésében annak a jelét látják, hogy Orbán Viktor miniszterelnök szeretne közelebb kerülni a választásokon minden bizonnyal győztes RMDSZ-hez. Gál Mária az Új Magyar Szó című internetes portálon meglepő teóriával rukkolt elő. Azt állítja, hogy Szász Jenő felfelé buktatásán kívül Orbán Viktor Tőkés Lászlót is külön megbeszélésen fogadta a Máérton, s mindez azért történt, hogy… az RMDSZ előtt tisztogassa az utat. Nem az RMDSZ kedvéért, hanem azért, mert Orbán Viktor számít a 2014-es magyarországi választásokon az RMDSZ szavazóira is.

Bármi legyen is az igazság, egy bizonyos: Szász Jenőnek nincsenek az erdélyi magyar politikában olyan érdemei, sem olyan tudományos munkásság a háta mögött, amely őt a Nemzetstratégiai Intézet vezetésére automatikusan érdemesítenék. Ezt Orbán Viktor is tudja. A magyar miniszterelnök lépése – noha spontánnak tűnt – megfontolt stratégiai lépés. Eredményét már a közeljövőben érzékelhetjük.