2024. július 16., kedd

Pogányokká váltak a labancok

MAGYAR POLGÁRI PÁRT – ORSZÁGOS TANÁCS

Brassói tudósítónktól

A Magyar Polgári Párt (MPP) szombati székelyudvarhelyi kongresszusa akkor vált igazán érdekessé, amikor Orbán Viktor magyar miniszterelnök az MPP elnökét, Szász Jenőt felkérte, hogy hozza létre és vezesse a Nemzetstratégiai Intézetet. Szász Jenőt tehát felfele buktatták – értettek egyet az erdélyi politikai elemzők. De lemond-e a pártelnökségről, ki veheti át a helyét az MPP élén, milyen lehetőségei lesznek a zsebpártnak a decemberben esedékes parlamenti választásokon? Erre adhatott választ a szombati kongresszus.

Az MPP IV. Országos Tanácsán el is fogadtak egy határozatot a párt szervezeti önállóságának sérthetetlenségéről. A Mezei János gyergyószentmiklósi polgármester által ismertetett dokumentum leszögezi: a szervezet megőrzi függetlenségét, de nyitott a választási szövetségek, politikai együttműködések, koalíciók megkötésére. Tehát valójában semmit sem döntöttek el. Minden lehetséges maradt.

Az MPP tiszteletbeli elnöke, a magyar Országgyűlés elnöke, Kövér László üdvözlő beszédében a másik két erdélyi pártot, a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget (RMDSZ) és az Erdélyi Magyar Néppártot is bírálta. Sőt az eddig használt pejoratív megjelölés, a labancok helyet pogányoknak titulálta a Kelemen Hunor, illetve Tőkés László református expüspök által vezetett alakulatokat. „Igaz emberek voltatok, amikor azt vallottátok, hogy nem lehet határon túli és határon inneni magyar ügy, hanem csak egy magyar ügy van, miközben ellenfeleitek, az RMDSZ vezetői támogatták a balliberális magyarországi pártokat abban, hogy még a jogszabályokból is töröljék az egységes nemzet fogalmát, és azt állították, hogy az önrendelkezésről szóló népszavazások kiírása alkotmányellenes” – mondta Kövér László, majd folytatta: „…igaz emberek voltatok, amikor úgy gondoltátok, szükség van független erdélyi képviselőre az Európai Parlamentben. Lett független magyar képviselő, aki 2009-ben feladta függetlenségét, és megüzente nektek, hogy ti egy bukott párt vagytok.” Kövér László kijelentette: az MPP két pogány közt küzd egy hazáért. „Amíg megőrzitek hiteteket és szervezeti önállóságotokat, én maradok veletek és leszek a Magyar Polgári Párt tiszteletbeli elnöke” – fejezte be felszólalását a magyar Országgyűlés elnöke.

Eldőlt azonban a legnagyobb kérdés: Szász Jenő lemondott. A leköszönő elnök azt fejtegette: az utóbbi tíz évben egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy az RMDSZ „janicsár bukaresti képviselete” nem felel meg az erdélyi magyaroknak. (Eltekintett a helyhatósági választások és a legutóbbi közvélemény-kutatások eredményeitől.) Szász Jenő úgy vélte: „ha van értéke az MPP-nek, az abban áll, hogy az erdélyi magyar nemzeti közösség közéletének lelkiismerete tud lenni.” A december 9-i választásokról szólva ismét a „nemzeti válogatott” felállításának szükségességéről beszélt. Kijelentette, hogy jónak tartaná az MPP és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) választási együttműködését. „Felajánlom, hogy ők mint a kisebbek, a gyengébbek, induljanak az MPP színeiben” – fogalmazott a leköszönő elnök, hozzátéve, az MPP kész arra, hogy gesztusokat gyakoroljon az EMNP irányába, noha jobb eredményeket ért el a júniusi önkormányzati választásokon, így elfogadja, hogy paritásos alapon állítsanak jelölteket a parlamenti választásokon.

Az igazi problémát azonban az jelenti, hogy Tőkés László pártja egyelőre hallani sem akar arról, hogy az MPP listáin, mintegy önazonosságát feladva induljon.

A küldöttek 69 igen és 41 nem szavazattal Biró Zsoltot választották a Magyar Polgári Párt új elnökének. Rövid felszólalásában a korábban a Marosvásárhelyi közszolgálati rádiónál újságíróként dolgozó új elnök megköszönte a bizalmat, és ígéretet tett arra, hogy azoknak is jó elnöke lesz, akik most nem szavaztak rá. Kijelentette: az MPP saját identitását, politikai programját és önállóságát megtartja. Bírálta az EMNP-t, úgy vélte: pártalapításukkal egy időre megpecsételték az erdélyi nemzeti oldal jövőjét, de bízik benne, hogy sikerül megtalálni a közös hangot.

„Sok szó esik mostanában a fúzióról, de tartok tőle, hogy csak egy cél vezeti az ezt szorgalmazókat, a december 9-i választások. Az MPP nem lehet eszköz mások politikai céljainak elérésére, de eszköznek kell lennie a saját céljaink elérése érdekében, amelyek közül az első Székelyföld autonómiája” – fogalmazott Bíró Zsolt.

Nem lett tisztább a kép a szombati tanácskozás után. Az MPP vezetői azt jelezték, minden megtörténhet az esetleges tárgyalásokon, akár hárompárti, akár kétpárti együttműködés is lehetséges. De ha semmilyen együttműködés nem jön létre a többi erdélyi magyar politikai szervezettel, akkor az MPP önállóan vesz részt a választáson. Esetleg független jelölteket támogat.