Brassói tudósítónktól
Az Európai Néppárt (ENP) bukaresti kongresszusának legfontosabb hozománya számunkra, kisebbségi magyarok számára az, hogy az ENP húsz év után új politikai programot fogadott el, amelybe – a Romániai Magyart Demokrata Szövetség (RMDSZ) kezdeményezésére – beiktattak egy, az őshonos nemzeti kisebbségekről szóló fejezetet is.
Az ENP programtervezete kimondja, hogy az őshonos kisebbségeket – amelyek nemzedékek óta ugyanazon a területen laknak, miközben az államhatárok megváltoztak térségükben – segíteni kell identitásuk, anyanyelvük védelmében. A tervezet ugyanakkor szorgalmazza, hogy az Európai Unió építse be a kötelező érvényű közösségi jogba a kisebbségek védelmét. „Ez áttörés, hiszen az Európai Néppárt, általában az Európai Unió intézményei és politikai családjai nem foglalkoztak a kisebbségvédelemmel. Az uniónak kötelezővé kell tennie bizonyos kisebbségvédelmi normákat a tagállamok számára. Ezért tartjuk áttörésnek (az ENP célkitűzését), mert így remény van rá, hogy ez a kérdés az európai intézményekben napirendre kerül” – nyilatkozta Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Aki magyarázkodni is kényszerült, ugyanis az ENP-kongresszus idején csata dúlt a Facebookon. A háborúskodást a Fidesz európai parlamenti képviselője, Deutsch Tamás robbantotta ki, aki felháborodott azon, hogy Kelemen Hunor RMDSZ-elnök az Európai Néppárt (EPP) Bukarestben zajló kongresszusán tartott beszédében románul szólt a küldöttekhez. „Bukarest, az Európai Néppárt kongresszusa. Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke román nyelven mondott beszédet. És nem sült le a bőr a képéről!” – idézte saját Twitter-bejegyzését a Facebookon Deutsch Tamás. Kelemen Hunor válasza azonnal érkezett: „Kedves Tamás, amint azt a teremben ülő küldöttek többsége észrevette, három nyelven mondtam beszédet. Előbb angolul, majd néhány mondatot románul, és sokkal hosszabban pedig magyarul. Talán nem árt megnézni és meghallgatni a felvételt” – kommentelt az RMDSZ-elnök.
A szövetségi elnök hozzászólása után több RMDSZ-es politikus is állást foglalt az ügyben. Korodi Attila képviselő szerint az a legfontosabb, hogy Kelemen az önrendelkezés, a kisebbségi jogok témájában magyarul szólalt fel. „Kelemen szövege nagyon jó volt, és mindent tartalmazott, amit kell. Meglepődtem ezen a bejegyzésen” – fogalmazott a volt romániai környezetvédelmi miniszter. Frunda György szenátornak a nagymamája tanítása jutott eszébe. „A hazug embert hamarabb utolérik, mint a sánta kutyát” – emlékeztette Toró T. Tibort, az Erdélyi Magyar Néppárt elnökét, aki idézte Deutsch Tamást; így átvezette a vitát a saját oldalára. Majd néhány perccel később Frunda ezt jegyezte be: „Orbán Viktor most beszél: angolul. Csak angolul. Bölcs döntés. Európai.”
A vitába beszállt Horváth István, a kolozsvári kisebbségkutató intézet igazgatója is, aki ennyit írt: „Toró Elnök úr! Hagyd másokra az ilyen piti kampányfogásokat! Más tartalmú, színvonalú politikai konfrontáció szemlélője szeretnék lenni! Gondolom, nem vagyok egyedül” – írta a szociológus.
Ez a romániai választási kampány azonban az övön aluli ütések időszaka lesz, állítják a politológusok. Lesz hideg és meleg is. Ezt megtapasztalhatta az RMDSZ is az ENP-kongresszus alatt. Deutsch Tamás, a Fidesz EP-képviselője Facebook-falán a kialakult vita hevében az RMDSZ-t olyan román pártnak nevezte, amelyik meglepő érzékenységet mutat a magyar ügyek iránt.
Wilfried Martens, az ENP újraválasztott elnöke a közelgő választásokra utalva kijelentette: a romániai magyar közösséget leginkább az szolgálja, ha egységes marad. „A megosztottság súlyosan aláaknázná a romániai magyarság képviseletét. Márpedig fontos, hogy a magyarságnak legyen képviselete a demokratikus intézményekben. Ehhez egység kell, így őszintén remélem, hogy a romániai magyar közösség felsorakozik politikai képviselete, az RMDSZ mögött.”