2024. július 16., kedd

Kétséges egység

Brassói tudósítónkról

Elmaradt hétfőn a Magyar Polgári Párt (MPP) és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) találkozója, így egyre kétségesebb a választási együttműködés. Az MPP a találkozó meghiúsulása kapcsán kiadott hétfői közleményében úgy fogalmaz: „A Magyar Polgári Párt sajnálattal veszi tudomásul, hogy az Erdélyi Magyar Néppárt a függetlenséget szavatoló garanciák esetén is mereven elzárkózik a Magyar Polgári Párt színeiben való indulás gondolatától, és csak az önálló indulást tartja elfogadhatónak.

Ilyen körülmények között három politikai párt versengése veszélybe sodorja a magyar parlamenti jelenlétet.” (A közleményben említett harmadik erdélyi magyar politikai alakulat a Romániai Magyar Demokrata Szövetség.)

Számos erdélyi magyar politológus és publicista úgy vélte, Orbán Viktor magyar miniszterelnök azért ajánlotta fel az MPP azóta leköszönt elnökének, Szász Jenőnek, hogy hozza létre és vezesse a budapesti Nemzetstratégiai Intézetet, mivel azt akarta elérni, hogy a december eleji romániai parlamenti választásokon az MPP és a Tőkés László védnöksége alatt álló EMNP együtt induljon. Szász Jenő és Tőkés László között ugyanis rendkívül feszült volt a viszony, előbbi posztkommunistákkal való lepaktálással vádolta az EMNP védnökét.

Hogy a megegyezésre Szász Jenő felfelé buktatása után is kevés az esély, azt a hétvége eseményei is előrevetítették.

Az egyik legerősebb megyei szervezet, a marosi MPP elnöke, László György kijelentette, hogy noha az MPP-ben nincs szükség a kontinuitásra, ennek ellenére az tapasztalható, hogy az új országos MPP-elnök, Biró Zsolt Szász Jenő politikáját és retorikáját folytatja. A területi szervezet vezetője demokráciadeficittel vádolta meg saját pártját, azt állította, hogy a hétvégi küldöttgyűlésen az alapszabály nem tette lehetővé a valós elnökválasztást. Megítélésében a résztvevők Biró Zsoltot nem választották, hanem egyszerűen megszavazták.

A marosszéki küldöttek közül többen is beismerték, hogy a megyei elnök javaslatára Biró Zsolt ellen voksoltak. László György pedig elmondta, hogy az általa vezetett szervezetnek volt egy víziója, amely nem egyezik Biró Zsoltéval. „Hisszük és valljuk, hogy egyesíteni kell az erőket, mert Erdélyben nem létezhet két magyar jobboldal! (…) Én legalábbis nem vagyok hajlandó azzal a jobboldali magyar párttal harcolni, melynek ideológiája azonos a polgári alakulat ideológiájával” – szögezte le László György.

Ezek után Biró Zsolt országos MPP-elnök, az országos tanács döntése ellenére, kizárta László Györgyöt a többi magyar párttal való tárgyalásokra felhatalmazott bizottságból. „Személyemben a tárgyalóbizottság talán egyetlen olyan tagjától próbál megszabadulni, aki elkötelezett harcosa a nemzeti jobboldal összefogásának” – tiltakozott a maros megyei MPP-elnök, aki még élcelődni is próbált, figyelmeztette az országos elnököt, hogy csak a neve bíró, nem a foglalkozása is. Majd hozzátette: „Ugyanaz a diktatúra működik, mint Szász Jenő idején, sőt még rosszabb idők várhatók.”

Az EMNP-hez közel álló sajtóban azt írják, hogy az MPP-n belül talán soha nem uralkodott még olyan bizonytalanság, mint most, ami annak is betudható, hogy de jure Biró az elnöke, de facto azonban még mindig elődjének akarata érvényesül. Felróják, hogy az MPP önállóságát mindennél előbbre valónak tartó vezetők épp olyan távolságtartással viseltetnek a néppárttal, mint amilyet az RMDSZ tanúsít folyamatosan magyar riválisaival szemben.

Kétséges tehát mindaddig a megegyezés a két RMDSZ-kihívó közt, amíg mindkét párt a másik beolvasztását tartja az egyetlen járható útnak.