2024. július 16., kedd

Zászlóvivők Székelyföldön

Érdekes egyéni küzdelmek várhatóak a kétpárti, Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) kontra Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) versenyben a decemberi választásokon. Az EMNP gondoskodott arról, hogy az RMDSZ valamennyi, mandátumra is esélyes jelöltjének akadjon magyar ellenfele, akkor is, ha jelöltjeinek többsége – a párt vezető politikusainak kivételével – jobbára ismeretlen az erdélyi közvélemény számára.

A legérdekesebb összecsapásoknak Háromszéken lehetünk tanúi. Az EMNP képviselőnek jelölte Sánta Imrét, a Székely Mikó Kollégium újraállamosítási kísérlete elleni tüntetéssorozat szervezőjét a sepsiszentgyörgyi kerületben, ahol éppen Markó Attila, a Mikó-per egyik elítéltje szeretne mandátumot szerezni. Az EMNP elnöke, Toró T. Tibor már korábban bejelentette, hogy Kovászna megye 1-es számú szenátori választókerületében indul, Klárik László RMDSZ-es jelölttől próbál elrabolni szavazatokat.

Az EMNP sokat kockáztat, mindent vagy semmit jelszóval veti magát a küzdelembe, hiszen tudja, az RMDSZ két legnépszerűbb vezetője, Tamás Sándor Kovászna megyei elnök és Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester irányítja az RMDSZ kampányát. Az eddigi tapasztalat és az újabb jelek szerint nem is rosszul.

A megyeelnök és a polgármester hétfőn reggel hatalmas Székelyföld-táblával lepték meg Kovászna prefektusát, a nacionalizmus kártyáját kijátszó Codrin Munteanut. A székely zászlót idéző kék alapon nagy betűkkel SIC, kisebbekkel pedig Terra Siculorum (Székelyföld) áll. Codrin Munteanu beiktatása óta „hergeli a székelyeket”, az elmúlt hetekben, hónapokban legfontosabb tevékenysége az volt, hogy megtámadta a Kónya Ádám Művelődési Ház, illetve az Incze László Céhtörténeti Múzeum elnevezését, Kovászna, Sepsiszentgyörgy és a megye címeres zászlóit, kifogásolja a Művelődési Ház vagy Kultúrház feliratot, s most már abba is beleköt, miért és mekkorában szerepel a falvak bejáratánál az Isten hozott! felirat – sorolta Tamás Sándor. „Ez a prefektus nem hozott egy rajzszeget a megyébe, de egyfolytában azokat a kérdéseket piszkálja, amelyek identitásunkhoz tartoznak. Ezért hoztuk ezt a táblát, hogy legyen teljesen világos számára: Székelyföld létezik” – hangsúlyozta.

És ezzel nem ért véget a kampány alaphangjainak leütése! Az RMDSZ csütörtök délutánra tüntetést is szervezett a sepsiszentgyörgyi prefektúra előtt a székely jelképek védelmében. Az első ötszáz érkező ajándékba kapott egy székely lobogót, amelyet elvihetett, és otthon is kitűzhetett.

A felhívásra több ezer magyar válaszolt. A tüntetők megrohamozták azt a teherautót, amely a székely lobogókat hozta, és az ötszáz székely zászló kevésnek bizonyult, noha sokan jöttek a sajátjukkal. Tamás Sándor, az RMDSZ háromszéki szervezetének vezetője üdvözölte a Gyergyószékről, Csíkszékről, Udvarhelyszékről, Háromszék településeiről jött tüntetőket, és megköszönte, hogy a közös ügyben minden erdélyi magyar politikai szervezet az RMDSZ mellé állt. „Köszönjük, hogy mindannyian együtt vagyunk. Ez is azt jelzi, hogy a mindennapi zsörtölődések ellenére van nemzeti ügy, székely nemzeti ügy” – mondta Tamás Sándor. Bejelentette: a Kovászna megyei tanács épületének homlokzatára a tüntetés napján tették ki a Megyeháza feliratot – ezek után várja, hogy hamarosan érkezik a törvényszéki idézés, mert a prefektus feljelentést tesz. Egyúttal tűrhetetlennek minősítette Codrin Munteanu magatartását. A tömeg kifütyülte a prefektust, több ízben skandálta: Autonómiát! Egyetlen mondatos kérvényt vittek be a prefektúrára: „A prefektus kérjen bocsánatot a székelyektől!”

A Kovászna megyei elnök végül nem mulasztotta el bemutatni az RMDSZ szenátor- és képviselőjelöltjeit. „A zászló felvonása azt jelzi: küzdelemre készülünk. Az a cél, hogy változzon a székelyekkel szembeni szemlélet, olyan törvények szülessenek a parlamentben, amelyek lehetővé teszik, hogy a magyar nyelv hivatalos nyelv legyen Székelyföldön, és népnyúzó prefektusok ne basáskodhassanak a székelyek fölött. Ezzel bízzuk meg jelöltjeiket” – mondta Tamás Sándor.

Az RMDSZ megnyerte az első csatát az EMNP-vel szemben, ám a kampány egy hónapon át tart Romániában.