2024. július 16., kedd

Elkiáltott autonómia

Csaknem négyezer tüntető gyűlt össze a sepsiszentgyörgyi Szabadság téren; Székelyföld területi autonómiáját követelték – közölték a szervezők. Sepsiszentgyörgyiek szerint mintegy kétezren lehettek, akik szombaton az önrendelkezés mellett tüntettek. Kevesen, tekintve, hogy a részvételre búzdított minden erdélyi magyar politikai alakulat, a történelmi egyházak és a civilszervezetek is.

A megyei kormányhivatal előtt, a nacionalista intézkedéseiről elhíresült, Kovászna megyei prefektus, Codrin Munteanu ablaka alatt felállított színpadon Sántha Imre lelkész, képviselőjelölt, a tüntetés kezdeményezője ütötte le az alaphangot: a székelység zászlaja alatt kell szót emelni az autonómia iránti igény kifejezésére. Sántha Imre elismerte, sokan nem tartották időszerűnek a mai megmozdulást, mivel választási kampány van, de úgy vélte, hogy az autonómia ügye mindig időszerű, és itt az alkalom, hogy ezrek kiáltsák: a székely nép él és élni akar, ehhez pedig autonómiára van szüksége. „Meg kell tölteni a tereket, meg kell tölteni az utcákat, és nem szabad feladni, mert az egyetlen megoldás az autonómia” – buzdított az Erdélyi Magyar Néppárt képviselőjelöltje. A tüntetők többször is felkiáltottak: „Autonómiát Székelyföldnek!”, „Vesszen Trianon!”

Tőkés László európai parlamenti képviselő azt taglalta, hogy az autonómia kérdésének nem megosztania, hanem éppen összekapcsolnia kellene az erdélyi magyarságot. Elmondta, hogy sokan támadják őt törekvései miatt, ő lett a románok első számú közellensége, de azok is megosztással vádolják, akik letértek az autonómia útjáról. Méltányolta viszont, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség képviselői is jelen voltak az Erdélyi Magyar Néppárt által meghirdetett tüntetésen.

Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke szónoki kérdést intézett a jelenlevőkhöz: akarják-e, hogy a magyar képviselők ismét a parlament elé tárják a Székelyföld területi autonómiájának statútumát, illetve hogy az önkormányzatok helyi határozatokat hozzanak az ügyben? A tömeg egyhangúlag kiáltott igent a feltett kérdésekre, majd többször is elhangzott: „Autonómiát!”

Toró T. Tibor EMNP-elnök, szenátorjelölt szenvedélyesen fogalmazta meg a napiparancsot: „Talpra kell állnunk, újra kell kezdenünk az izzadságos munkát. Elég volt a tétlen csodavárásból, hiszen Székelyföld kemény népe él és élni akar, ezért nem engedhetünk teret a romlásnak.” A politikus kifejtette, az autonómia jog, cél, eszköz és jövőkép, nem az egyik megoldás, hanem a megoldás.

A tüntetésen felolvasták továbbá Herbert Dorfmann dél-tiroli európai parlamenti képviselő üzenetét, aki üdvözölte az autonómiatüntetést, amely szerinte új lendületet ad az önrendelkezési mozgalmaknak.

A sepsiszentgyörgyi autonómiatüntetés egy nyilatkozat felolvasásával ért véget. A nyilatkozatban, mely konkrét elemeket nem tartalmaz, ám annál szenvedélyesebben érvel az evidencia mellett: a Székelyföldnek autonómiára van szüksége, megszólítanak minden társadalmi réteget, a civil szférát, az egyházakat, a politikusokat, hogy segítsék az önrendelkezés megvalósítását. A tüntető tömeg háromszoros igennel fogadta el a nyilatkozatot, melyben egyebek mellett ez áll: „Küzdelmünket békés, demokratikus eszközökkel mindaddig folytatjuk, míg célunkat el nem érjük.”

Míg az erdélyi magyarok ismét szembesültek azzal, hogy az autonómia az egyetlen megoldás, s ennek érdekében folytatni kell a harcot (talán célravezetőbb lenne a harc helyett munkálkodni), a román közvélemény nem is értesült a sepsiszentgyörgyi tüntetésről. A választási küzdelmekkel elfoglalt, román nyelvű központi sajtóban – a közbeszédet és -hangulatot a leginkább befolyásoló hírtelevíziókban – szót sem ejtettek a szombati székelyföldi autonómiatüntetésről.