2024. november 23., szombat

Matematika vagy hit kérdése?

Erdélyben ma ennek a matematikai feladatnak a megoldását vitatják a legtöbben: a 6,5%-os romániai magyarság hogyan tud bejuttatni két magyar pártot a román törvényhozásba, ha a küszöb minden párt esetében 5%-os? A gondolkodó választópolgárok azt is firtatják, hol van az a 12 képviselői és 6 szenátori biztos bejutó hely, amely mintegy csoda folytán egyenlően oszlana el a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) közt, ami az alternatív küszöb elérését jelentené. A válasz – azok számára akit nem vakít el a párthűség –: sehogy és sehol!

A parlamenti választásokat a jövő hét végén tartják. Az RMDSZ és az EMNP ezúttal Háromszéken ütközik meg legerősebb csapataival. (A helyhatósági választáson az EMNP Hargita megyében sütötte el nagyágyúit, de csúfos vereséget szenvedett.) Most Háromszéken indul az EMNP, az ország túlsó felén, Temesváron élő elnöke, Toró T. Tibor, illetve itt száll harcba az a bikfalvi református lelkész, Sánta Imre is, aki a Mikó-ügyben született kétes bírósági ítélet ellen szervezett sztrájkot, később tüntetést. (A Mikó-ügyben azért ítélték el a visszaszolgáltató bizottság tagjait, mert úgymond megkárosították a román államot azzal, hogy a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó kollégiumot visszaadták egykori tulajdonosának, a református egyháznak.) Sánta Imre ráadásul az ellen a Markó Attila ellen indul, akit 3 év letöltendő börtönbüntetésre ítéltek a Mikó-ügyben, s akiért a bikfalvi lelkész korábban tüntetett.

Háromszéken a magyar–magyar versengés miatt ismét elérhetetlen lesz az álom, hogy magyar képviselője legyen a színmagyar Orbaiszéknek, amelyet egy választási körzetbe soroltak a színromán Bodzavidékkel.

Ezért orbaiszéki jelöltjének visszavonására kérte az EMNP-t Antal Árpád, az RMDSZ sepsiszentgyörgyi elnöke, a megyeszékhely polgármestere. Emlékeztetett arra, hogy a tavaszi helyhatósági választásokon az RMDSZ 7000, az EMNP 1000 szavazatot nyert. A szociológus Antal Árpád szerint így nőhetne az esély, hogy magyar képviselője legyen Orbaiszéknek. Kifejtette: a Néppárt félrevezeti a szavazópolgárokat. Antal Árpád szerint az EMNP jelöltállításának egyetlenegy szempontja volt: maximalizálni az RMDSZ-nek okozott kárt. Ugyanakkor kilátásba helyezte lemondását, ha ő téved és az EMNP mégis megnyer 6 képviselői és 3 szenátori helyet Erdélyben. Felkérte az EMNP elnökét, hogy ő is cselekedjen hasonlóan, ha az EMNP miatt veszít az erdélyi magyarság. „Miként vállalnak felelősséget a Néppárt vezetői, ha egyetlen körzetben sem nyernek? – tette fel a kérdést, majd egy javaslatot is megfogalmazott. – Iratkozzanak vissza az RMDSZ-be, alakítsanak itt külön platformot.” Bejelentette, ha a székelyek belátják, értelmetlen az EMNP-re adni voksukat, akkor ő vállalja, hogy a következő négy évben azon a konstrukción dolgozik majd, amely lehetővé teszi, hogy legközelebb ne kelljen két magyar párt között választaniuk, s az érdekvédelmi szervezeten belül a véleménykülönbségek érvényesülhessenek.

Toró T. Tibor, az EMNP elnöke visszautasította a felkérést. Nem vonja vissza orbaiszéki képviselőjelöltjét az Erdélyi Magyar Néppárt – jelentette be Toró T. Tibor. Aki továbbra is fenntartja, hogy mindkét magyar pártnak van esélye bejutni a parlamentbe, és szerinte az RMDSZ tájékoztat félre, amikor ennek az ellenkezőjét állítja. Felelősségvállalásról december 9., a választások után lehet szó, addig a sikerért dolgoznak – mondotta. „Tudjuk, Orbaiszéken is laknak olyan székely emberek, akik Székelyföld autonómiáját akarják, nekünk pedig felelősségünk, kötelességünk lehetőséget teremteni, hogy az autonómiára voksolhassanak. Úgy gondoljuk, a Néppártra leadott minden szavazat az autonómiára leadott voks” – fejtette ki a Néppárt elnöke, aki viszont nem utalt arra, hogy december 9-én semmi egyébről nem szavaznak Romániában, csupán a képviselők kilétéről. A székelyföldi autonómiáról országos népszavazással dönthetnének, de még annak kérdése sem szerepel a román pártok (hatalom és ellenzék) napirendjén.

A legrosszabb az lenne, ha az RMDSZ-nek lenne igaza és az EMNP indulása miatt elveszne jó néhány képviselői hely, képviselet nélkül maradna a 600 ezer magyart számláló szórvány. A legjobb, ha az EMNP számolt volna jól. Csakhogy megoldatlannak tűnik a feladvány: a 6,5%-os romániai magyarság hogyan tud bejuttatni két pártot a román törvényhozásba, ha a küszöb minden párt esetében 5%-os?

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás