2024. szeptember 8., vasárnap

Kizuhant a tizedikről egy ellenzéki törvényhozó Venezuelában

A politikus pártja szerint meggyilkolták

Kizuhant a venezuelai hírszerzés (SEBIN) épületének tizedik emeletéről Fernando Alban ellenzéki önkormányzati képviselő, akit a Nicolás Maduro államfő elleni dróntámadás kapcsán tartóztattak le és őriztek az épületben - közölték hétfőn a venezuelai hatóságok, akik szerint a politikus öngyilkosságot hajtott végre. A politikus pártja szerint azonban Alban halálában a hatóságok keze van.

Maduro ellen augusztus elején kísérletek meg merényletet két, robbanóanyaggal megrakott drónnal. Az államfőnek nem esett baja, és napokkal később az ellenzéket vádolta meg a merényletkísérlettel.
Az 56 éves Alban múlt hét pénteken került rács mögé a SEBIN épületében.
Nestor Reverol belügyminiszter a Twitteren közölte, hogy a politikust éppen a bíróságra tervezték vinni, amikor fogta magát, és kiugrott az ablakon az épület egyik váróterméből. Reverol hozzátette: Alban ellen nyomozást is indítottak külföldi utasításra végrehajtott destabilizációs tevékenység miatt.
Tarek Saab főügyész azonban azt állította a televízióban sugárzott közleményében, hogy Alban egy mosdó ablakából ugrott ki.
Az ellenzéki Igazságot Először párt, amelynek Alban tagja volt, a kormányt tette felelőssé a történtekért, úgy fogalmazott: "Fernando Albant meggyilkolta Nicolás Maduro rezsimje". A párt nem támasztotta alá vádját bizonyítékokkal.
Az ellenzéki párt szerint Albant a múlt havi New York-i ENSZ-közgyűlésen mondott bírálataiért tették el láb alól. Caracas nem indokolta meg Alban későbbi letartóztatását.
A politikus asszisztense, Mileidy Blanco a Reuters brit hírügynökségnek az mondta: arra kérte Albant, hogy hagyja el az országot, de ő nem volt hajlandó távozni, mert annyira szerette hazáját.
Az ENSZ emberi jogi főbiztosának hivatala jelezte: ki fogja vizsgálni az ügyet legújabb jelentése keretében, amely a venezuelai jogsértésekről fog szólni. A beszámoló megírására a világszervezet Emberi Jogi Tanácsa kérte fel a főbiztosságot. Ravia Samdaszani, a hivatal szóvivője elmondta, Alban lesz kutatásaik fókuszában. Samdaszani hangsúlyozta, hogy a helyszínen szeretnének nyomozni, és ezt már jelezték a venezuelai hatóságoknak.
 "Több elképzelés kering arról, hogy mi is történhetett, hogy öngyilkos lett-e, kilökték-e az ablakból vagy bántalmazták, ezért független és átlátszó nyomozásra van szükség halála körülményeinek felderítéséhez" - húzta alá a szóvivő.

"Alban állami őrizetben volt, ezért az állam felelőssége volt biztonságának, testi épségének és emberi méltóságának garantálása" - mutatott rá.
A venezuelai ellenzéki és jogvédő szervezetek közlése szerint Maduro kormánya több száz politikai foglyot tart fogva hamis vádakkal. Az ENSZ szerint a foglyok kínzással is felérő bánásmódnak vannak kitéve.
A venezuelai hatóságok legalább 30 embert tartóztattak le a dróntámadással összefüggésben. A kormányzat bírálói szerint a merényletkísérletet ürügynek használták politikai ellenfeleik bebörtönzésére. Ezt a kormány tagadja.