Amennyiben nem csökken érdemben az emberiség által kibocsátott széndioxid-kibocsátás, akkor már 2100-ra jelentős mértékben emelkedhet a világ tengereinek a szintje, ami számos települést tenne lakhatatlanná, áll egy nemzetközi kutatócsoport csütörtökön megjelent cikkében.
A Cryosphere Jurnal nevű folyóiratban publikált tanulmány szerint a 21. század kezdetéig az Antarktisz és Grönland jégtakarójának a tömege érdemben nem változott, vagyis ami olvadáskor belekerült a tengerbe, az vissza is került rá hóesés formájában. Az új évezredben azonban ez a folyamat felborult. Tavaly Grönland jégtakarójából 532 milliárd tonna olvadt el, a globális tengerszint-emelkedésnek ez adta a negyven százalékát. Az ENSZ klímaváltozással foglalkozó testülete, a Kormányközi Klímaváltozási Panel (IPCC) szerint a grönlandi jégsapka olvadása 2100-ig 8-27 centiméter közötti tengerszint-emelkedést fog okozni, az antarktiszi jégsapkáé pedig további 3-28 centimétert.
A mostani tanulmány szerint az eddigiek alapján az IPCC legrosszabb forgatókönyvei válnak valóra. Amennyiben a szén-dioxid-kibocsátás jelenlegi szintje marad meg, akkor a grönlandi jég olvadása 9, az antarktiszi pedig 30 centiméterrel fogja megemelni a tengerek szintjét.