(Ótos András felvétele)
A héten adták át az elismeréseket az Újvidéki Egyetem és az egyes fakultások legkiválóbb hallgatóinak. Losoncz Márk lett a Bölcsészettudományi Kar legjobb hallgatója. Ennek apropóján beszélgettünk a kitüntetettel:
– Ezen díjátadáson egyetlen objektív kritériumot érvényesítettek, ez pedig az átlag volt. Én 9.98-as átlaggal végeztem, ezért kaptam a díjat. Most írom a mesterdolgozatomat. Filozófiát végeztem, kérdés, hogy ez így mondható-e, hiszen viták vannak az elnevezés körül. A 4+1-es rendszerben jómagam a negyediket is elvégeztem, és olyanoknak ítélték oda ezt a díjat, akik négy évet fejeztek be. Én ezt megcsináltam.
A magas átlag eléréséhez sok munkára volt szükség. Nehéz volt?
– Számomra a munka és a szabadidő között nincs éles határvonal. Élveztem azt, amit csináltam, ezért egészen könnyűnek tűnik a tanulmányok véghezvitele. Az, hogy az átlagom is jó lett, nyilván annak köszönhető, hogy jól csináltam, amit csináltam.
Mit szeret a filozófiában a legjobban?
– Fontos számomra az extenzivitás, az, hogy ne korlátozódjak egyetlen területre sem, mert szeretem a mozgékonyságot, de ha mégis ki kell emelni néhány területet, akkor a filozófiatörténet tekintetében a XX. századi francia filozófia történetére esik a választásom, ha pedig az egyes területeket nézzük, akkor a politika, a művészet és a nyelvfilozófia áll hozzám közelebb.
A politikai filozófiával nálunk aztán igazán lehet foglalkozni!
– Természetesen.
Erre kínálkozik talán a legtöbb lehetőség, de mi a helyzet a gyakorlati megvalósulással?
–Valójában legalább annyit foglalkozom gazdaságfilozófiával, mint amennyit a politikaival. Van a világon egy olyan tendencia, hogy a politikai gazdaságtan kritikája visszatér, mert ismét megjelent a kapitalista rendszer kritikája is. Berlintől Kaliforniáig az egyetemeken ez egyre erőteljesebben megmutatkozik, sőt most már Kelet-Európába is elért. Jómagam eddig például háromszor voltam a ljubljanai konferencián, amelyet hosszú évek óta megtartanak, és amelyet a politikai gazdaságtan kritikájának szentelnek, de évről évre más-más témakört dolgoznak fel. Ezzel nem lehet nem foglalkozni.
Eddig inkább elméleti filozófiával foglalkozott, a gyakorlati rész még csak ezután fog következni?
– Az a kérdés, hogy mit nevezünk gyakorlati résznek.
A filozófia gyakorlati megvalósulására gondoltam.
– Egy jó előadás a filozófia gyakorlati megvalósulása is egyben, de egy jó tanulmány is az. Márpedig én tartok előadásokat is, és publikálok is.
Ebből az a következtetés vonható le, hogy a kettő egymással párhuzamosan fut?
– Igen, de a gyakorlati megvalósulást sokféleképpen lehet értelmezni. Éppen úgy, ahogy Marx értette, hogy a kommunizmus valósítja meg a filozófiát. Végül is ezen is dolgozunk.
A mesterdolgozatának mi a témája?
– A tudat fogalma Bergsonnál, most ugyanis hatalmas Bergson-reneszánsz nyugaton, persze főleg Franciaországban, s ennek során a fenomenológiával ütköztetik Bergson elméleteit. Ezeket a vitákat felhasználva szeretném újraértelmezni a bergsoni életművet.
Ez nálunk mennyire ismert?
– Egyáltalán nem ismert.
Akkor nem lehet könnyű forrásmunkát találni. Bizonyára jobbára idegen nyelvű anyagok állnak rendelkezésére.
– Csakis idegen nyelvű dolgokra lehet támaszkodni, magyarul például Bergson főműve meg sem jelent.
Hány nyelven beszél?
– A beszéd furcsa dolog, de ha azt vesszük kritériumul, hogy melyik nyelven olvastam el tanulmányt, hogy a munkáimat elkészítsem, akkor angol, francia, német és olasz.
A jövőre nézve mi a terve, milyen lehetőség munkalehetőség kínálkozik?
– Szeretnék ősszel beiratkozni a doktori stúdiumra. Abban bízom, hogy ez sikerülni fog. Munkahelyként felmerült néhány lehetőség, a következő egy év során mérlegelek, és döntenem kell.
Mivel járt a díj? Talán ez is közrejátszik majd a munkakeresés megkönnyítésében?
– Egyelőre az a hozadéka, hogy sok interjút készítenek velem. Valamennyi pénzt is kapok majd, de nem tudom, mennyit. A kar legjobbjának lenni a több mint 100 hallgató közül szimbolikus jelentőséggel bír, gondolom némi rangot ad.
Nem kérték fel, hogy legyen tanársegéd?
– Akinek ilyen jó átlaga van, annak az esetében talán magától értetődik az egyetemi elhelyezkedés lehetősége, az érdeklődés irántam már elkezdődött.