A Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) Kultúráért Felelős Államtitkársága huszonegymillió forintos értékű meghívásos pályázatot hirdetett meg, amelynek részvételére Szerbiából, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet kapott meghívást.
Rajtuk kívül egyes szlovákiai, romániai, ukrajnai, szlovéniai, ausztriai és horvátországi művelődési intézetek pályázatára számít az államtitkárság. A pályázat célja a határon túli közművelődési intézmények programjainak bővítése, a határon túli magyar irodalom, képző-, ipar-, és fotóművészet népszerűsítése, a kortárs irodalom és a művészeti értékek széles rétegekhez történő eljuttatása, a kulturális hozzáférés szempontjából hátrányos helyzetűnek számító települések felzárkóztatása, a művészetkedvelő közönség nevelése, valamint megmutatkozási lehetőséget biztosítani határon túli művészeti műhelyeknek.
A pályázati kiírás két részből áll. Első az Irodalmi karaván elnevezésű, amely határon túli magyar írócsoportok, irodalmi műhelyek rendezvényeinek megszervezését segítené, a másik pedig a Művészeti karaván, amely ugyancsak határon túli magyar, képző-, ipar- és fotóművészeti kiállítások, továbbá filmszakmai programok megszervezésére vonatkozik.
A pályázatról Hajnal Jenő, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet igazgatója nyilatkozott lapunknak:
– A pályázat lényege a kapcsolatteremtés. Más régiók művelődési intézeteit, különféle irodalmi műhelyeket és folyóiratok szerkesztőségeit hívjuk meg Vajdaságba. Ugyanúgy más intézetek – például Erdélyből, Kárpátaljából és Felvidékről – különböző vajdasági irodalmi, filmes, vagy fotós műhelyeit látják vendégül. A csoportok körbejárják a Kárpát-medencét, és bemutatkoznak más határon túli magyar közösségeknek is. Mindennek volt egy előző köre is, 2009 decemberében hasonló pályázatot hirdetett meg az akkori Oktatási és Kulturális Minisztérium. Több irodalmi műhelyt, továbbá fotó- és egy filmes csoportot hívtunk meg. Bemutatkoztak különböző folyóiratok is, például a lendvai Muratáj, a pozsonyi Szőrös Kő, az ungvári Együtt, a kolozsvári Korunk és a csíkszeredai Székelyföld. Ezúttal igyekszünk majd lehetőséget teremteni arra, hogy magyarországi irodalmi műhelyeket is meghívjunk – mondta az igazgató, és hozzátette, hogy művelődési intézetként a tevékenységükhöz tartozik a helyi, a magyarországi, és egyéb határon túli magyar irodalmi és művészeti csoportok, alkotók összehozása. – Igyekszünk közös gondolkodásra késztetni őket, ennek érdekében pedig kerekasztal-beszélgetéseket szervezünk. Másrészt nekünk az is fontos, hogy a mi régiónkat, Vajdaságot is jobban megismerjék. Tavaly a zETNA kiadó és irodalmi műhely volt az egyik társszervezőnk, ugyanakkor a Híddal és a Létünkkel is szorosan együttműködtünk. Az első körben is sok olyan alkotóművész jutott el hozzánk, akik korábban még soha nem jártak ezen a tájon. Ez a pályázat tehát mindenképpen nagy lehetőség számunkra, a pályázati pénzekből pedig a tevékenységünket is kiszélesíthetjük. Ebből a szempontból a legizgalmasabbak a képzőművészeti műhelyek meghívása, kiállítások szervezése. Tavaly a lendvai, dunaszerdahelyi és erdélyi galériák mutatkoztak be. Ezt úgy oldottuk meg, hogy Topolyán, Magyarkanizsán és Zentán egyszerre szerveztünk kiállításmegnyitót, a tárlat utána körbejárta a három települést. Kötelezettségünk szórványvidékekre is eljutni. Tavaly Zomborba, Nyugat-Bácskába mentünk, a Székelyföld szerkesztőségét pedig elvittük Bánságba, Hertelendyfalvára és Székelykevére. Sőt, akkoriban zajlott Fejértemplomon a dél-bánsági találkozó, és ott is bemutatkozhattak – hallottuk az igazgatótól.
A továbbiakban Hajnal Jenő a pályázati kiírásról is beszámolt: – Két kiírás van, egyik az Irodalmi karaván, a másik a Művészeti karaván, utóbbihoz a képzőművészet, a film- és a fotóművészet tartozik. Ezeket próbáljuk megpályázni. Tavaly túl nagy fába vágtuk a fejszénket, nagyon sok csoportot próbáltunk megmozgatni. Most sem célunk lazábbá tenni a programokat, inkább arra figyelünk majd oda, hogy több itteni műhellyel hosszabb ideig tartó beszélgetéseket szervezzünk – mondta az igazgató, majd rátért az intézet jelenlegi helyzetének ecsetelésére. – Mi is nehéz helyzetben vagyunk, mint minden más intézmény, de dolgozunk. Most ért véget a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetséggel közösen szervezett táborunk, és egy újabb tábornál tartunk, amelyet együtt szerveztünk Raffay Endre művészettörténésszel, a Pécsi Tudományegyetem tanszékvezetőjével, és eljöttek a hallgatói is. A rendezvény feladata többek között az, hogy bemutassuk Zenta művészetének és műemlékeinek értékeit – hallottuk Hajnal Jenőtől.