2024. augusztus 18., vasárnap

Hurrá, nyaralunk! De miből?

Tombol a nyár, és a tombolást időnként szó szerint foghatjuk fel. A tomboló hőség az egészséges emberek szervezetét is megterheli. A legmelegebb nyári hónap egyike az augusztus, és a meteorológusok nem tévedtek, amikor tartós hőhullámot jósoltak. Tudjuk, néhány napnál távolabbi jövőt illetően nagy biztonsággal nem lehet megjósolni, milyen lesz az idő. Megjelentek azonban olyan előrejelzések, melyek szerint két-három hetes tikkasztó hőségre lehet számítani. Ez az a hónap egyébként, amikor a legtöbben a szabadságukat töltik, medencéknél, vízparton, esetleg más hűsítő helyeken keresnek felüdülést, próbálnak pihenni. Akik tehetik, elmennek nyaralni is. A szerbiaiak számára a jelek szerint továbbra is Görögország a legvonzóbb, de Törökország, Albánia, Montenegró, Horvátország, vagy aki többet tud rászánni, Egyiptom is kedvelt úti cél egy nyaralás idejére. Sajnos a klímaváltozás mindenbe, így ebbe is beleszól. Ha pont eltaláljuk, és a legmelegebb időszakban megyünk nyaralni, esetleg rá kell döbbennünk, hogy hiába vártuk egész évben a szabadság és a nyaralás boldog pillanatait, nem tudunk igazán pihenni. Az extrém magas hőmérséklet immáron a tengerparti nyaralásokra is rányomta bélyegét. A népszerű európai úti célok változóak. Állítólag a szomszédos országokban már felismerhető az új nyaralási trend. Ez abban nyilvánul meg, hogy a hegyi, erdei üdülőhelyek válnak vonzóbbá. A negyven fok közeli hőmérséklet és az erős UV-sugárzás ugyanis nem csak a munkanapokat, de a várva várt nyaralásunkat is megkeserítheti. A levegő és a víz hőmérséklete az éghajlatváltozásnak köszönhetően egyre melegebb. Az Adria hőmérséklete is rekordot döntött idén. A gyakori hőhullámok miatt a nyári szezonban időnként már-már elviselhetetlenek ezek a helyek. Elemzők szerint még nem beszélhetünk arról, hogy teljesen elnéptelenedtek a dél-európai homokos tengerpartok. A forgalom csökkenése azonban már az adatokon is megfigyelhető, amelyekből jól kiolvasható, hogy sokan valóban hűsölnének, nem céljuk csokoládészínűre lebarnulni. Az Európát, így hazánkat is sújtó nagy hőség utazási szokásainkra is hatással lehet. Sokan keresik fel a vajdaságiak közül a szerbiai hegyi üdülőhelyeket is. Többnyire jó tapasztalatokról hallani az árak és a szolgáltatások minősége szempontjából egyaránt.

Pixabay/Michal Jarmoluk

Pixabay/Michal Jarmoluk

Az utazáshoz pénz kell

Repülővel, autóval, busszal, motoron, vagy akár kerékpáron is útra lehet kelni. Bárhogyan is döntünk, az utazás pénzbe kerül. A hazai és a környező országok felmérései szerint a lakosság többsége nem tudja magának megengedni a nyaralást. Legalábbis, nincs meg rá a pénze. Ha mégis nyaralni szeretne valaki, de nincs hozzá anyagi háttér, megoldható hitelből is. Vannak utazási irodák, melyek lehetővé teszik a részletekben történő fizetést. Ilyenkor általában kamatmentesen lehet élni az ilyen kedvezménnyel. Van, aki attól sem riad vissza, hogy bankkölcsönt vegyen fel és abból nyaraljon. Sokan bakancslistás úti céljaikat, egy régóta tervezett egzotikus hely felkeresését, nászutat, vagy más hasonló okkal indokolt utazást korábban is kölcsönből tudtak csak megvalósítani. Az utóbbi években azonban a hitelek jelentősen megdrágultak. Az infláció elleni küzdelem során a jegybankok a korábban is hatásos fegyvert, az alapkamat emelését is bevetették. Az alapkamat változása – néha kis késedelemmel –, de együtt mozog a banki hitelkamatokkal. Az infláció megjelenésére utaló jelek már a koronavírus-járvány megjelenése előtt megmutatkoztak. Aztán az orosz-ukrán és a közel-keleti konfliktus, az egyes országok szankciós politikája, a globális ellátási láncok szakadozása, valamint egyéb negatív jelenségek több termék és szolgáltatás esetében okoztak árrobbanásokat. Most viszont végre úgy tűnik, csillapodhat a helyzet. A jelek szerint a jövőben is csökkenni fognak a kamatok. Európában és Szerbiában egyaránt. A világ jegybankjainak többsége megkezdte, vagy fontolgatja a kamatcsökkentést. A Szerb Nemzeti Bank legutóbbi döntése értelmében június elején 25 bázisponttal, 6,25 százalékos szintre csökkentették a referenciakamatot. A betéti konstrukciók kamatát 5,00 százalékra, a hitellehetőségek kamatát pedig 7,50 százalékra csökkentik. Azzal indokolták a kamatvágást, hogy májusban 4,5 százalékra mérséklődött az éves infláció. A jegybanki cél évek óta 3 százalék, plusz-mínusz 1,5 százalék. Ez azt jelenti, hogy a pénzromlás üteme a célzott sáv felső határáig csökkent. A kamatvágást megindokoló közlemény szerint, a döntés meghozatalakor a hazai infláció több hónapos csökkenő pályáját, és a májusi célhatárokhoz való visszatérését tartották szem előtt. Figyelembe véve a globális inflációs nyomás további mérséklődését, valamint a korlátozó monetáris intézkedések korábbi dezinflációs hatását, a jegybankban úgy becsülték, hogy a feltételek megteremtődtek a monetáris politika keretében a lazítás megkezdéséhez. Az indoklásban olvasható még, hogy az infláció globális szinten is tovább csökken, megközelíti a világjárvány előtti szintet, elsősorban a monetáris kondíciók korábbi jegybanki szigorításának, a költségnyomás gyengülésének és a globális ellátási láncok stagnálásának enyhülése miatt.

Bizonyos statisztikák szerint a magas kamatok ellenére Szerbiában a készpénzhitelek iránt nem csökken az érdeklődés. Sőt! Nem mindenki dicsekszik vele, de sokan csak hitelből tudnak nyaralást megengedni maguknak, illetve családjuknak. Általában nem nagy összegekről van szó, de esetenként enélkül elmaradna a nyaralás.
Pixabay/Raten-Kauf

Pixabay/Raten-Kauf

Az Európai Központi Bank is lépett. Június 6-ai ülésén az alapkamat 25 bázispontos csökkentésével kezdte meg a monetáris politika lazítását, jelezve, hogy a következő intézkedések az infláció dinamikájának alapos felmérésén és a jövőbeli mozgások előrejelzésén múlnak. Mindez jó hír. Ugyanakkor nem jelenti azt, hogy a kölcsönfelhasználók havi törlesztőrészletei is jelentősen csökkenni fognak. Az euribor az a kamatszint, amely alapján az európai bankok a kölcsönöket folyósítják. Az euribor évekig negatív volt, majd 2022-ben növekedni kezdett, ami a változó kamatozású hitelek jelentős drágulásával járt. Erre a százalékra teszik rá a hazai bankok is a saját profitjukat, majd így hitelezik a polgárokat.

Bizonyos statisztikák szerint a magas kamatok ellenére Szerbiában a készpénzhitelek iránt nem csökken az érdeklődés. Sőt! Nem mindenki dicsekszik vele, de sokan csak hitelből tudnak nyaralást megengedni maguknak, illetve családjuknak. Általában nem nagy összegekről van szó, de esetenként enélkül elmaradna a nyaralás. Az egyik családapa szerint, ha bútort, háztartási gépet, autót vagy lakást is hitelből vesznek az emberek, akkor miért ne lehetne az együtt töltött „drága” perceket is banki kölcsönből finanszírozni. Általában nem nagy összegekről van szó, egy-két ezer eurós hitelek az ilyenek. Egy 100 ezer dináros kölcsön esetében, ha azt 13 hónap alatt fizetik vissza, a havi ráta nem éri el a 10 ezer dinárt. Bankonként a feltételek egyébként alig, jóformán elhanyagolhatóan különböznek egymástól. A 15–23 százalékos kamatok az effektív kamatlábra EKS-t (efektivna kamatna stopa - effektív kamatláb) vonatkoznak, amely valójában a legfontosabb annak kiszámításához, hogy végül mennyit kell visszafizetni a banknak. A hitel lebonyolítása során az EKS minden olyan költséget tartalmaz, amely a visszafizetésig felmerülhet. A banki hirdetésekben leggyakrabban az NKS-t (nominalna kamatna stopa – nominális kamatláb) említik domináns kamatként, ami valójában lényegesen alacsonyabb, így csábítóbb lehet a hitelfelvételi döntés meghozatalakor. Tanácsos, hogy választáskor mindig nézzük meg az EKS kamatlábat, és lehetőség szerint válasszunk olyan bankot, amelynél már van számlánk nyitva, mert akkor kedvezőbben lehet hitelhez jutni.

Mit vigyünk magunkkal

A nyaralás esetében nemcsak az útiköltséget, szállást, ellátást kell bekalkulálni, hanem költőpénzre is gondolni kell. Országa válogatja, hogy milyen pénznemet érdemes magunkkal vinni. A bankkártya birtokosai külföldön is használhatják a kártyájukat. Oda kell figyelni azonban arra, hogy pontosan hogyan is tegyék ezt, honnan vegyenek fel készpénzt, ha mégis szükséges. A téma közhelyesnek is tekinthető, de talán mégsem felesleges beszélni róla. Minden évben vannak ugyanis olyanok, akik számlájáról jókora összeget legombol a bankjuk, külföldi bankkártya-használat címén. A külföldi készpénzfelvétel esetenként drága. Alkalmanként a felvett összeg 3 százalékát is meghaladhatja a készpénzfelvétel díja, de attól is függhet, hogy ATM-ből, bankfiókban vagy beváltóhelyen veszi fel a készpénzt az ember. Talán a leghelyesebb, ha a kártyával külföldön csak vásárolunk, mert az majdnem mindig és mindenhol ingyenes, pénzügyi tranzakciós illetéktől is mentes. Előfordulhat, hogy a bank ingyenes, limitált külföldi ATM készpénzfelvételt nyújt ügyfeleinek. Mérlegelni kell, és az alapján eldönteni, hogy érdemes-e, megéri-e eladósodni néhány napos nyaralás ellenében. Szűkebb pátriánk is tele van szép helyekkel, melyek alkalmasak pihenésre, lazításra, kikapcsolódásra, családi programok lebonyolítására.

Nyitókép: Ótos András felvétele