Amióta a kisfiam olyan korba lépett, hogy megérti a karácsony előtti várakozást, azóta minden egyes ilyen időszak felidézi bennem a saját gyermekkorom élményeit, köztük azt is, ahogyan a szüleimtől, pontosabban a Mikulástól, megkaptam az adventi naptáramat. Persze, abban az időben még nem volt ekkora a választék. Egyszerűek voltak, és szinte minden ablak ugyanolyan csokit rejtett: négyzet alapú tejcsokin valamilyen karácsonyi motívum lapult. Azt, hogy éppen milyen figura bukkan elő az ablakocskából, éppen olyan lelkesen vártam, mint azt, hogy mi rejtőzik majd a karácsonyfa alatt.
A kisfiam is évek óta átéli ezt a csodát. Szívmelengető azt látni, ahogyan ezeken az adventi reggeleken a kanapé sarkába kuporodik, és várja, hogy a szekrény tetejéről sorba adogassam neki a naptárakat. Igen, többet is, kicsit elszaladt a velünk, szülőkkel a ló: ott van a sima, hagyományos, csokit rejtő naptár, idén Mancs őrjáratos; ezt követi a Disney mesenaptár, ahol minden ablakocska mögött egy-egy rövidke történet rejtőzik aprócska mesekönyv formájában; végezetül a Mikulás ajándéka, egy LEGO-s naptár, amelynek kicsi rejtekeiben mindennap újabb összerakható figura bújik meg.
Az adventi kalendáriumoknak ma már számtalan változata van, és akár a felnőttek is újra meg újra átélhetik általuk a gyermekkori emlékeiket. Egyes márkák már az ősz elején piacra dobják az aktuális naptárjukat. Legfőképpen a hölgy vásárlóknak kedveznek, hiszen a nagy szépségápolási márkák borsos áron elérhető naptárai különféle arcápolási termékeket, sminkeket, esetleg az otthoni wellness élmény elmaradhatatlan kellékeit rejtik. Bár ha az ember kiszámolja és átgondolja, hogy egy ilyen vétellel gyakorlatilag kifizeti mind a 24 terméket, ráadásul lehet, hogy nincs is mindegyikre szüksége, esetleg nem is az általa kedvelt színárnyalatú, illatú vagy típusú kenceficét kapja, olyan érzése is támadhat, mintha ez az egész ablakon kidobott pénz lenne.
Mégis van valami, ami ingyen van, ugyanis az ünnepre hangolódás élményét is magába foglalja, sőt ha úgy vesszük, akkor némi sportot, de legalább egy egészségügyi sétát is. Ez az élő adventi kalendárium, amelyet már évek óta megszerveznek Zenta község településein is, ahol egyre nagyobb népszerűségre tesz szert.
LEGYEN ISMÉT AZ ELCSENDESEDÉS IDŐSZAKA
A rendezvénysorozatot 2021-ben néhány anyuka összefogása indította el. Kiss Noémi, aki az idei élő adventi kalendárium koordinátora is, elmesélte, hogy valami újat keresett, ami eltér a megszokottól.
– Az interneten bukkantam rá erre az ötletre. Új lehetőségek után kutattam, amelyek még nem annyira elcsépeltek, és helyettesíthetnék a hagyományos adventi kalendáriumot. Végül egy Facebook-csoportban leltem rá, amelyben a tagok karácsonyi élménygyűjtésre adtak tippeket. Ott több anyuka is írta, hogy ebben a meghitt időszakban nagyon szeretnek feldíszített ablakokat keresgélni, amit egy nagyon szép és jó téli programnak tartanak. Véleményük szerint ugyanis lehetőséget ad arra, hogy kiszakadjunk a megszokott mókuskerékből, hogy kikapcsolódjunk a nap végén. Nagyon megtetszett az ötlet, felkeltette az érdeklődésemet, és egyből elkezdtem utánajárni. Még aznap észrevettem, hogy egy adai édesanya már meghirdette ezt az ablakkeresési lehetőséget. Azonnal felvettem vele a kapcsolatot, tanácsot kértem, miként fogjak hozzá magam is. Egy másik zentai anyuka, Szabó Emília is csatlakozott hozzám, így ketten kezdtünk neki a tervezésnek és a szervezésnek. Létrehoztunk egy csoportot, ott hirdettük meg a lehetőséget, és már az első napon meg is lett az összes jelentkező – mesélte Noémi, hozzátéve, nem kellett noszogatni az embereket, mindenki nagyon nyitott volt erre a környéken újdonságnak számító kezdeményezésre.
– Egy délután sem kellett ahhoz, hogy összejöjjön a szükséges létszám. Az első évben csak 24 ablakot kerestünk, minden napra egyet, de mindenki nagyon élvezte az első ilyen alkalmat. Családok indultak el közös esti sétákra kisebb-nagyobb gyermekeikkel, voltak, akik az esti babás sétát kötötték össze az ablakkereséssel, ugyanakkor az idősebbek is örömmel bekapcsolódtak a kezdeményezésbe – emlékezett vissza a koordinátor.
Az érdeklődés már az következő évben tovább nőtt, így előfordult, hogy egy napon kettő, sőt akár három ablak is fénybe borult a város különböző pontjain. Idén már 46-an jelentkeztek. Ez egy szép szám, véli Noémi, aki bevallotta, senkinek nem mondtak nemet, ugyanis fontosnak tartották, hogy mindenki részt vehessen az ablakdíszítésben, aki szeretne.
– Idén először intézmények is jelentkeztek. Így esett meg, hogy a Hófehérke Óvoda bizonyos épületeiben is lesznek díszített ablakok, illetve Burány Hajnalka polgármester asszony személyesen keresett meg azzal, hogy az önkormányzat is csatlakozna, és szeretné, ha náluk lenne az első ablak. Az időpont tökéletes volt, hiszen azok, akik keresték az első számú megállót, egyben az adventi gyertyagyújtást is megnézhették. Magyarországon már nagy hagyománya van annak, hogy akár önkormányzati vagy állami intézmények is bekapcsolódnak az élő adventi kalendárium kezdeményezésbe – mesélte Noémi.
Amíg a korábbi években térkép jelezte a fényárban úszó ablakokat, idén a keresgélőknek különféle rejtvényeket kell megoldaniuk, amelyeket már délelőtt megkapnak a kezdeményezéshez kapcsolódó csoportban. Ez még izgalmasabbá teszi az egészet, és amikor 18 órakor felvillannak a fények az ablakokban, akkor mindenki elindul az általa vélt címre. Sok háznál meleg teával és keksszel várják a keresőket, még hangulatosabbá téve ezzel az egész programot. Egy-egy keresésnek igazi közösség-összekovácsoló ereje van.
– Akarva-akaratlanul is bedarál bennünket a mókuskerék, ráadásul a karácsonyt megelőző időszakban még nagyobb rohanásban van az ember, hiszen az utolsó pillanatra hagyjuk a bevásárlást. Valahol ez az adventi időszak is elvesztette az igazi mivoltát. Ezek az alkalmak azonban nagyon jó lehetőséget kínálnak arra, hogy egy kicsit elcsendesedjük, befelé figyeljünk, a családdal legyünk, és legalább arra az egy-két órára, amíg sétálunk egy nagyot, és megkeressük az ablakot, kizárólag egymásra figyeljünk – hangsúlyozta Noémi, akinek a családja ablakot is díszített.
SEMMIHEZ SEM FOGHATÓ ÉLMÉNY
„Hóember szám a mi számunk; Keress minket nagyon várunk! Ha folyó partján állsz, jó helyen jársz. Tiszavirágnál otthonunkat már meg is látod!” – hirdette a kis versike Farkas Lauráék feldíszített ablakát. A család december 8-án fogadta a számkeresőket. Nagyon készültek erre az alkalomra: fánkokat sütöttek, amelyek között volt mogyorókrémes és lekváros is, emellett zsíros kenyérrel és teával is várták a látogatókat. Egy melegedőt is felállítottak, amelyben ott ropogott a fa, így az arra járó résztvevők fel is melegedhettek. Laura elárulta, már az első alkalommal is részesei voltak a kezdeményezésnek, azóta pedig már szinte törzstagokká váltak.
– Egy ilyen alkalommal mindenkinek megvan a maga feladata. Nekem van egy lányom, aki otthonosan mozog a képzőművészet világában, ezért az ő feladata az ablakdíszítés. A lehetőségek tárháza végtelen, nagyon sokat inspirálódik az interneten előtte. Igyekszik mindent aprólékosan kidolgozni, ezért akár egy hétig is díszítgeti, csinosítgatja az ablakot. Azt szeretnénk, ha minél különlegesebb lenne az ablakunk. A kisebb gyermekeink is segítenek, amiben csak tudnak. A vendéglátás az én feladatom, én készítem a vendégváró falatokat és a teát, a párom pedig a tűzfelelős, ő gondoskodik a melegedőről. Volt olyan, hogy a gyermekek körbe ülték, és ott beszélgettek egész este. Idén legalább 25–30 család megfordult nálunk – mesélte a nagycsaládos édesanya, aki elárulta, már az előkészületeket is közösen végzik, együtt szerzik be a szükséges hozzávalókat, akár a dekorációhoz, akár a vendégváró falatokhoz, italokhoz.
– Nemcsak díszítjük az ablakot, hanem mi is szorgalmasan keressük az újabbakat. Itt is meg van a hagyományunk. Mivel sokszor hosszabb a táv, így négy keréken gurulunk, hogy mindenhova odaérjünk. A versecskét csak akkor olvassuk el, amikor beültünk az autóba, és közösen igyekszünk kitalálni, hogy melyik utcában rejtőzik az aktuális ablak – fejtette ki Laura, aki úgy gondolja, Zentán minden ilyen kis megmozdulás nagyon fontosnak tekinthető, éppen ezért, ha csak lehet, meg kell ragadni ezeket az alkalmakat. Ez az esemény szerinte nemcsak a családokat mozgatja meg, hanem a rokonságot is, ráadásul új ismeretségek is köttethetnek általa, ugyanis ők, amikor beköltöztek az otthonukba, éppen ennek a kezdeményezésnek köszönhetően ismerték meg jobban az új szomszédaikat.
– Ott van a hagyományos adventi naptár. Nálunk az összes gyermeknek van. Aki legelőször felkel reggel, az viszi oda a többinek is, és közösen nyitogatják a kis reteszeket. Ez az ablakkeresés azonban semmi máshoz nem fogható. Össze sem lehet hasonlítani a kettőt. Számunkra ez az élményszerzésről szól, arról, hogy ha valaki ellátogat hozzánk, és megtekinti az ablakunkat, akkor vidáman folytassa az útját – zárta gondolatait Laura.
IDŐT SZÁNNI EGYMÁSRA
Nemcsak Zentán zajlik estéről estére a keresés, hanem a községhez tartozó falvakban, így Felsőhegyen is. Sokszor hangoztatom, hogy félig felsőhegyi vagyok, hiszen édesanyám onnan származott, illetve a férjem is oda valósi, így közel áll a szívemhez a falu. Ötödikén fel is kerekedtünk kisfiammal, hogy megnézzük, hogyan zajlik ott egy ablakkeresés. Aznap éppen egy egyszerűbb feladványt kellett megoldanunk, hiszen a zentai Városi Könyvtár ottani fiókkönyvtárának az ablakában gyulladtak fel a fények este hat órakor, ugyanakkor a térképes feladatoknál sincs annyira nehéz dolga az embernek, hiszen mindenki ismer mindenkit, nagyjából tudják, ki lakik a megjelölt ponton. Az élményt azonban ez sem rontja el, sokan keresik fel az adventi ablakokat.
– 2021-ben csatlakoztunk a kezdeményezéshez. Előtte a Covid-járvány miatt nem igazán mozdulhattak ki az emberek, és úgy éreztük, hogy egy ilyen időszak után nagyon nagy szükség volt erre.
Igyekeztünk valamilyen módon összehozni a közösséget. Hallottuk, hogy Zentán is megszervezték, így eldöntöttük, hogy mi is megpróbálkozunk vele a faluban. Sikerrel jártunk. Az eredeti elképzelés az volt, hogy sétáljunk egyet minden este valahol máshol találkozzunk, és beszélgessünk, töltsünk el együtt egy kis minőségi időt. Ez azonban mára már igencsak kinőtte magát, és évről évre többen csatlakoznak hozzánk – fejtette ki Fodor Šimoković Szandra helyi koordinátor.
A megnövekedett érdeklődés jól látszik, hiszen ott jártunkkor is szép számban összesereglett a falu apraja és nagyja. A látogatókat forró, citromos és rumos teával várták, a gyermekeket almalével kínálták, a Könyvtár Kör asszonyai pedig különféle apróságokkal, köztük mézeskaláccsal, teakeksszel és egyéb egyszerű süteményekkel készültek nekik. Szandra elmondta, a falusi rendezvénysorozat különlegessége a betlehemes játék, amelyet már második éve szerveznek meg.
– Ez az egész esemény nagyon fontos a számunkra, hiszen ezeken a találkozókon időt tudunk szánni arra, hogy beszélgessünk azokkal az emberekkel, akikkel a hétköznapokban csak nagyon kevés időt tudunk fordítani minden más egyéb elfoglaltságunk miatt. Fontos megemlítenem, hogy emellett a Könyvtár Kör több karácsonyhoz kapcsolódó eseményt is szervez. Itt volt például az általános iskolásoknak szánt mézeskalácssütés, valamint a Luca-napi szokásokat is megismerhették közelebbről a gyermekek. Emellett a falunak is van adventi koszorúja, minden vasárnap a templomkertben gyújtja meg az aktuális gyertyát az atya. Ezt követően pedig felkerekedünk, és közösen megkeressük az újabb ablakot – magyarázta Szandra, aki hozzátette, bizonyára más ennek a kezdeményezésnek a hangulata a faluban, mint a városban, hiszen itt jobban ismerik egymást az emberek, ám úgy véli, hogy a városban is visszahozható ez az összetartozás-érzés, ha az emberek szánnak rá időt. Ahogyan fogalmazott, az élő adventi kalendárium nagyon jó lehetőséget kínál erre, hiszen a kezdeményezés jóval több, mint egy egyszerű ablakkeresés.
Nyitókép: A december ötödikei felsőhegyi „ablaknyitáson” a szervezők finom falatokkal várták az érdeklődőket (Fotó: Kaszás Ibolya)