2024. július 17., szerda

Jelentős festőink a fókuszban

Összegyűjtik és digitalizálják Dobó Tihamér és Vinkler Imre alkotásait

A Szabadkai Városi Múzeum munkatársai ebben az évben is több projektumon dolgoznak. Ezúttal a képzőművészeti kutatásokra, valamint az aktuális és tervezett kiállítások szervezésére voltunk kíváncsiak. Mindezekről dr. Ninkov K. Olga művészettörténész, a Szabadkai Városi Múzeum munkatársa nyilatkozott lapunknak.

Jelenleg több projektum fut egyszerre. Kiemelném a legfontosabbakat. Az egyik Dobó Tihamér magyarkanizsai festő, grafikus, rajzoló életművéhez kötődik. Tervben van a művész alkotásainak felkutatása és digitalizálása. Az a cél, hogy egy adatbázist készítsünk, és egy helyre gyűjtsük Dobó Tihamér munkáit, és a róla szóló dokumentumokat, emlékezéseket. Felhívnám az olvasók figyelmét, hogy ha valakinek van bármilyen Dobó Tihamér által készített alkotása festmény, rajz –, vagy például a tulajdonában van egy vele kapcsolatos fénykép, az jelentkezzen nálam, a Szabadkai Városi Múzeumban a 024/555-128-as telefonszámon, illetve Bicskei Zoltánnál Magyarkanizsán, délelőtt a 024/487-92-00-ás vagy délután a 024/875-144-es telefonszámon – mondta dr. Ninkov K. Olga. Az alkotások adatainak gyűjtése egy teljesebb adattár és egy lehetséges nagyobb kiállítás létrejöttét segítené. Dr. Ninkov K. Olga hangsúlyozta, abban az esetben, ha a festmények, rajzok, grafikák tulajdonosai nem szeretnék felfedni kilétüket, teljes diszkrécióval fogják kezelni az adataikat, és nem tüntetik fel az alkotás tulajdonosának nevét.

A Szabadkai Városi Múzeum művészettörténésze egy másik jelentős vajdasági képzőművész alkotásait is segít felkutatni és ebben az esetben közzétenni. Vinkler Imre szabadkai festőművész kismonográfiája az újvidéki Forum Könyvkiadó Intézet gondozásában fog megjelenni.

Az előkészületben levő Vinkler Imre-kismonográfia tanulmányt Kucor Tamara fiatal művészettörténész írja. Vinkler Imre is az 1928-as generáció képviselői közé tartozik, és halála után alkotásai barátja, Sáfrány Imre műtermébe kerültek, amely a szabadkai városháza épületében volt. Amikor leégett a műterem, Vinkler Imre munkái is megsemmisültek. Dobó Tihamér magyarkanizsai képzőművész alkotásain kívül Vinkler Imre képeit, rajzait is keressük. Érdekes megjegyezni, hogy Vinkler Imre szeretett Magyarkanizsára járni, és ott a Tiszát festeni. Édesanyja, Bata Krisztina, ugyanis magyarkanizsai származású volt, és abban reménykedünk, hogy erről a településről is kerülnek elő alkotásai. Az a cél, hogy minél pontosabb és jobb képet tudjunk nyújtani a szélesebb közönség elé – mondta dr. Ninkov K. Olga művészettörténész.

A Szabadkai Városi Múzeumban jelenleg az állandó tárlatokon kívül az érdeklődők megtekinthetik a múlt év végén megnyílt időszakos kiállítást, amely Boschan György festőművész alkotásait mutatja be. A kiállítás március közepéig tekinthető meg.

Ilyen kontextusban korábban még nem volt bemutatva Boschan György életműve. A kiállítás anyagát ketten dolgoztuk fel a kolléganőmmel, Ljubica Vuković Dulićtyal. A kiállítást katalógus kíséri. Az első tanulmányt, amely Boschan György szabadkai éveit dolgozza fel, én írtam, a második tanulmány Ljubica Vuković Dulić munkája, és a festő belgrádi tevékenységéről szól, mivel Boschan György a belgrádi Művészeti Akadémia hallgatója, majd később tanára is volt. A katalógus harmadik része a festő azon alkotásait közli, amelyek közgyűjteményekben találhatóak, pl. a becsei és zentai Városi Múzeumban, a belgrádi Nemzeti Múzeumban és Kortárs Művészeti Múzeumban, a nagybecskereki és a szabadkai Kortárs Képtárakban. Megemlíteném még, hogy dr. Korhecz Papp Zsuzsanna, a Szabadkai Városi Múzeum főrestaurátorának Falkoner Xavér Ferenc budai barokk festő alkotásait bemutató kiállítása február közepéig látható a Budapest Történeti Múzeum Vármúzeumában – tudtuk meg dr. Ninkov K. Olgától.

Az idén van Tornyai János hódmezővásárhelyi festő születésének 150. évfordulója, e jubileumról Szabadkán a Vajdasági Magyar Képtárban egy tágabb kontextusban emlékezünk meg. Bemutatjuk a festő és a hódmezővásárhelyi kerámia kapcsolódási pontjait Szabadka és a környező települések között, illetve Oláh Sándor szabadkai festő, és más művészek munkásságában. Emellett kolléganőm, Ljubica VukovićDulić jelenleg a Bosch + Bosch konceptuális csoportot bemutató tárlaton dolgozik, a csoport megalakulásának 50. éve alkalmából – mondta dr. Ninkov K. Olga.