Ételek és életek, amelyek közel állnak a szívünkhöz. A mindennapi életünk ízeihez, receptjeihez, illa(na)taihoz tartozik egy-egy (sors)történet. Ebben a rovatban a magaméit írom le, remélve, hogy ezekben a sztorikban az Olvasó is megtalálja majd (a) magá(é)t. Recept is lesz, lehet utánunk csinálni – sütni, főzni, enni: lenni.
,,Közeleg a tél…” A Trónok harca című, már kultikusnak mondható fantasy-sorozat kezdődik ezzel a drámai, inkább sóhajjal, mint óhajjal. Így vagyok ezzel én is, érzem a közeledtét a zsigereimben, a falási rohamok is előrejelzik: ideje gyűjteni a jó, az építő energiákat, testileg és mentálisan egyaránt. A test figyelmeztet, de az évszakhoz képest enyhe időjárás ellentmondásos reakciókra tesz bennünket hajlamossá.
Mégis akadnak (p)illanatok, amikor minden, már-már szokatlanul normális, szinte ünnepi jelleget is kap. Ilyenkor egyszerre azt érzi az ember, hogy jókor van jó helyen. Ilyen, mostanában egyre ritkább élmény volt számomra a legutóbbi bácskertesi-kupuszinai Kolbásztöltő verseny, vagyis inkább fesztivál. Ízek és hangulatok kavalkádja, egy olyan településen, ahol minden, mindenki pontosan úgy van jól, ahogy van. A közösség tagjai megélik hagyományaikat, önmagukat a közösségen belül. Talán részben ennek is köszönhető, hogy képesek, a tradíciókon alapuló új tartalmak kitalálására is. Ilyen a kolbászfeszt. Harmadik alkalommal szervezték meg, harminc csapat versengett a kolbász elkészítése (bekeverés, fűszerezés, betöltés, sütés) terén. Az eseményt zenés népünnepély, kirakodóvásár, kézművesek és mesterségek bemutatkozása kísérte. Kiderült egyebek mellett az is, hogy a „kupuszinai mesélő” almából nemcsak pálinka készülhet, hanem természetes, minőségi almalé is, Molnárék terméke. Továbbá a helyi kézművesek, kézimunkázók portékája mellett kelendő volt például a csonoplyai Batalo-sajtok széles választéka is.
Mindenkinek egyformán tetsző kolbászreceptet nehéz találni, hiszen azt szinte mindenki másként csinálja, viszont én ráleltem a fesztiválon az egyedi desszertre, Csorba Klári konyhájából:
Batyus pogácsa
Hozzávalók a tésztához: 1 kg liszt, kb. 2 púpos ek. disznózsír (lehet 3 is, mert minél több, annál omlósabb a tészta), só ízlés szerint, 1 tasak sütőpor, kevés víz; a töltelékhez: szilvalekvár.
Elkészítése: A lisztet, sót, sütőport egy tálba szórjuk, majd a zsírt hozzáadjuk, és összedolgozzuk. Mikor ez megvan, hozzáadunk kevés vizet (amennyit elbír), és tésztát gyúrunk. Pihentetjük egy keveset, hogy könnyebben tudjuk kinyújtani. 3 mm vastagságúra kinyújtjuk, kisebb kockákra vágjuk, a közepére szilvalekvárt teszünk, majd a sarkait átlósan összenyomkodjuk. 200 fokos sütőben addig sütjük, míg szép színe nem lesz.
Klári ódzkodott a recept leírásától, hisz mint mondta, „gondolom formán” készíti a batyus pogácsát. Köszönet érte, hogy mégis kötélnek állt, és megosztotta velünk ennek a páratlanul finom, egyáltalán nem túlságosan édes desszertnek a receptjét. Biztos vagyok benne, hogy az olvasók is hálásak lesznek.
Fordított most a sorrend, desszert után jön a főfogás. Ha nem is kolbász..., de ha már, mint legdélebbi palóc település, Kupuszina, akkor:
Palócleves
Hozzávalók: 60 dkg sertéshús, 1 fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 40 dkg mélyhűtött zöldbab, 2 krumpli, 2 szál sárgarépa, 1 csokor petrezselyemzöld, 3 ek. olaj, 1 tk. pirospaprika, só, őrölt fekete bors, 1 mk. őrölt kömény, 1 babérlevél, 2 dl tejföl, 1 ek. liszt.
Elkészítése: A sertéshúst megmossuk, konyhai papírtörlővel szárazra töröljük, és kockára vágjuk. A hagymát és a fokhagymát megtisztítjuk, apróra vágjuk. A krumplit és a sárgarépát is megtisztítjuk, megmossuk és felkockázzuk. A petrezselyemzöldet megmossuk és felaprítjuk. Az olajat a fazékban felforrósítjuk, beletesszük a vöröshagymát, és üvegesre pároljuk. Hozzátesszük a kockára vágott húst, és egy rövid ideig pirítjuk. Megszórjuk pirospaprikával, hozzáadjuk a fokhagymát, megsózzuk, megborsozzuk, meghintjük az őrölt köménnyel, beletesszük a babérlevelet, felöntjük kb. 1,5 liter vízzel, és lefedve félpuhára főzzük. A félig megpuhult húshoz hozzáadjuk a krumplit, a fagyos zöldbabot és a sárgarépát, majd ismét lefedjük, és puhára főzzük. A tejfölt simára keverjük a liszttel, szedünk rá a forró levesből 1-2 kanálnyit, majd behabarjuk vele a levest, és kb. 5 percig forraljuk. Az elkészült levest petrezselyemmel megszórva, friss kenyérrel, forrón tálaljuk.
Jó étvágyat, adottak a palóc finomságok, hogy azokkal melegítsük át a szív-tájat.