Ételek és életek, amelyek közel állnak a szívünkhöz. A mindennapi életünk ízeihez, receptjeihez, illa(na)taihoz tartozik egy-egy (sors)történet. Ebben a rovatban a magaméit írom le, remélve, hogy ezekben a sztorikban az Olvasó is megtalálja majd (a) magá(é)t. Recept is lesz, lehet utánunk csinálni – sütni, főzni, enni: lenni.
Nem túlzás azt mondani, egyik vírusból esünk a másikba ezen a télen. Mindeközben próbáljuk tartani a tempót, amelyet a dolgos mindennapok diktálnak. Így nehéz jól lenni és jól enni is…
Áldom a pillanatot, amikor, még az ünnepek előtt, megvettem a Mindmegette.hu nyomtatott kiadványát, amely karácsonyi klasszikus és mentes recepteket tartalmaz. Még ha nincs is idő meg erő kipróbálni az olvasottakat, már az is gyógyító hatású tud lenni, ha nézegetem a recepteket, a mellettük publikált kedvcsináló ételfotókat. Harmóniát áraszt a bensőmben, fizikailag és pszichikailag egyaránt. Orvosi receptre lehetne felírni ezt a tevékenységet…
Ebben a több mint száz oldalas kiadványban az ünnepi receptek mellett szerepelnek „filléres lakomák” is, amelyek „egyszerűek, kiadósak, ráadásul a pénztárcánkat sem terhelik meg.”
Ezek közül választottam olyan étkeket, amelyek elkészítését biztosan kipróbálom majd a dőzsölős ünnepek utáni, télűző időszakban.
Vörösboros hagymaleves sajtos pirítóssal
Hozzávalók: 50 dkg vöröshagyma, 1 ek. napraforgóolaj, 5 dkg vaj, só, 1 ek. finomliszt, 2 ág friss kakukkfű + a díszítéshez, 2 dl száraz vörösbor, 1 l húslevesalaplé (leveskockából), frissen őrölt fekete bors, 1 db bagett, 10 dkg cheddar sajt.
Elkészítése: A meghámozott hagymát vágjuk kb. 5 mm vastag karikákra. Egy lábasban olvasszuk meg az olajat és a vajat, majd tegyük rá a hagymát. Szórjunk rá 1 tk. sót, majd lassú tűzön fedő nélkül időnként megkeverve pároljuk 25 percig. Adjuk hozzá a lisztet, tegyük bele a megmosott kakukkfüvet, keverjük össze, és pirítsuk meg kissé a lisztet pár perc alatt. Öntsük fel borral, és keverjük el alaposan, hogy a lábas aljára tapadt liszt is feloldódjon. Főzzük néhány percig, amíg az alkohol elpárolog. Öntsük fel az alaplével, és szórjuk meg frissen őrölt fekete borssal. Ha szükséges, még egy kicsit sózzuk meg. Fedő alatt főzzük készre a levest kb. 20 perc alatt. A bagetteket vágjuk szeletekre, sorakoztassuk a szeleteket egy sütőpapírral bélelt tepsibe, reszeljük rá a sajtot, majd felső sütéssel (vagy grillfokozaton) pirítsuk meg a kenyeret, és olvasszuk rá a sajtot 4-5 perc alatt. A tányérokba mert leveshez tálaljuk. A levest kakukkfűágakkal díszítjük.
Húsos rántott palacsinta
Hozzávalók a palacsintához: 15 dkg finomliszt, 1 csipet só, 3 dl tej, 2 tojás, olaj a kenéshez; a töltelékhez: 1 nagyobb vöröshagyma, 2 ek. olaj, 40 dkg darált marhahús, 2 ek. pirospaprika, 2 ek. sűrített paradicsom, só, őrölt fekete bors, 15 dkg tejföl; az összeállításhoz: 2 tojás, 10 dkg prézli, olaj a sütéshez, tejföl a tálaláshoz.
Elkészítése: A palacsintához a lisztből, a sóból, a tejből és a tojásból keverjünk csomómentes palacsintatésztát. Egy tapadásmentes serpenyőt kenjünk ki vékonyan olajjal, és forrósítsuk fel. Süssünk a szokásosnál kicsit vastagabb palacsintákat: a serpenyőt forgatva terítsünk el benne 1 merőkanál tésztát, és vastagságtól függően süssük 1-2 percig mindkét oldalát. Csúsztassuk tányérra, majd ugyanígy süssük ki az összes tésztát. A töltelékhez a meghámozott hagymát vágjuk apróra. Egy edényben hevítsük fel az olajat, és pirítsuk benne üvegesre a hagymát 2-3 perc alatt. Adjuk hozzá a húst, pirítsuk fehéredésig. Szórjuk rá a pirospaprikát, adjuk hozzá a sűrített paradicsomot, sózzuk és borsozzuk meg, majd alaposan keverjük össze. Öntsük fel egy kevés vízzel (éppen csak annyira, hogy ellepje), és fedő alatt pároljuk kb. 35 percig. Ha a hús megpuhult, adjuk hozzá a tejfölt, forraljuk össze, majd vegyük le a tűzről, és hagyjuk kihűlni. A palacsinták közepébe négyzet alakban halmozzunk a kihűlt raguból. A jobb és a bal oldalukat hajtsuk be a közepük felé, majd tekerjük fel őket. Ha szükséges, fogvájóval tűzzük össze őket, hogy panírozáskor és sütéskor ne nyíljanak szét. Egy mélytányérban villával verjük fel a tojásokat. Egy másik tálba öntsünk prézlit. Mártsuk bele a feltekert palacsintát a tojásba, ezt követően pedig a prézlibe, úgy, hogy mindkét alapanyag mindenütt befedje. Felhevített olajban süssük aranybarnára a palacsintákat kb. 10 perc alatt. Tálaláskor tejföllel kínálhatjuk. Köretként saláta illik hozzá.
Zserbós pohárkrém
Hozzávalók: ½ adag kakaós piskóta (vagy babapiskóta), 4 ek. sárgabaracklekvár, 1 tasak vaníliaízű pudingpor, 2,5 dl tejszín, 10 dkg (nád)cukor, 20 dkg mascarpone, 10 dkg dió + a díszítéshez, csokoládéforgács a díszítéshez.
Elkészítése: Tördeljük apróra a piskótát, és forgassuk össze a baracklekvárral. Keverjük simára a pudingport egy kevés tejszínnel. A többi tejszínt forraljuk fel a (nád)cukorral, keverjük hozzá a pudingporos tejszínt, majd kevergetve főzzük sűrűre. A tűzről levéve hagyjuk kissé hűlni, azután keverjük simára a mascarponéval. Mozsárban zúzzuk apróra a diót, és forgassuk a mascarponés krémbe. Hagyjuk kihűlni. Rétegezzük a lekváros piskótát a krémmel felváltva négy pohárba úgy, hogy a krém felülre kerüljön. Egy kevés csokoládéforgáccsal és durvára vágott dióval kínáljuk.
Jó étvágyat… és mindmegette!