Vegyes érzelmekkel fogadták a tanügyben dolgozók a hírt, hogy a kormány döntésének értelmében június 6-áig befejeződik a tanév a szerbiai általános iskolákban és középiskolákban. A kezdeti döbbenet enyhülésével kiderült, hogy mégsem zárnak be az iskolák, továbbra is bejárhatnak azok a diákok, akik javítani szeretnének. Emellett az emelt szintű, felkészítő és pótorákat is megtartották a tanárok, továbbá a természet iskolája vagy az oktató-nevelő munka más formái is megvalósultak. Az intézmények egy részében különféle tanórán kívüli foglalkozásokat is tartottak. A temerini Kókai Imre Általános Iskolában is sok diák kihasználta az utolsó heteket, hogy javítson az átlagán, valamint a nyolcadikosok sem hagyták ki a kisérettségire készítő órákat. Sziveri Béla, az iskola igazgatója szerint az egész helyzet hirtelen jött, ennek ellenére rugalmas hozzáállással meg tudták oldani.
– A legnagyobb gond az volt, hogy az újságból értesültem a hírekről, tehát hivatalosan nem kaptunk semmit. A minisztériumból csak két-három nappal később érkezett meg a hivatalos dokumentáció, amely szerint a rendes tanítást be kell fejezni 6-áig. A nyolcadikosaink eleve 6-áig jártak iskolába, tehát ott nem is volt nagy gond. A többiek esetében pedig meghatározták, hogy a lezárt jegy javaslatát kell megadni, és amennyiben a gyerek nincs megelégedve, akkor biztosítani kell számára a javítási lehetőséget, hogy bejöhessen, és megcsinálja azt, amit úgy gondol, hogy elmulasztott – mondta az iskolaigazgató, aki hozzátette, hogy a tanárok közül többekben is felháborodást váltott ki a helyzet.
– Nem láttam nagy katasztrófát ebben az egészben. Végül is tíz munkanappal mennek a gyerekek kevesebbet iskolába. Nálunk erre az időre a gyerekek java része már lefelelt, megírták az ellenőrzőket, dolgozatokat, tehát már nem kapnak új osztályzatokat. Kivétel persze az, aki nem elégedett, és javítani szeretne. A mi dolgunk ebben az esetben az volt, hogy lehetővé tegyük számukra, hogy jöjjenek az iskolába. Körülbelül 20-30 százalékuk élt ezzel a lehetőséggel. Ugyanakkor a napközink is működött, ahova azok a diákok jártak, akiknek a szülei igényt tartottak a szolgáltatásra. Kilenc kisdiák járt be 20-áig, akikkel egy tanítónő foglalkozott. Sikerült tehát annyit kihoznunk a kellemetlen helyzetből, amennyit csak lehetett.
Természetesen megértem azokat a tanárokat is, akik nemtetszésüket fejezték ki, hiszen tíz nap alatt rengeteget lehet ismételni, vagy pótolni az év közben elmaradt órákat, esetleg előkészülni a következő tanévre – tette hozzá az igazgató, aki kiemelte, hogy a nyolcadik osztályos tanulók érettségije az éves munkaterv szerint történik.
– A kisérettségire szerdán, csütörtökön és pénteken kerül sor, a megszokott ütemben, tehát június 21-én írják anyanyelvből, másnap matematikából, harmadnap pedig az általuk választott tantárgyból. Nálunk a biológiát választották a legtöbben. Tanáraink lelkiismeretesen igyekeztek felkészíteni minden diákot a vizsgára, ugyanakkor a tanulók tisztában vannak azzal, hogy a magyar tagozatokon sokkal több hely van a középiskolákban, mint amennyi végzős nyolcadikos. Ennek tudatában pedig nem minden diák töri magát, de hiszem azt, hogy mindegyikük bekerül az általa választott középiskolába – mondta Sziveri Béla.
Az iskola pszichológusa, Bori Mária szerint a diákok különben is érzik már ilyenkor a tanév végét, rendkívül nehéz őket motiválni, megfogni, hogy megértsék és teljesítsék a további kötelezettségeiket, mert azok azért még lennének.
– A tanulók nagyon örültek a meghosszabbított szünidőnek, és nagyon gyorsan elálltak attól, hogy iskolába járjanak. Kivéve azokat, akik nem úgy álltak a jegyekkel, ahogy ők szerették volna. Volt, aki pánikba esett, hogy nem fog tudni kijavítani egy-egy osztályzatot. Szerintem a szülők is ugyanúgy pánikba estek, hogy mi lesz a továbbiakban, viszont megnyugodtak, amikor már értesültek a rendeletről, miszerint lehet jönni javítani az osztályzatokat, valamint a napközi is folytatódik. A másik oldalról nézve pedig valamilyen módon nagyon jól jött ez az előszünet, mert most elegendő idő jutott arra, hogy az évzárókra fölkészüljenek a tanítónők és az osztályfőnökök, akik szerettek volna évzáró műsort készíteni. Ez az idő kiváló alkalom volt különféle kis kirándulások megszervezésére, például múzeumlátogatásokra, valamint arra is, hogy csak összejöjjenek a tanárokkal, osztályfőnökökkel, és kötetlenül beszélgessenek a diákok. Ez megint jó, mert pótolhatják azokat a dolgokat, amire a tanítási órákon meg év közben nem jutott idő – magyarázta az iskolapszichológus.
Lassan minden diák élvezheti a várva várt szünidőt. Mindenki máshogy gyűjt majd élményeket, lesz, aki utazik, vagy táborba megy, és olyan is, aki a barátaival tölti el a vakáció legnagyobb részét. Temerinben hagyománnyá vált a Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesület által szervezett népzenei tábor, amelynek minden évben a Kókai Imre Általános Iskola ad otthont.
Nyitókép: Archív