2024. október 7., hétfő

Tizenhétszeres pénz és egy pont

IX. KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG - Magyarország 29:29-es döntetlent játszott a világ- és olimpiai bajnok Franciaországgal - Helyszíni tudósítás
Gál Gyula, Milorad Krivokapić és a zászló mögött Nikola Eklemović

Az ausztriai Európa-bajnokság D csoportjának második mérkőzésén Magyarország a világ- és olimpiai bajnok Franciaország ellen lépett pályára. A magyar együttes találkozójára szépen megtelt a Soprontól mintegy 40 kilométerre levő bécsújhelyi sportcsarnok, s a magyar szurkolók hihetetlenül hangos buzdításának köszönhetően a Csoknyai István vezette magyar csapat tagjai óriási elszántsággal mentek bele a találkozóba.

A magyar drukkerek hangja még hangosabb lett, amikor az Iváncsik testvérek összjátéka után 3:2-re vezetett Magyarország, s habár a franciák gyorsan egyenlítettek, Gál Gyula góljával ismét egygólos volt a magyar előny (4:3). A szélső Abalo erre azonnal egy átlövésből szerzett találattal válaszolt, de Ilyés Feri is bizonyította jó formáját, amikor ismét vezetést szerzett a fehérben játszó válogatottnak. A válasz ezúttal sem maradt el: Karabatić talált Fazekas kapujába, ám egy perccel később Laluska Balázs is feliratkozott a góllövőlistára (6:5). Fernandez hetese után az állás nem változott, mivel Fazekas lábbal hárított, ám Fernandez átlövése ellen már tehetetlen volt, s Abalo gólja azt jelentette, hogy ismét Franciaországnál az előny (6:7). Nem sokkal ezután Milorad Krivokapić is megszerezte első gólját az Eb-n (7:7), ám így tett Gille is (7:8), Narcisse pedig kétgólosra növelte a gall előnyt (7:9). Krivokapić átadása után Ilyés volt eredményes (8:9). A találkozó iramáról és színvonaláról mindent elmond, hogy mindenki csak az eredménnyel és a játékkal volt elfoglalva, s észre se vették a jelenlevők, hogy már eltelt a félidő fele, vagyis 15 perc. A folytatásban a világ egyik legjobb játékosa, Karabatić kétszer is eredményes volt, s így megnyugtató, háromgólos előnyt szerzett Onesta együttesének. A 18. percben Krivokapić bődületes erővel bombázott a jobb felső sarokba (9:11), majd egy minutummal később ezt megismételte (10:11). Ezután egy kiváló bejátszást Gille váltott góllá (10:12), tetejében úgy, hogy Katzirzot két percre kiállították. Tegyük hozzá, teljesen jogosan, hiába kezdték el sokan szidni a két szerb nemzetiségű bírót, Nikolićot és Stojkovićot. A galloknak a háromgólos előnyt ismét Karabatić gólja hozta meg, ami után Csoknyai a 21. percben időt kért, ami használt, hiszen Ilyés kétgólosra faragta a hátrányt. Az elnyűhetetlen Karabatić azonban ismét gólt lőtt, igaz, ugyanezt tette Iváncsik Gergő is (12:14). Ezután két három Fazekas védés következett, ami teljesen lázba hozta a közönséget, akik a Nándi, Nándi rigmusokkal, Gál Gyula pedig góllal hálálta meg a bravúrokat (13:14). A színes bőrű Narcisse egy kicsit lehűtötte a magyar szurkolókat, de nem sokáig, ugyanis Gál újabb találatával ismét csak egy góllal vezetett a világbajnok (14:15), sőt egy indítás után Gál ismét betalált, így a 29. percben 15:15 állt az eredménykijelzőn! Onesta, a franciák szövetségi kapitánya azonnal időt is kért, megelőzvén, hogy csapata hátrányban fejezze be az első játékrészt. Erre az eredményre nem sokan számítottak, főleg nem a fogadóirodák, ugyanis a francia győzelem 1,05-szeres, a magyar siker pedig 11-szeres pénzt ért! Narcisse ismét a franciákat juttatta előnyhöz, de a gallok öröme csak 25 másodpercig tartott, amikor Krivokapić lövését csak szemmel verte Omeyer (16:16). A félidő végéig nem változott az állás, s a fogadóiroda közétett szorzói alapján, ha a végeredmény is döntetlen, akkor egy euróért 17-et fizet… A félidőben kiadott statisztikából az is kiderült, hogy Omeyer hat százalékban védett, vagyis a 17 lövésből egyet hárított! A magyar oldalon Fazekas remekelt, hiszen a 27 francia próbálkozásból 11-et semlegesített (41 százalék). A magyar csapatból az első harminc percben Gál, Krivpokapić és Ilyés is négy gólt lőtt.
A második játékrész magyar góllal kezdődött, ugyanis egy gyors támadás után Törő lőtt a kapuba (17:16), majd Karabatić belőtte hatodik gólját (17:17). A 115 kilós Gál Gyula azonban ismét a Csoknyai vezette csapatnak szerzett vezetést, ám Fernandez harmadik góljával már ismét döntetlen volt (18:18). A második játékrész elején úgy tűnt, hogy a csapatok elfelejtettek védekezni, s ezt előbb Törő (19:18), majd Sorhaindo használta ki (19:19). Törő átlövésből is próbálkozott, kár volt, ugyanis Omeyer könnyedén hárította gyenge próbálkozását, Fernandez pedig kíméletlenül lőtt a magyar kapuba (19:20). Kis magyar kapkodás után Gál Gyula két perces kiállítása következett, ami Sorhaindo azonnal ki is használt (19:21). Sokan féltek, hogy elmehet a mérkőzés, de szerencsére Laluska lövése megpattant egy francia kézen, s a kapuban kötött ki (20:21). Francia gólra Krivokapić válaszolt, így ismét csak egy volt a különbség a két csapat között, sőt egy perccel később Törő harmadik góljával 22:22 volt az állás. Fernandez a 44. percben már akkor lőtt gólt, amikor fent volt a bírók keze (23:22). A Fazekas helyére érkező Puljezević hárította Guigou ziccerét, az ellentámadásból pedig Krivokapić egyenlített (23:23), majd Ilyés vezetéshez juttatta a magyar csapatot, s Katzirz találatával már 25:23 volt Magyarországnak. Puljezević újabb védése után ismét a magyar együttes támadhatott, s az első majd a második akcióból is gól született (27:23). Ekkor már szó szerint felrobbant a csarnok, mindenki ugrált, az újságírók ordibáltak, s hiába szépítettek a franciák (27:24), Karabatić reklamálásért két percre a padra kényszerült, amit Ilyés ki is használt (28:24). Pár perccel később 29:26 állt az eredményjelzőn, de a franciák emberelőnybe kerültek, amit Abalo kihsznált, s a gallok felzárkóztak két gólra (29:27), sőt pár másodperccel később egyre (29:28). Az igazi dráma még hátravolt, hiszen Karabatić egyenlített, majd Eklemović ellépte az utolsó akciót, így a végén a franciák akár győzhettek is volna, de az időn túli szabaddobásuk elakadt a sorfalban. A vége így is jó, hiszen Magyarország pontot rabolt a világ legjobbjától, s ha a keddi teljesítményt képes lesz megismételni a csapat, akkor a spanyolok ellen a két pont begyűjtése sem tűnik lehetetlen küldetésnek.
Kézilabda Európa-bajnokság, az 1. forduló eredményei, A csoport: Oroszország–Ukrajna 37:33, Horvátország–Norvégia 25:23.
B csoport: Dánia–Ausztria 33:29, Szerbia–Izland 29:29.
C csoport: Németország–Lengyelország 25:27, Svédország–Szlovénia 25:27.
D csoport: Spanyolország–Csehország 37:25, Franciaország–Magyarország 29:29 (16:16).