2024. október 7., hétfő

Három szerb és egy Kancák-gól

LABDARÚGÁS

Magabiztos, 3:0-s győzelemmel kezdte meg felkészülését a szerb labdarúgó-válogatott a júniusban kezdődő világbajnokságra, miután Algériában legyőzte a szintén világbajnoki résztvevő nemzeti együttest. A mérkőzés iránt óriási volt az érdeklődés, amit az is bizonyít, hogy a Július5. névre keresztelt stadionban 66000 néző előtt lépett pályára a két válogatott, s még mintegy 40000 ember szerette volna élőben nézni a találkozót. Szerbia a 16. percben szerezte meg a vezetést:

Jovanović beadását a hazaiak kapusa elvétette, s Pantelićnek könnyű dolga volt, hiszen csak az üres kapuba kellett továbbítani a labdát. A második vendéggól az 55. percben született, ezt a találatot a csereként beállt Zoran Tošić és Kuzmanović hozták össze: az előbbi beadása után a hazai védelem ismét nagyot hibázott, és ezt használta ki a Stuttgart játékosa. A végeredmény kialakításában is ez a két labdarúgó játszott főszerepet, azzal a különbséggel, hogy ezúttal Kuzmanović adott középre, s az érkező Tošić lőtt a kapuba. A mérkőzésen kiválóan védett Vladimir Stojković, aki két százszázalékos algériai helyzetet is hatástalanított.

Barátságos mérkőzés: Algéria–Szerbia 0:3 (Pantelić 16., Kuzmanović 55., Tošić 65.)

Szerbia: Stojković (Brkić), Ivanović (Rukavina), Subotić (Kačar), Luković (Lazović), Kolarov (Dragutinović), Stanković (Kuzmanović), Milijaš (Petrović), Krasić (Janković), Jovanović (Z. Tošić), Žigić (Ninković), Pantelić (Lekić).

Idei első találkozóján a magyar válogatott Győrben, barátságos mérkőzésen 1:1-es döntetlent játszott Oroszország csapatával. A válogatott színeiben először eredményes Vanczák a 39. percben szerzett vezetést a hazaiaknak, a vendégek Biljaletgyinov révén az 59. percben egyenlítettek. A magyarok legutóbb 1978-ban győzték le Oroszországot, pontosabban jogelődjét, a Szovjetuniót.

Többnyire az elégedetlenség jellemzi az orosz sajtó gyorsértékelését a labdarúgó-válogatott győri teljesítményéről. Az ITAR-TASZSZ meccstudósításában azt írta, hogy a szbornaja éléről távozó holland szövetségi kapitánynak, Guus Hiddinknek a búcsúja eléggé közepesre sikeredett, jóllehet együttesét elsöprő többségben a 2008-as Európa-bajnokságon bronzérmes gárda tagjai alkották.

– A csapatok meglehetősen lassú tempóban futballoztak, csak a második félidőben élénkült meg a játék, akkor is csak olykor-olykor. A lényeg nagyjából kimerült a labda birtoklásáért zajló harcban, a mezőnyjátékban, veszélyes momentum alig akadt – összegzett értékelésében a magyar gólszerző Vanczák Vilmost Kancáknak átnevezve az orosz hírügynökség, amely megjegyezte, hogy a helyzet érdemben mit sem változott a két „angol” sztártámadó, Arsavin és Pavljucsenko második félidei beállításával.

„Érdektelen, közepes focit láthattunk csapatunktól” – mondott ítéletet a tudósító, aki leginkább annak tudott csak örülni, hogy megmaradt a szovjet, illetve orosz futballválogatott 32 éve tartó veretlensége a magyar nemzeti együttessel szemben.

Győr: Magyarország–Oroszország 1:1 (Vanczák 39., ill. Biljaletgyinov 59.).

Magyarország: Király, Bodnár, Horváth G. (Dárdai), Juhász, Bodor (Hajnal), Vanczák, Szélesi, Huszti (Koltai), Buzsáky (Tőzsér), Rudolf (Szalai), Torghelle.

Alig száz nappal a dél-afrikai labdarúgó-világbajnokság előtt alaposan megrendültek a német szurkolók reményei csapatuk esélyeit illetően: a müncheni Allianz Arénában Argentína megérdemelten győzte le 1:0-ra a vendéglátókat. Joachim Löw szövetségi kapitánynak nemcsak az eredmény, de a mutatott játék is ráncokat varázsolt a homlokára. Löw szerződésének esetleges meghosszabbítása és a körülötte támadt vihar a német sportsajtó első számú témája volt februárban. A kapitány pozícióját a szerdai mérkőzés aligha erősítette: ez volt a német válogatott sorrendben harmadik meccse nyeretlenül (legutóbb csak döntetlenre futotta Finnország és Kamerun ellen). Márpedig Löwnek hamarosan ki kell hirdetnie a vb-re utazó keretet. Egy reménysugár mindenesetre marad a számára. 2006 tavaszán, nem sokkal a hazai világbajnokság előtt a németek nagy zakót kaptak Firenzében (1:4) az olaszoktól – azután pedig az elődöntőig meneteltek, és bronzérmet szereztek a vb-n.

További eredmények: Portugália–Kína 2:0 (Almeida 35., Moutinho 90+5.), Franciaország–Spanyolország 0:2 (Villa 22., Ramos 45.), Skócia–Csehország 1:0 (Brown 62.), Anglia–Egyiptom 3:1 (Crouch 57., 80., Wright-Phillips 75., illetve Zidan 23.), Németország–Argentína 0:1 (Higuain 45.), Olaszország–Kamerun 0:0, Hollandia–Egyesült Államok 2:1 (Kuyt (11-esből) 40., Huntelaar 73., illetve Bocanegra 88.), Svájc–Uruguay 1:3 (Inler (11-esből) 29., illetve Forlán 34., Suarez 49., Cavani (87.), Lengyelország–Bulgária 2:0 (Kuba 43., Lewandowski 62.), Ausztria–Dánia 2:1 (Schiemer 11., Wallner 37., illetve Bendtner 17.), Szlovénia–Katar 4:1 (Novaković 14., Cesar 30., Kirm 34., Jokić 67., illetve Montezine 41.), Albánia–Észak-Írország 1:0 (Skela 26.), Wales–Svédország 0:1 (Elmander 44.), Belgium–Horvátország 0:1 (Kranjčar 63.), Dél-afrikai Köztársaság–Namíbia 1:1 (Mphela 70., illetve Bester 42.), Románia–Izrael 0:2 (Benajun 45., Barda (11-esből) 84.), Luxemburg–Azerbajdzsán 1:2 (Strasser 33., illetve Gulijev 27., Mammadov 36.), Moldova–Kazahsztán 1:0 (Epureanu 65.), Málta–Finnország 1:2 (Mifsud 17., illetve Eremenko (11-esből) 66., Väyrynen 69.), Törökország–Honduras 2:0 (Güngör 41., Altintop 55.), Ciprus–Izland 0:0, Szlovákia–Norvégia 0:1 (Moldskred 67.), Angola–Lettország 1:1 (Job 76., illetve Kalsons 45.), Bosznia-Hercegovina–Ghána 2:1 (Ibišević 40., Pjanić 65., illetve Muntari 22.), Koreai Köztársaság–Elefántcsontpart 2:0 (Dong Guk Li 4., Tae Hvi Kvak 90.), Grúzia–Észtország 2:1 (Kobiasvili (11-esből) 45., Siradze 90., illetve Purje 83.), Görögország–Szenegál 0:2 (Niang 71., N’Daw 80.), Ausztrália–Indonézia 1:0 (Milligan 42.), Japán–Bahrein 2:0 (Okazaki 37., Honda 90.), Macedónia–Montenegró 2:1 (Naumoski 27., Pandev 30., illetve Basa 62.), Örményország–Fehéroroszország 1:3 (Pacsajan 59., illetve Putio 58., Hleb 73., Rogyionov 86.).

Jelenet a Németország–Argentína mérkőzésről. Főszerepben: René Adler (fent balról), Per Mertesacker és Juan Sebastian Verón (jobbról)