2024. november 26., kedd

Pénzéhesség

A VASÁRNAPI FEKETE MELLÉ

Olyan időket élünk, hogy a sztrájkok és a tiltakozás egyéb formái szinte mindennaposak lettek. Sok az elégedetlen ember, viszont érdekes, hogy nemcsak a kijátszottak, az utcára üldözöttek vagy éppenséggel csak kis keresetűek kelnek ki a velük szemben elkövetett valós vagy vélt igazságtalanság ellen, hanem arról is tudomást szerezhettünk, hogy a milliomosok is munkabeszüntetéssel fenyegetnek.

Történt ugyanis, hogy az eső miatt erősen sűrűsödött a US Open hajrájának műsora, így ha az eredeti játékterv marad érvényben, Rafael Nadal és Andy Murray négy meccset játszott volna négy napon, ami más tornák esetében nem gond, sőt gyakorlat, a Grand Slam-tornákat viszont három nyert játszmára tartják meg, ezért elvben sorozatban négyórás mérkőzéseket is el lehetett képzelni. A spanyol és a brit pedig kikeltek a szervezők ellen, noha azok korántsem okolhatók az időjárás miatt.

Egy héttel később Nadal a Davis-kupa kapcsán is felemelte a szavát. Szerinte ugyanis nincs rendjén, hogy a csapatverseny fordulóit azonnal a nagy tornák után rendezzék meg, amikor a legjobbak, például ő és Novak Đoković, New York döntősei pihenő nélkül kénytelenek szerepelni.

Mint láttuk, a New Yorkban is kezelt Đoković számára a Davis-kupa mérkőzése szomorú módon ért véget, a világelső teste nem tudta elviselni a megterhelést, és sérüléssel kényszerült többhetes kihagyásra. Végül az élvonalbeli teniszezők véleményét Murray fogalmazta meg, bár nem tudni pontosan, ki mindenki támogatja. A skót ugyanis sztrájkot helyezett kilátásba, ha az ATP nem írja át a versenynaptárat és nem tesz könnyítéseket.

Az egészben az a furcsa, hogy a teniszezők két éve a versenynaptár rövidítését kérték, és 2012-es érvénnyel meg is kapták. Csak most jöttek rá, hogy három héttel kevesebb idő alatt ugyanannyi tornát kell játszani, mint eddig, ami ugye voltaképpen még nagyobb teher. A teniszezők most kevesebb kötelező tornát követelnek. Viszont aligha szeretnék, ha emiatt kevesebbet keresnének. Roger Federer azt mondja, hogy ők nem tudnak vitát folytatni az ATP-vel, nekik ehhez nincs tudásuk. Magában véve is furcsa, hogy egy milliomos azt vallja, nem tud tárgyalni. Az viszont egyiküknek sem jutott az eszébe, hogy ők pontosan annyi tornát játszhatnak, amennyit akarnak. Aki 12-t akar, vagy csak annyira képes, 12-t játszik, aki 20-at, az pedig 20-at. Mindenképpen a 18 legjobb eredmény számít, valakinek így hat nullája lesz a ranglistapontok oszlopában, másnak pedig két felesleges eredménye is. Egészen biztos például, hogy Novak Đoković, aki hivatalosan nem tiltakozott és fenyegetett sztrájkkal, 3 vagy 4 nullával zárja az évet, de így is világelső lesz. Ráadásul kereseti csúcsot is dönt. Vagyis: a gond nem csak az ATP-ben van. Sokkal nagyobb baj a teniszezők pénzéhessége.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás