2024. szeptember 5., csütörtök
FORMULA–1

Ki más: Verstappen!

Miután Las Vegasban azért nem minden fénylett (a szabadedzésen az úton fellazult aknatetők több kocsit megrongáltak, Carlos Sainz Ferrariját pedig tönkre is vágták), nagy pompa mellett rendezték meg ismét a kaszinóvárosban az idei utolsó előtti Formula–1-es futamot, s hát ki más győzött volna, mint a már világbajnok Max Verstappen, akinek ez volt idei 18. és pályafutása 53. futamgyőzelme, ezzel beérte a tavaly visszavonult, négyszeres világbajnok német Sebastian Vettelt. Mögötte az első rajtkockából startoló Charles Leclerc ért célba másodikként, míg a dobogó alsó fokára Verstappen csapattársa, Sergio Pérez állhatott fel.

A rajt egyébként mást sejtetett, mert a szokásosan agresszív Verstappen azonnal megtámadta a szokásosan lassú Leclerc-t, ám mindketten elmérték az első kanyarnál a féktávot, így elhagyták a pályát, de vissza tudtak jönni. Leclerc aztán rádión panaszkodott, mert úgy érezte, hogy Verstappen leszorította őt, de a versenybíróság megítélése szerint nem volt szabálytalan a manőver. A negyedik körben aztán Lando Norris megcsúszott, és a gumifalba csapódott, ezért a pályára hajtott a biztonsági autó, s az újraindításkor közölték a versenybírók, hogy a rajt utáni eset miatt mégis öt másodperces időbüntetést adtak a holland világbajnoknak. A Ferrari monacói versenyzője a 21. kör végén hajtott a bokszba új gumikért, és ekkor még Verstappen elé tért vissza a pályára, aki egy manőver közben összeért George Russell-lel, így sok törmelék került a pályára, emiatt megint bejött a mezőny elé a biztonsági autó. Az újabb izgalmak a 32. körben következtek, amikor Pérez megelőzte Leclerc-t, az visszaelőzött, kisvártatva Verstappen lehagyta a mexikóit, meg a monacói mellett is elment, és nagyjából ki is alakult a dobogó végső sorrendje. Ezzel jórészt véget is értek az izgalmak a lámpafényes versenyen, a világbajnoki szezon vasárnap Abu-Dzabiban zárul. Ha Verstappen ott is diadalmaskodik, akkor egyedüliként lesz harmadik az örökranglistán, melyet a hétszeres vb-győztes Lewis Hamilton vezet 103 futamgyőzelemmel, megelőzve a szintén hét vb-címet gyűjtő, legendás német Michael Schumachert, aki 91 F1-es versenyt nyert meg.

Végeredmény, Las Vegas-i Nagydíj, Las Vegas (50 kör, 310,05 km, a pontszerzők): 1. Max Verstappen (holland, Red Bull) 1:29:08,289 óra, 2. Charles Leclerc (monacói, Ferrari) 2,070 másodperc hátrány, 3. Sergio Pérez (mexikói, Red Bull) 2,241 mp h., 4. Esteban Ocon (francia, Alpine) 18,665 mp h., 5. Lance Stroll (kanadai, Aston Martin) 20,067 mp h., 6. Carlos Sainz Jr. (spanyol, Ferrari) 20,834 mp h., 7. Lewis Hamilton (brit, Mercedes) 21,755 mp h., 8. George Russell (brit, Mercedes) 23,091 mp h., 9. Fernando Alonso (spanyol, Aston Martin) 25,964 mp h., 10. Oscar Piastri (ausztrál, McLaren) 29,496 mp h. A leggyorsabb kör: 1:35,490 perc (47. kör, Piastri).

A vb-pontversenyek állása 21 futam után (még 1 van hátra), versenyzők: 1. Verstappen 549 pont – már világbajnok, 2. Pérez 273, 3. Hamilton 232, 4. Sainz Jr. 200, 5. Alonso 200, 6. Lando Norris (brit, McLaren) 195, 7. Leclerc 188, 8. Russell 160, 9. Piastri 89, 10. Stroll 73 stb. Csapatok: 1. Red Bull 822 pont – már világbajnok, 2. Mercedes 392, 3. Ferrari 388, 4. McLaren 284, 5. Aston Martin 273, 6. Alpine 120, 7. Williams 28, 8. Alpha Tauri 21, 9. Alfa Romeo 16, 10. Haas 12.

Nyitókép: Verstappen a Las Vegas-i utcákon sem talált legyőzőre (Fotó: Beta/AP)