2024. szeptember 2., hétfő
VIZES EB, BELGRÁD

Betlehemé az első magyar érem

Betlehem Dávid a harmadik helyen zárt a nyílt vízi úszók 10 kilométeres versenyében a Belgrádban zajló vizes Európa-bajnokságon, így megszerezte a magyar delegáció első érmét a viadalon. Az olimpiai számnak 28 induló vágott neki az Ada Ciganliján, az olaszok kiválósága, Gregorio Paltrinieri győzelme nem forgott veszélyben, hatalmas előnyt szerzett, mögötte viszont sokáig együtt tempózott a boly. Betlehem tartotta az iramot a francia Mac-Antoine Olivierrel és két taljánnal, Domenico Acerenzával és Dario Veranival. A négyes között az utolsó métereken is hatalmas csata folyt, a „falhoz” is együtt értek, a sorrendről célfotó döntött: a franciának egy hajszállal jobban sikerült a benyúlás, majd Betlehem, Acerenza és Verani következett. A 20 éves magyar pályafutása első egyéni felnőtt dobogós helyezését szerezte meg. A szám regnáló világbajnoka, Rasovszky Kristóf a 9. helyen zárt.

A nőknél a németek klasszisa, Leonie Beck ugyancsak célfotóval diadalmaskodott az olasz Barbara Pozzobont megelőzve. Fábián Bettina az 5., Szimcsák Mira a 7., Olasz Anna pedig a 18. helyen ért célba. A magyarok legjobbja, Fábián remekül rajtolt, eleinte az élen úszott, majd a középmezőnyben tempózott. Az utolsó 1000 méterre a hatodik helyen fordult rá, hatalmas hajrával végül még egy pozíciót javított.

A szinkronúszóknál a férfi, illetve a női egyéni technikai döntőt bonyolították le kedden este. A férfiaknál a spanyol Dennis Gonzalez Boneu nyert, míg a hölgyek versenye az osztrák Vasiliki Alexandri győzelmével zárult.

Eredmények, nyílt vízi úszás, 10 km, férfiak: 1. Gregorio Paltrinieri (olasz) 1:49:19,6 ó, 2. Marc-Antoine Olivier (francia) 1:49:41,0, 3. Betlehem Dávid 1:49:41,2, … 9. Rasovszky Kristóf 1:49:53,8. Nők: 1. Leonie Beck (német) 2:00:54,8 ó, 2. Barbara Pozzobon (olasz) 2:00:54,9, 3. Giulia Gabbrieleschi (olasz) 2:00:58,5, … 5. Fábián Bettina 2:01:03,9, … 7. Szimcsák Mira 2:01:14,0, … 18. Olasz Anna 2:03:31,2, … 25. Maša Cvetković 2:16:46,2.
Szinkronúszás, egyéni technikai, férfiak: 1. Dennis Gonzalez Boneu (spanyol) 225,8466, 2. Ranjuo Tomblin (brit) 204,4466, 3. Giorgio Minisini (olasz) 185,9800 pont. Nők: 1. Vasiliki Alexandri (osztrák) 260,5967, 2. Klara Bleyer (német) 242,9617, 3. Marloes Liselotte Steenbeek (holland) 240,4816 pont.
A kontinentális viadallal párhuzamosan Ausztráliában javában zajlik a hazai olimpiai válogató, ahol Ariarne Titmus és Mollie O’Callaghan is bejelentkezett egy-egy párizsi éremre. 200 méter gyorson előbbi új világcsúccsal, 1:52,23-mal ért elsőként célba, míg utóbbi szintén a saját, tavaly Fukuokában felállított, 1:52,85-ös rekordján belül, 1:52,48-cal lett a második.

Nyitókép: Betlehem Dávid első egyéni érmét szerezte a felnőttek között (Fotó: MTI)