2024. szeptember 11., szerda

Đoković 80 százalék felett

Az ATP különös gonddal vezetett és szinte percre készen tárolt adathalmazában fel lehetett fedezni, hogy a múlt heti sanghaji torna negyeddöntőjében Novak Đoković, a Gael Monfils elleni győzelem révén bekerült abba a szűk körű társaságba, melyet a 80 százalékos győzelmi aránnyal rendelkező teniszezők alkotnak.

Novak Đoković bekerült abba a szűk körbe, amelyet a 80 százalékos győzelmi aránnyal rendelkező teniszezők alkotnak (Fotó: Beta)

Csak heten tudták a tenisz nyílt korszakában elérni a tíz meccsből nyolc győzelem, vagy annál jobb arányt, a volt világelső pedig a jelen pillanatban éppen a hetedik pozíciót foglalja el.

A sorrend: 1. Rafael Nadal 83,68 (651:127-es győzelmi arány), 2. Björn Borg 82,72 (608:127), 3. Jimmy Connors 81,85 (1249:277), 4. Ivan Lendl 81,76 (1071:239), 5. John McEnroe 81,55 (875:198), 6. Roger Federer 81,24 (914:211), 7. Đoković 80,09 (531:132). A 8–10. helyen 78 százalékos teljesítménynél gyöngébb eredménnyel Pete Sampras, Boris Becker és Guillermo Vilas állnak.

Kemény borításon Đoković 81,84 százalékkal Federer, Lendl és Connors mögött negyedik, salakon 77,38-cal Nadal, Borg, Lendl, Vilas, Connors és Jose Luis Clerc mögött hetedik, füvön 76,83-mal nincs a legjobb tíz között, szabadtéren pedig 81,68 százalékkal Nadal, Borg és Connors mögött negyedik. A Grand Slam tornákon Đoković 84,04 százalékkal Borg, Nadal, Federer és Sampras mögött az ötödik helyet foglalja el, az 1000-es tornákon pedig 78,95 százalékkal (195:52) Nadal mögött (84,24%) a második helyet tartja.

Ami az e heti tornákat illeti, Bojana Jovanovski visszafogott kezdés után nagyon jó játékkal győzte le az olasz veterán Francesca Schiavonet és bejutott a luxemburgi 2. fordulóba, ahol a 27 éves tajvani Hszie Szuvejjel mérkőzik. Schiavone a múlt héten Linzben esett ki az első fordulóban, amikor szintén szerbiai teniszezőnő, Ana Ivanović győzte le. Bécsben Ilija Bozoljac jutott táblára, és az 1. fordulóban a holland Robin Haasevel mérkőzik, Ana Ivanovićnak a moszkvai 2. fordulóban a cseh Klara Zakopalova, Janko Tipsarevićnak a fiatal orosz Karen Hacsanov, Vesna Doloncnak pedig az 1. fordulóban szlovák Dominika Cibulkova az ellenfele.