2024. július 17., szerda

„Elfutunk annyi szép mondat elől...”

Címlaptörténet

Temerini és budiszavai fölénnyel zárult a XIX. Tini- és Ifjúsági Táncdalénekes Vetélkedő – A tini kategória első díját és a közönségdíjat a 15 éves Bíró Mónika nyerte el, az ifjúsági kategória győztese pedig Nagy Csongor

Tehetségekből nincs hiány, bizonyította a szombaton, november 6-án Temerinben megrendezett XIX. Tini-Ifjúsági Táncdalénekes Vetélkedő. A háborús kilencvenes években született fesztivál az eltelt időszakban nemcsak bizonyította létjogosultságát, hanem évről évre képes meglepetésekkel szolgálni, általában épp a felbukkanó új tehetségek formájában. Szombat este a telt házas helybeli sportcsarnokban olyan tehetségeket ismerhetett meg a közönség, és a Vajdasági Rádió és Televízió élő közvetítésének köszönhetően a széles auditórium, mint a temerini Bíró Mónika , vagy a budiszavai Kaszás Roland , a törökbecsei Szőnyi Csongor , a helybeli Kurcinák Arnold , és újra hallhatta a rendezvénynek köszönhetően ismertté vált, egyre érettebb fiatal énekeseket, mint amilyenek a budiszavai Nagy Csongor és Pápista István , az óbecsei Zsidai Lívia , a temerini Faragó Georgina , az újvidéki Perišić Diana , a tornyosi Kokrehel Elina és Kovács-fivérek , vagy a szabadkai Jurić Andrea , és hadd ne soroljuk tovább mindannak a 18 fiatalnak a nevét, akiknek viselői énekesként bátran léptek a közönség és a zsűri elé .

Mert többek között kellő bátorság kell az ország-világ előtti megmutatkozáshoz, se több, se kevesebb, mint legyőzni a lámpalázat. Magában ez mégsem elegendő, mint ahogyan az sem, hogy „szeretek énekelni”. Mert énekelni is tudni kell. S ha valaki tud énekelni, tudni kell megjelennie, előadnia, mozognia. Így válik egyre összetettebbé a dolog, bár vannak olyan fiatalok, akiknek ez egyáltalán nem nehéz, akik ezt könnyedén, ráadásul jól csinálják. A temerini fesztiválon évente felbukkan egy-egy ilyen tehetség, idén mindenképp Bíró Mónika személyében, aki egycsapásra a közönség szimpátiáit és tini kategóriában a zsűri első díját is meghódította. Néhány évvel ezelőtt hasonlóképp „vette le a lábáról” a fesztiválközönséget Nagy Csongor, igaz, a zsűri most először jutalmazta első helyezéssel.

A debütáló 15 éves gimnazista lányt, Mónikát Gőz László segítette a felkészülésben, aki ezek szerint nemcsak a műsorvezetést végzi kitűnően Battyányi-Bosznai Amarillá val , hanem sok minden mást. A szombaton, november 6-án megrendezett vetélkedő forgatókönyvét írta, és a szervezőbizottság aktív tagja is volt Hajdúk János sal , Varga Flórián nal , Sörös Sándor ral . Valamikor maga is énekelt, talán épp ezért tudott megfelelő útbaigazítást adni Mónikának színpadi mozgást, öltözéket, és más hasonló „apró, ám nélkülözhetetlen titkot” illetően. Persze nem Mónika volt az első fiatal, aki megszívlelte Laci tanácsait.

Bíró Mónika (Ótos András felvétele)

– Magyarországról hazajövet egyik barátom dúdolgatta az Aprócska bluest, Rózsa Magdi három évvel ezelőtti eurovíziós dalát, hozzákapcsolódtam, és úgy tűnt, hogy jól megy, hogy személyemre szól ez a dal. Így az audíción is előadtam, majd a zsűri épp ezt a dalt javasolta a fellépésre. Amíg a verseny zajlott, csak azt láttam, hogy mennyire erősek a fellépők, hogy mindenki jó, így tényleg csodálatosnak érzem, hogy engem tartottak a legjobbnak – mondta a sikeresen felbuzdulva, pár perccel az eredményhirdetés után újságírók gyűrűjében.

Az éneklés persze régóta az élete része, mondhatni családi örökség. Ötödikes korában már fellépett, kisdiákként a Csengőszó, majd a Sulisztár rendezvényeken, persze a díjak sem maradtak el. Mint vallja, a zene közel áll hozzá, szerinte mindenki életében jelen van, és ha engedjük, fel tud vidítani bennünket, ki tudja tölteni érzéseinket. A zenét érezni kell – talán így fogalmazhatnánk meg zenei hitvallását, mert nincs zenei képzettsége, és nem is tartja azt elengedhetetlennek, ahhoz, hogy valaki boldoguljon a zenei pályán. Mint mondja, ha valamit tudunk, az bennünk van, azzal születünk.

Elfutunk annyi szép mondat elől, hamis szél fúj a nagy szavak felől...” – hangzott fel a temerini Sportcsarnokban Demjén Ferenc: Aki mellénk áll című dala Nagy Csongor tolmácsolásában. Csongor hasonló mély átéléssel adta elő a gondosan megválasztott dalokat a korábbi években is, mindig nagy sikerrel szerepelt, de elsőízben kiáltották ki a legjobbnak ifi kategóriában.

Nagy Csongor (Ótos András felvétele)

– Leírni nem lehet milyen érzés győzni, valamilyen sejtelmes energia járt át – nyilatkozta örömittasan a fesztivál végén.

Újságíróknak nyilatkozva elmondta még, hogy egyedül választotta a dalt, a felkészülésben Pongó Lajos, továbbá testvére, Nagy Flórián, és szülei segítették. Ez a dal nagyon is közel áll hozzá, mert úgy érzi, a világ rossz irányban halad, és ha a színpadon egy darabkát ebből meg lehet mutatni, valamely dal által előadni, akkor azt örömmel megteszi. Demjén különösen közel áll hozzá. A tini fesztiválon való fellépései késztették arra, hogy zeneileg továbbképezze magát, mert meggyőződése, hogy az énekléshez elsősorban érzék kell, de vannak dolgok, amiket egyedül nem tudhatunk, amit szakember irányításával lehet elsajátítani. Ilyen a légzéstechnika. A fesztivál nagy kifutópályának bizonyult Csongor számára, hiszen általa ismerték meg nevét, hívják időnként fellépésre, és abban bízik, hogy a jövőben is zenével foglalkozhat, hiszen máris főleg az tölti ki életét.