2024. július 17., szerda

Lekvárfőző- és aszalómester

ÉRDEKES ÚJÍTÁSOK, TALÁLMÁNYOK
Dávid Csilla felvétele

Az óbecsei Radek István tavaly az IDEA Újítások és Találmányok Nemzetközi Vásárán lekvárfőző géppel rukkolt elő, az idén viszont egy gyümölcsaszalóval, amelyet napenergiával működtet.

– A kényszer vitt rá arra, hogy a gyümölcsfeldolgozásnak ezzel a módjával foglalkozzak. Amióta egyedül élek, nekem kell a kertben termett gyümölcsöt télire eltennem. A lekvárt odaégettem, mert a kazánt túlfűtöttem. Szerkesztettem hát egy olyan gépet, amely saját maga keveri a gyümölcsöt és kifőzi a lekvárt. Nyolcvan fokon főzi a gyümölcsöt, ugyanis ha száz fokon rotyog, mint az üstben, akkor teljesen tönkremennek benne a vitaminok. A lekvárfőző gép után az idei kiállításra elkészítettem a gyümölcsaszalót, amelyet napenergiával működtetek.

- Mi ebben a különös? A gyümölcsaszalást egyébként is napon, melegben végzik.

– Igen, melegben, de olyan helyen, ahol állandóan áramlik a levegő. Különben a gyümölcs romlik. Az én szárítómban nem tud megromlani a barack vagy a szilva. A nap adja a hőt, a levegő áramlásáról és a szárító állandó hőmérsékletéről pedig egy általam szerkesztett rendszerrel gondoskodok.

- Mifelénk a gyümölcs aszalása nem divat, a barackból lekvárt főznek vagy pálinkát. A találmány viszont akkor értékes, ha az közhasználatba kerül…

– Nemcsak lekvárt, hanem pálinkát is főztem gyümölcsömből. Persze abból, ami lehullott a fáról. Az ilyen gyümölcs aszalásra nem jó. Csak egészséges gyümölcsöt lehet aszalni. Egy újságban olvastam, hogy valahol Ázsiában él egy törzs, amelyben az átlagos életkor meghaladja a kilencven évet. Egy tudós elment közéjük, és kiderítette, hogy ezek az emberek nagyon sok barackot fogyasztanak. Frissen, aszalva, minden formában. A cukrot is a barackból nyerik. A cikk felcsigázta érdeklődésem, de nem mentem el a boltba venni egy áramra működő kis, házi gyümölcsaszalót, mert már ilyen is létezik, hanem megszerkesztettem a sajátomat. Aszalót másnak még nem csináltam, de lekvárfőző gépet már igen. És sikere volt a gyümölcslékészítő gépemnek is. Először azt szerkesztettem meg, miután nyugdíjba vonultam. Ez olyan gép, amelybe csak bele kell dobálni a gyümölcsöt, például a meggyet, és az különválasztja a magot és a meggy héját, majd kipréseli a gyümölcs levét. Két hatalmas diófám is van. Tavalyelőtt három hétig kalapáltam a diót. Hát, mondom, ez még a raboknak is sok, leültem, és szerkesztettem egy diótörő gépet. A diót a végénél roppantja össze, majd ráesik egy vibrátoros asztalra, ami szétrázza, nekem meg csak az a dolgom, hogy a dió belét összeszedjem. Ez iránt a gép iránt is van érdeklődés.

- Térjünk vissza a szárítóhoz! Mi a különbség az ön által fabrikált szárítóban aszalt gyümölcs és a bolti aszalt gyümölcs között?

– A bolti aszalt barackot vegyileg is kezelik. Kénezik, és más adalékot is adnak hozzá, hogy ne barnuljon meg. Én nem vagyok híve a vegyszeres kezelésnek. Az általam szerkesztett szárítóban aszalt gyümölcsöt nem kell kénezni, nem kell vegyszerezni, hogy a minőségét megőrizze.

- Mennyi gyümölcsöt tud egyszerre szárítani?

– Tizenöt kilogrammot. Ennyi kimagozott friss barackból négy-öt kilogramm aszalt barack lesz. De nemcsak barackot, hanem más gyümölcsöt is aszalhatok. És különböző gyógynövényeket is száríthatok benne, például kamillát.

- Hogyan tárolja az aszalt gyümölcsöt?

– Huzatos pincében kellene, de mivel nincs, hűtőszekrénybe teszem. Kis tálcákra, amelyeket bevonok műanyag fóliával. Vagy egyszerűen zacskókban.