2024. július 17., szerda

Nádból beton

ÉRDEKES ÚJÍTÁSOK, TALÁLMÁNYOK
Fotó:Dávid Csilla

Bojan Bjelajac járeki fiatalember találmányát először a becsei IDEA 2009 Találmányok és Újítások Kiállításá n mutatta be. Sikerrel, ugyanis munkáját díjazták. Majd díjazták Makón is, ugyancsak az IDEA elnevezésű rendezvényen. Mindkét elismerésnek rettentően megörült, mert egyikre sem számított.

– Több mint két évig törtem a fejem, mit lehetne a környezetünkben talált természetes anyagból felhasználni a beton készítésére – mondja az Újvidéki Egyetem építészeti karának végzős diákja. – Először fahulladékra gondoltam, majd különböző mezőgazdasági hulladékra, végül azonban a nád mellett döntöttem. Azért a nád mellett, mert a nád az egyetlen olyan természetes anyag, amely ellenálló a különböző élő organizmusokkal szemben, így nem szükséges toxikus védőszerekkel kezelni. Készítettem egy vibrációs prést, vettem egy betonkeverőt, amelybe sóder helyett nádat tettem és azt cementtel összekevertem. Így kaptam egy olyan anyagot, amelyet a vibrációs présben bármilyen formába ki tudok önteni. Blokkot készítettem belőle, meg borospincékhez üvegtartót. Ezzel a két termékkel szerepeltem a kiállításokon. Természetesen, mielőtt találmányomat bemutattam volna a nyilvánosság előtt, szabadalmaztattam.

Kezemben tartom az aprított nádból és a portlandcementből készült lyukacsos blokkot. Nem nehéz, nem morzsálódik. De vajon mennyire gyúlékony?

– A nádbeton tűzálló, ilyen szempontból teljes mértékben megfelel a hazai és a nemzetközi szabványoknak. Ugyanakkor kiváló hőszigetelő, hangszigetelő, és ami számomra a legfontosabb, teljesen ártalmatlan az ember környezetére. A nádból készült blokk kitöltő falként használható a vázszerkezetű épületeknél. Különböző méréseket végeztem, és bebizonyosodott, hogy e blokk nyomószilárdsága is kiváló, teherbírása nagy. Hamarosan az Újítók és Feltalálók Egyeteme Belgrádban nyit egy laboratóriumot, amely környezetbarát építőipari termékek vizsgálatával, kísérletezésével foglalkozik. A nádból készült blokkból szeretnék egy ökológiai házat készíteni, hogy bebizonyíthassam a laikusoknak is azt, hogy ezzel az anyaggal egyrészt olcsóbb az építkezés, másrészt olcsóbb a ház karbantartása, a fűtése mint azoknak a házaknak a karbantartása, amelyek téglából épültek.

Bojan, mielőtt a nádat választotta volna adalékanyagnak betonjához, nemcsak a nád múltbéli hasznosítását tanulmányozta át alaposan, hanem felmérést készített arról is, hogy térségünkben milyen feltételek vannak a nád termesztéséhez.

– Vajdaságban sok a víz, így hatalmas nádmezők alakíthatók ki az alacsonyan fekvő területeken, réteken, vízpartokon. Ezzel növelnénk a zöldterületet, növelnénk az oxigén kitermelést, majd a nád begyűjtésével nádbetont készíthetünk. Most készítek egy alapos tanulmányt találmányom felhasználtságáról, amellyel megpróbálok olyan pályázatokon részt venni, ahol kezdőtőkéhez juthatnék egy nádbeton-, azaz nádblokk-készítő üzem nyitásához. Fiatal vagyok, és azt hiszem, hogy tervem sikerülni fog. Minden erőmet ebbe fektetem, ugyanis találmányomnak semmi értelme sem lesz, ha az nem lesz hasznosítva.