2024. november 25., hétfő

Halak, óvakodjatok!

ÉRDEKES ÚJÍTÁSOK, TALÁLMÁNYOK
Fotó: Dávid Csilla

A péterrévei Kovács Zsolt elektronikus halcsalit szerkesztett – Pavlovi reflex a víz alatt

Kovács Zsoltot már bemutattuk egyszer rovatunkban. Lelkes újító, feltaláló, a becsei Thán Fivérek Értelmiségi Kör tagja, és rendszeresen részt vesz az IDEA elnevezésű újítások és találmányok kiállításán Magyarországon és Becsén is. A múltkor arról beszélgettünk, hogy miképpen lehet sötétben is növényeket nevelni, most viszont egy olyan halcsalit mutat be a Tarka Világ olvasóinak, amellyel az eddigi kiállítások során nemcsak a horgászokat ejtette ámulatba.

– Az amerikai tudósok kísérletekkel bizonyították, hogy a víz alatt keltett hangok képesek hatni a halakra – magyarázza Zsolt, aki a becsei műszaki középiskola tanáraként mindent megtesz annak érdekében, hogy megfertőzze diákjait a műszaki tudományokkal, hogy alkotóként álljanak hozzá a megoldásra váró feladatokhoz. – Tény, hogy a hanghatás feltételes reflexet vált ki a halaknál is. A kísérletek során a valódi, természetes csalétek mellet egy műszer által bizonyos frekvenciájú és ütemű hangot bocsátottak ki étvágygerjesztőként. A halak kezdetben csak a valódi csalira jöttek, megették és távoztak. A tudósok egyre kevesebb természetes tápot adtak a halaknak, végül már csak a hangot engedték, és a halak e hangra is arra a helyre úsztak, ahol korábban a tápot kapták, a horgok körül keresgélték ennivalójukat. Ezzel bebizonyították, hogy a halaknál is kiváltható a Pavlovi reflex.

Kovács Zsolt azt is olvasta valahol, hogy Japánban és az Egyesült Államokban a horgászboltokban különböző elektronikus halcsalit lehet venni, de ő egyet sem látott. Ugyanakkor felcsigázta érdeklődését, és szerkesztett egyet.

– Az általam készített elektronikus halcsalival különböző frekvenciájú hangokat lehet előállítani. A műanyag dobozkában egy hangfrekvenciás generátor van, amelyen változtatható a frekvenciatartomány. A hangot egy műanyag üvegecskébe zárt Piezo zümmer továbbítja a vízbe. A Piezo ugyan nem nagy teljesítményű, de mivel a vízben négyszer jobban terjed a hang, mint a levegőben, a halcsalihoz untig elegendő.

Egy elszánt horgász ismerősömnek megemlítettem az elektronikus halcsalit, mire ő nagyon csóválta a fejét. Egyáltalán nem tetszett neki az újítás, sőt határozottan ellenezte. Pedig Zsolt szerint semmilyen különbség nincs aközött, hogy gyurmával, kukaccal, gilisztával vagy más természetes csalival fogjuk ki a halat, vagy az általa szerkesztett elektronikus csalival.

– Igaz, hogy a kezdetben alaposan meg kell etetni a halakat, miközben működtetjük az elektronikus halcsalit, de később már nincs szükség etetésre, így igen sok pénzt megtakaríthatunk, amit a természetes etetőkre szánnánk. Ugyanakkor ez a szerkezet biztos kapást ígér. A horgon egy kukac, mellette az elektronikus halcsali, és a siker a miénk!

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás