2024. július 18., csütörtök

„Ki sem bírnám zene nélkül!”

CÍMLAPTÖRTÉNET

Uracs Mónika Fotó:Ótos András

A vetélkedőknek mindig vannak győztesei és vesztesei, a fő a részvétel mottó gyakran elveszik az események sodrában. A hétvégén Temerinben nem kevesebb mint tizennyolcadik alkalommal megrendezett Tini-Ifjúsági Táncdalénekes Vetélkedőn is lépten-nyomon ezt tapasztaltuk. A 13–25 éves fiatalok körében nagy volt a függöny mögötti izgalom, először is a fellépés miatt, másodszor pedig a siker miatt, mert hát győzni jó, de nem győzhet mindenki.

Akinek sikerült a nagykorúvá cseperedett idei tini fesztiválon, az mindenképp Uracs Mónika, a temerini gyökerekkel rendelkező siklósi lány. Ifjúsági kategóriában nyert a szabadkai Jurity Andrea és a kishegyesi Ivity Ivana előtt, miközben versenyben voltak a tiszakálmánfalvi/budiszavai Nagy Csongor és Pápista István, és más tehetségek is.

Borsos Dóra

Mónikával nem először találkozhattunk, 2006-ban robbant be a fesztiválra, akkor még tiniként, és azonnal győzött. Idén ismét eljött, és újra elvitte a babért. A közönség vastapssal jutalmazta produkcióját, a Szerelmes csillagok című musical-betétdalt. Három évvel ezelőtt is vallotta, hogy a musical a kedvenc műfaja, s ettől azóta sem tágított.

– Szívesen jöttem a Tinire, mert kellemes emlékek fűznek hozzá. Három évvel ezelőtt a temerini Kurcinák Szilviának köszönhetően léptem fel, ő mutatott felvételt az előző fesztiválról, és miután megnéztem, rájöttem, hogy ez nekem is tetszik. Mivel Baranya megyében, Siklóson élek, és környékünkön nincsen ilyen jellegű fesztivál, kihívásnak találtam a megmérettetést, eljöttem, és nem bántam meg. Sőt, nagyon örülök, nagyon tetszett a többiek fellépése is.

Mónika az általános iskolában, negyedikes korában nyert meg egy népdaléneklési versenyt, eljutott az országos döntőre, s ekkor kötelezte el magát a zene mellett. Népdallal kezdte, később fordult a szórakoztató zene felé. Tíz éve tanul énekelni, emellett hegedül és zongorázni is tanult. Emellett Pécsett musical–stúdióba jár, mert imádja a musicaleket, ezért is hallhattunk tőle mindkét alkalommal musicalrészletet a temerini fesztiválon. Mindezek alapján azt hihetnénk, hogy a zene meghatározó része lesz Mónika életének. Saját bevallása szerint azonban nem. Közgazdasági tanulmányokat folytat, és úgy tervezi a zenét hobbi szinten műveli. Hogy jön-e még a Tinire?

– Hogyne, ha hívnak, nagyon szívesen – mondta. A fesztivál szabályzata értelmében ugyanis a győztesek többször nem vetélkedhetnek abban a kategóriában, melyet egyszer megnyertek, így Mónikát is korábbi győztesként üdvözölhetjük legfeljebb a zenei rendezvényen, akár szombaton a két tavalyi győztest, Óvári Dánielt, és Kovács Anikót, a két temerini tehetséget.

Borsos Dórával, a bácsgyulafalvi/telecskai fiatal és törékeny lánnyal is másodszor találkozott a fesztivál közönsége. Tavaly mérettette meg magát, de nem ért el ilyen sikert, mint idén. Maga sem akarta elhinni, hogy megnyerte a tini kategóriát a tornyosi Kokrehel Elina, és a szentmihályi Kószó Emília előtt.

– Nagyon szeretek énekelni, de a fellépést nem szoktam meg, nagyon lámpalázas vagyok. Miután kihirdették az eredményt, és újra énekelnem kellett, majd' kiejtettem a mikrofont a kezemből – mesélte izgatottan nem sokkal az eredményhirdetés után a pódium mögött.

Dóra több helyen fellépett, főleg helyi rendezvényeken énekelt, Topolyán pedig a Régió Rádió vetélkedőjén második helyezést ért el. Egyébként nyolcadikos, úgy tervezi, hogy zenei szakon tanul tovább, hiszen a zene a mindene. Jelenleg alapfokú zenedébe jár, de nem énekre. A felkészülésben volt némi segítsége, de a dal kiválasztásában egyedül döntött. Nem mondta, de egyértelmű volt: a kiváló helyezés további munkára ösztönzi, s arra, hogy zenei szakon folytassa tanulmányait.

– Ki sem bírnám zene nélkül! – mondta a két testvérével és anyukájával nevelkedő lány.

A XVIII. Tini-Ifjúsági Táncdalénekes Vetélkedő előkészületei tavasszal kezdődtek, ennek köszönhetően sikerült zökkenőmentes, színvonalas rendezvényt produkálni, melyről „élőben” meggyőződhettek a rádióhallgatók, és az internetezők is. A vetélkedőt hagyományosan két kategóriában rendezik meg, a zsűri, de a közönség véleménye szerint is ezúttal az ifjúságiak teljesítettek kimagaslóan. A Jovan Adamov, Farkas Katalin, Füstös Dénes, Verebes Ernő és Hajdúk János összetételű zsűri mindenesetre a lányoknak adott „elsőbbséget”, az est végén kihirdetett eredmény szerint az idei fesztivált fölényesen lányok nyerték, a közönség díja csakúgy, a helybeli Faragó Georginának jutott. Valamennyi díjazott a nagyszámú támogató ajándékát kapta, jutalmuk mégis sokkal inkább a fellépési lehetőség volt. Ez a legtöbb, amit a fesztivál szervezői, a temerini Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesület szervezőbizottsága: Hajdúk János, Gőz László, Füstös Dénes, Sörös Sándor, Varga Flórián, és a védnökök, közöttük a tartományi szervek, a temerini önkormányzat, az Első Helyi Közösség, sok vállalkozó, a média, közötte a Magyar Szó, remélhetnek és kaphatnak igyekezetük kárpótlására. A vetélkedőn összesen tizennégyen, kategóriánként heten-heten mérték össze képességeiket. A kiváló zenét a fesztiválzenekar biztosította, Bugyi Zoltán (gitár) és Dániel (ütőhangszerek) mellett Burai Károly (billentyűsök), Kanalas Róbert (zongora), Kucsera Csaba (basszusgitár), Kucsera Géza (szaxofon), Ábrahám János (harsona) és Dragan Kozarčić (trombita).

Az idei fesztiváli csemegét a gálaműsor hozta, ugyanis a korábbi győztesek közül Cvitkó Valéria (Óbecse, ‘92), Matuska Andrea (Temerin, ‘94), Kőrösi István (Torontálvásárhely/Debellács, ’96), Verebes Rudolf (Szabadka, ‘98), Szerda Árpád (Óbecse, ’01) Kurcinák Szilvia (Temerin, ’04), Hevesi Tibor (Magyarittabé, ’05), Csizmadia Anna (Bácskertes/Kupuszina, ’07) újra fellépett a közönség előtt, az eddigi fesztiválok javát mutatva fel.