2024. július 17., szerda

A séf is az édesanyjától tanult főzni

Címlaptörténet

Divatja van mostanában a szakácsoknak. Séfeknek hívjuk őket, s egyikük-másikuk már valódi médiasztár. Olyanok is nézik a televíziók főzőcskéző műsoraiban őket, akik egyébként fakanalat nem vennének a kezükbe soha. A híressé vált szakácsok könyveket adnak ki, melyek hatalmas példányszámban fogynak a világ számos nyelvén, bestsellerekké válnak a méregdrága, gazdagon illusztrált kiadványok még mostanság is, amikor egyre jobban megnézzük, mire költjük a pénzünket.

Könyvet jelentetett meg Bereznay Tamás, a budapesti Kárpátia étterem és a magyar Köztársasági Elnöki Hivatal séfje is. A szakácsmester, aki a Nők Lapjában négy éve rendszeresen megjelenő rovatában igyekszik megosztani tudományának fortélyait mindazokkal, akik szívesen kísérleteznek ételvariációkkal, első kötetében elsősorban a magyar gasztronómiai örökség gazdag tárházának fogásait gyűjti egybe. A Mai Magyar Konyha a közkedvelt, hagyományos étkek elkészítésének egyszerű, érthető leírását tartalmazza, a szerző ugyanakkor nem feledkezik meg arról sem, hogy a kor, amelyben élünk, már nem a disznózsírban és a jódozott sóban hisz, hanem azok egészséges(ebbnek tartott) helyettesítőiben.

Bereznay Tamás első kötetét nemrégiben mutatta be Budapesten, a Kárpátia étteremben. A kiadvány a Book Kiadó gondozásában, a Nők Lapja és a Wunderlicht Villányi Pincészet támogatásával jelent meg. A séf először önmagáról beszélt: elmondta, hogy már egészen kicsi korában is szakács akart lenni. „Először sütni tanultam meg, s ezt a nagymamámnak köszönhetem. Iskolás koromban a tanítás után mindig a nagyszüleimhez mentem, s a nagyi minden délután sütött valami finomat. A tanulnivalóval mindig igyekeztem minél előbb végezni, mert nagyon izgatott, hogy hogyan áll össze egy-egy tészta. Az első sütési élményem a piskótatésztának az edényből való kinyalogatása volt, utána már komolyabb feladatokat is kaptam: tojásfehérje felverésével, később tésztagyúrással is megbíztak” – mesélte legkorábbi tapasztalatait Bereznay, majd hozzátette: a tulajdonképpeni főzést édesanyjától tanulta.

A séf elmondása szerint, aki nem élte meg, nem tapasztalta meg, milyen érzés főzni, az nem tudja, milyen fantasztikus élményt hagy ki. „Teljesen más állapotba kerülök, amikor főzök, s nincs nagyobb élmény annál, mint amikor látom az arcokon az örömöt, amit az általam készített étkek kóstolása idéz elő” – magyarázta a sajtótájékoztató résztvevőinek Bereznay, hogy miért remek dolog az, ha valakinek ugyanaz a munkája, mint a hobbija.

Természetesen azt is meg kellett válaszolnia, hogy miért viseli kiadványa a Mai Magyar Konyha címet, hogy mitől mai ez a receptgyűjtemény. „Engem is nagyon érdekel, hogy milyen a mai magyar konyha. Nagyon szeretem a magyar konyhát, hiszen ezen nőttem fel. A kötetben a kedvenc étkeim vannak benne, ha bármelyiket, amelynek leírása a könyvben szerepel, most letennék elébem, nagyon szívesen elfogyasztanám. A kötetben szereplő fogások attól maiak, hogy azokat az étkeket, melyekről azt hisszük, hogy nehezen elkészíthetőek, bonyolultak, megpróbáltam újrafogalmazni, könnyebben elkészíthetővé tenni” – magyarázta a recepteskönyv összeállításának szempontjait a mesterszakács. A kötetből egyfelől a hagyományos ételek készítése sajátítható el, hiszen „a tojásos nokedlin nincs mit modernizálni”, másfelől a szerző által kreált étkek készítése is elleshető.

A kötet szerkesztése tulajdonképpen az étlapok szerkezetét követi: megtalálhatóak benne az előételek, a levesek, a húsos és hús nélküli főfogások, halételek és a desszertek is. „Hangsúlyos az édességek jelenléte a kiadványban, hiszen számomra nagyon fontosak. A kötetben szereplő desszertreceptek egyike-másika tulajdonképpen a feleségem kreációja, de kénytelen voltam beszerkeszteni őket, olyan finomak” – árulta el gyengéjét a séf, aki saját bevallása szerint mindig ideges lesz, ha esténként nem várja otthon valami finom süti.

Bereznay elmondása szerint a köztársasági elnök vendégeinek készített díszebédek és -vacsorák igen kedvelt, a külföldiek számára különleges fogása a leves, amely a világ egyetlen országában sem épül bele oly szervesen az étkezések felépítésébe, mint a magyar konyhában. „A külföldieket mindig meglepi, hogy miért szerepel a terítékek sorában első helyen a kanál, nem tudják, mit kell majd vele enni. S amikor feltálaljuk a levest, mindig hihetetlen sikert aratunk”.

A mesterszakács meggyőződése, hogy a zacskólevesek és gyorsfagyasztott ételek korában is van jogosultsága egy hagyományos étkeket tartalmazó recepteskönyvnek. „Egyre gyakrabban tapasztalom, hogy az emberek kevesebbet járnak étterembe és inkább otthon főznek. Ez olcsóbb is, meg hát nagy élvezetet is kínál. Én pedig megmutatom, hogy nem is olyan bonyolult tudomány ez” – magyarázta a mesterszakács, aki szeretné, ha a magyar konyha mindig divatos maradna a magyar háztartásokban.

A Mai Magyar Konyhánaklesz természetesen folytatása is, hiszen épp a napokban jutott eszembe, hogy a krumplis tészta kimaradt az első kötetből. Meg kimaradt még számos más kedvenc is. De a következő kiadványom egy süteményeskönyv lesz” – ígérte meg Bereznay Tamás.