Siniša makettje
Az újítókkal, feltalálókkal beszélgetve sokan szemrehányást tesznek, hogy nem keresünk fel fiatalokat, gyerekeket, akiket érdekel a technika világa, érdekelnek az újdonságok.
Az igazat megvallva – s ezt a becsei Than Fivérek Értelmiségi Kör újító és feltaláló egyesületének elnöke, Sípos Tibor is többször elmondta –, a mai gyereket kevésbé foglalkoztatja ez a szellemi tevékenység. Lehet, hogy harminc, negyven évvel ezelőtt, amikor a Népi Technika intézménye még létezett, és amikor még a technika fejlődésének üteme még nem volt annyira gyors, mint ma, sokkal nagyobb volt azon fiatalok száma, akik különböző műszaki és egyéb újításokkal próbálkoztak. A Népi Technika helyét a mai napig semmi sem tudta betölteni, de vannak nagyon szép példák arra, hogy a megromlott értékrendek világában is fel lehet kelteni a fiatal emberek, diákok érdeklődését a tudomány iránt. Egy ilyen példát éppen Óbecsén találtunk, a Műszaki Középiskolában Kovács Zsolt tanár révén.
Siniša Popovićtyal és Igor Trbićtyel az idén az óbecsei Idea találmányok és újítások kiállításán találkoztam. Elmondták, hogy mindketten a középiskola végzős diákjai, és sokat töltenek az iskola műszaki kabinetjében. Mindketten számítógépes technikusnak tanulnak, és munkájuk, amelyet kiállítottak, szorosan e szakmához kötődik.
Sinišát a harmadik osztályban kezdte foglalkoztatni, miképpen lehetne a szupermarketekben az audioreklámok folyamatosságát megoldani.
– Azt igyekeztem bemutatni a makettemen, miképpen működik a szenzor, azaz az adó-vevő készülék és a Winbond chip. Én erre az alkalomra ISD 1730-as chipet használtam, amely 30 másodpercet tud felvételezni. Ezt beépítettem az általam szerkesztett lemezre. Egy mikrofon segítségével felvettem a hangot a számítógépbe, majd a számítógépről ezt a hangot továbbítottam az említett chipre. A szenzor közvetítésével a hang megszólal a hangszóróban.
Igor beszélő villanyrendőrt szerkesztett. Ilyen villanyrendőröket ma már láthatunk a városokban, és elsősorban a vakok szolgálatában állnak, ám Igoré kissé más. Legalábbis működtetésében más.
– Winbond ISD 1700-as chipet használtam beszélő villanyrendőröm megszerkesztéséhez. A működési elv ugyanaz, mint Siniša szerkezeténél. Ez a beszélő villanyrendőr abban különbözik a használatban lévő beszélő villanyrendőröktől, hogy bármikor és bármilyen változtatást ki lehet eszközölni rajta, a közlekedéshez lehet idomítani minden pillanatban, ugyanis az adó-vevő készülék a fényre reagál. A zöld fényre megszólal a hang, de akkor is megszólal, ha a közlekedés menete megváltozik.
Mindkét fiúnak ez az első munkája, és abban bíznak, hogy nem ez lesz az utolsó. Tanáruk viszont tudja, hogy nem lesz az, ugyanis kis ötletükkel beeveztek az újítók és feltalálók világának nagy és csodálatos tengerébe, ahonnan aligha akarnak majd szabadulni.