Közös húsvéti műhelymunkát szervezett szerdán a kúlai Népkör Magyar Művelődési Központ kistermében a kézimunkacsoport. Az egész délutánt kitöltő foglalkozásokra a kézimunkázó asszonyok és fiatalok mellett még egy helyi, valamint egy vidéki kézimunkacsoport érkezett.
Kanyó Hajnalka, a kúlai Népkör kézimunka-szakcsoportjának elnök asszonya elmondta, a műhelymunkához az összes kellékről gondoskodtak, a résztvevőknek csak a megfelelő felszerelést és szerszámot kellett hozni, amivel megvalósíthatják ötleteiket.
− Többféle technikával dolgozunk, mindenki azt választja, ami neki megfelel. Ennél az asztalnál például spárgával vonják be a polisztirol tojást, vagy éppen lábakat, füleket ragasztanak rájuk, kicsit kidíszítik, és már kész is a húsvéti nyuszi. A másik asztalnál különböző ruhaanyagokból kisebb nyulakat hajtogatnak, van, akik horgol, vagy éppen húsvéti motívumokat varr egy-egy terítőre. Az elkészült díszek hazavihetők, és általában barkafára, függönyre vagy az ablakba rakjuk őket. Így mindenki gyönyörködhet a húsvéti dekorációkban – mondta Kanyó Hajnalka.
A műhelymunkán részt vett a helyi Idea Nők Egyesületének három tagja, továbbá a feketicsi Hestia Nők Egyesületének képviselői is.
Major Márta, a bácsfeketehegyi csoport vezetője elmondta, jó kapcsolatot ápolnak a kúlai kézimunkázókkal.
− Harmadik alkalommal vagyunk itt, a tavalyi húsvéti műhelymunkán és karácsony előtt is együtt dolgoztunk. Jómagam ma nyuszikat készítettem, van két pöttöm unokám, majd odaadom nekik. A többiek tojásokat díszítenek, makramét készítenek vagy horgolnak. Ki mit szeret, azt csinálja – mondta Márta.
A kérdésre, hogy mi mindenből készülnek a kis nyuszik, elmagyarázta, hogy nagyon sokféle technika ötlete felvetődött, mindegyik megoldható és esztétikus.
A kúlai Bognár Ilona régóta bejár a Népkörbe. Lapunknak elmondta, korábban a bőrözés technikáját mutatta meg az érdeklődőknek, jelenleg pedig a szövést tanítja.
− A mai műhelymunkán papírból, kartonból kivágjuk a nyuszi alakját, és azt díszítjük különböző technikákkal. Tudni kell, hogy a polisztirol tojás az egyik legjobb húsvéti dekorációs kellék, hiszen ruhaanyaggal, papírral vagy szallaggal is beborítható. Szemet, bajuszt ragasztanak rá, filctollal kirajzolják az orrát és máris kész a tojásnyuszi. Többen vállalták, hogy függönykarikát díszítenek, vagyis körülhorgolják a fából készült karikát, és azt díszítik ki stilizált nyuszinak – mondta Ilona.
A húsvéti foglalkozásokon a gyermekkézimunka- és -kézműves csoport Szabó Kiskároly Ilona felügyelete alatt dolgozott.
− A gyermekekkel ma kétféle tevékenység folyik. Az egyik keretében húsvéti tojásokat rajzolunk, melyeket csoportmunkaként az idén Kishegyesen sorra kerülő MIRK-en szeretnénk bemutatni. A másik foglalkozás a mézeskalácsok díszítése, ezúttal tojásfehérje és porcukor keverékét használjuk. Tekintettel arra, hogy itt óvodás és alsós korosztályról van szó, elsősorban a húsvéti tojás díszítésére fókuszálunk, de van szövés és gyönygyfűzés is – mondta Ilona.
A műhelymunkát megtekintette Valka Károly, Kúla község alpolgámestere is.
− A Népkör a kúlai magyarság második otthona. Törekszünk arra, hogy idecsalogassuk mind a fiatalokat, mind az idősebbeket, és hogy mindenki megtalálja a saját érdeklődési körének megfelelő tevékenységet. Ilyen például a helyi kézimunkázó egyesület, amelynek tagjai szerdán délutánként találkoznak a Népkörben, néha többen, néha kevesebben vannak, de az a lényeg, hogy a tevékenységük folyamatos. A csoport nemrégen ünnepelte fennállásának 40. évfordulóját, ami annyit jelent, hogy a kézimunkázásnak nagy hagyománya van községükben – mondta Valka Károly. Hozzátette, az ilyen műhelymunkákat az önkormányzat is támogatja.
Nyitókép: Paraczky László felvétele