A Vajdasági Magyar Szövetség Női Fórumának kúlai szervezete és a Népkör MMK 2017 óta minden évben megszervezi a Farsangi jelmezbált. A városban és a környező településeken élő kisgyermekek jelmezes ünnepe minden korosztály körében népszerűnek számít, legyen szó résztvevőkről vagy a közönség soraiban tapsoló felnőttekről.
− Az első farsangi jelmezbálat a VMSZ Női Fórumának helyi szervezete és a Népkör MMK közös szervezésében 2017 februárjában tartottuk a Népkörben. Egy évvel később maszkokat rajzoltak a gyerekek, és többen mondták, hogy inkább beöltöznek ilyen-olyan jelmezekbe, mert az sokkal érdekesebb, izgalmasabb. Azóta folyamatosan megtartjuk a farsangi felvonulást és mulatságot, amelybe bevonjuk az anyukákat is, hiszen a jelmezeket el kell készíteni. A gyerekek nagyon élvezik az egészet, hiszen a felvonulás után játék és tánc következik, mindez mellett pedig megtanulják a hagyományos csörögefánk elkészítését is, ami Kúlán a farsangi időszakban külön hagyománynak számít − magyarázta a kúlai Szabó Kiskároly Ilona, a VMSZ Női Fóruma körzeti szervezetének elnöke. Hozzátette, a csörögefánkot akkoriban a nagymamák farsangvasárnap készítették, ezért hagyományos ételnek számított, és ily módon próbálják megőrizni és továbbadni ezt a szép hagyományt.
Hugyik Karolina, a farsangi jelmezbál egyik szervezője elmondta, a közös fényképezést követően mindenki nekilátott a csörögefánk gyúrásának és a tészta hajtogatásának.
– Mindent elkészítettünk, és amíg a konyhában sült a farsangi finomság, a buli moldvai táncokkal folytatódott. Jelenleg éppen pihenő van, a gyerekek forró teát kaptak, néhány perc múlva pedig a farsangi fánk is megérkezik – sorolta Karolina.
Kíváncsian néztünk be a Népkör konyhájába, hogy a fánk hogyan is készül, hiszen nem mindennapi süteményről van szó. A gyúrásnál és a sütésnél több asszony is dolgozott. Egyikük, Pásztor Mária elmondta, a csörögefánkról gyermekkorában hallott a nagymamájától.
− A tésztába liszt, tojássárgája, tejföl, margarin és egy pici rum, kevés só és cukor kerül. Fontos kiemelni, hogy sem élesztő, sem sütőpor nem kell hozzá. Az egészet jól összedolgozzuk, majd vékonyra nyújtjuk. Téglalap alakúra vagdossuk, a közepén két csíkot vágunk és egy kicsit visszahajtsuk, így érdekes formát kapunk, majd forró olajban kisütjük. A tetejére porcukor kerül – magyarázta Mária.