Végéhez közeledik az egyik legnagyobb őszi betakarítási munka, a kukorica aratása, a termésnek csaknem a 90 százaléka már a magtárakban van. A tavalyi, nullához közelítő terméshez képest az idén jobbak az eredmények, de a napraforgóhoz hasonlóan a gazdák a kukoricától is jobb termést reméltek. A júniusi jégeső több területen elverte a tengerit, ahol pedig talpon maradt, ott a szem minőségével van baj. A veprődi és a kúlai gazdák lapunknak elmondták, a mezőgazdaságban ez úgy működik, hogy ha egyik helyen aládob a termés, a másik haszonnövény esetében kielégítő a hozam, de a labilis felvásárlási árak és a termelési költségek szűnni nem akaró emelkedése miatt egyre nagyobb a bizonytalanság.
Papajcsik Zsolt veprődi gazda elmondta, a kukoricával bevetett terület egy részét érte jégkár, ennek ellenére sikerült leszedni a termést, az átlaghozam négy tonna körül alakult.
− Jó volt az októberi hónap, nem volt esős, ezért megvártam, hogy a szem nedvességtartalma 14,5-15 százalékra csökkenjen, így is adtam át. Az ára olyan, amilyen, de gyorsan csökken, ezért siettünk az aratással és sikerült 16 dináros áron átadni. Az őszi haszonnövények vetését még nem kezdtük el, várjuk az esőt, mert nagyon száraz a föld. Búzát mindenképpen vetek, mert szeretném betartani a vetésforgót. Hogy műtrágyából kevesebbet szórunk, az már biztos, mert az árak felszöktek, a gabona ára pedig csökkent. Nagy gondunk van a rágcsálókkal, rengeteg egér van a határban. Van olajrepcém is, és azt is nagyon eszik – mondta a gazda.
Ifj. Valka Károly kúlai termelő elmondta, három hete fejezték be a kukorica szedését, morzsoltan adták át, akkor még kicsivel többet fizettek érte.
− Több helyen elverte a jég a kukoricát, átlagban 3-3,5 tonna termett, 13-14 százalékos nedvességgel adtam át, ami jó, hiszen nem kellett szárítani, így ennek az árát megspóroltuk – számolt be a gazda.
Október második felében időszerű az őszi kalászosok vetése. Mint beszélgetőtársunk megjegyezte, a búzát már elvetették.
– A kúlai „felső határban”, a repce után vetünk búzát, a nyáron egyszer megtárcsáztuk a földet, most grubberoltuk, bevetettük, lehengereltük a földet, és várjuk az esőt. Már most jól látható, hogy támadják az egerek a fiatal hajtásokat, nagyon elszaporodtak a rágcsálók, folyamatosan át kell járni a parcellákat és mérgezni őket, ahol csak lehet – jegyezte meg.
Ifj. Valka Károly hozzátette, a termelők abban bíznak, hogy az előző évekhez viszonyítva erősebb lesz a tél, és a hideg idő érkezésével a rágcsálók száma csökkenni fog.
Tekintettel arra, hogy a termelők se az üzemanyag, se a műtrágya árát nem tudják befolyásolni, így nem marad más hátra, mint hogy ott spóroljanak, ahol tudnak. A búzánál mindössze egy ilyen lehetőség van, mégpedig az, hogy a 80-90 dináros magbúza helyett a saját, 20 dináros és jó minőségű búzájukat vessék el.
Nyitókép: A kúlai határban is folyik a búza vetése (Fotó: Paraczky László)